Световният шампион започна с убедителна победа

Защитаващият титлата си САЩ постигна убедителна победа над аутсайдeра Финландия със 114:55 в първия си мач от група "С" на Световното първенство по баскетбол в Испания.

Американците доминираха изцяло, като във втората четвърт не позволиха на съперника да вкара нито един кош от игра и след 29:2 се оттеглиха на почивка при 60:18. Финландците, които дебютират на Световно първенство, след като получиха "уайлд кард", прекъснаха серия от 19 неуспешни стрелби преди Тука Кота да намали за 20:62 в 1:12 минута на третата част.

Клей Томпсън беше най-резултатен за САЩ с 18 точки, а Антъни Дейвис добави 17 за 55-ата порeдна победа на американците на световен шампионат. Шон Хоф и Патери Копонен вкараха по 12 точки за Финландия, който завърши с 28 процента успеваемост при стрелбата от полето.

Във втория си мач от групата САЩ среща Турция в повторения на финала на световното първенство отпреди четири години. Турците наваксаха 10-точки дефицит на почивката и победиха Нова зеландия със 76:73 след 16 точки на Огюз Савас и 14 точки и 6 борби на Емир Прелджич.

Испания постигна очакван успех на старта в група "А" след 90:60 над Иран. Пау Гасол наниза 33 точки за домакините, а неговият брат Марк завърши с 15 точки 10 борби.

В друг мач от група "А" Бразилия надделя над европейския първенец Франция с 65:63. Марселиньо Уертас беше най-полезен за "Селесао" с 16 точки и 5 асистенции. Борис Диау от шампиона на НБА Сан Антонио беше най-добър за французите с 15 точки, 6 борби и 5 асистенции, но в последната атака негов опит на стрелба от зоната на трите точки беше блокиран от Андерсон Варежао.

В група "Б" Луис Скола се отличи с 20 точки и 9 борби при победата на Аржентина над Пуерто Рико с 98:75. Андрес Носиони добави 18 точки и 11 борби. В група "Д" Горан Драгич вкара 21 точки и изведе Словения до успеха срещу Австралия с 90:80.