Световна лига: Италия отново отупа Иран

Италия постигна втора поредна победа над Иран с 3:0 във втория уикенд от Световната лига по волейбол. След като в 12 мача преди да срещнат аизатците „адзурите“ не бяха постигали чист успех, в Триесте и Верона сега не дадоха нито един сет на съперника си.

За час и 31 минути домакините се наложиха след 27:25, 25:18 и 25:22, като в първия гейм трябваше да се потрудят здраво, за да не допуснат изненада. Миналата година Италия и Иран играха за първи път един срещу друг и възпитаниците на Мауро Беруто срещнаха далеч повече трудности, като загубиха първия двубой с 1:3, а втория спечелиха с 3:2.

Роденият в руския град Сполето посрещач Иван Зайцев завърши като топ реализатор срещата във Верона с 18 точки (16 от атака, 1 от блокада и 1 ас), а роденият в Чехия Ири Ковар диагонал на Мачерата Ири Ковар добави 15 за „адзурите“ - 2 от блокада и 2 от начален удар.

За Иран Махмуди Шахрам се отличи с 13 пункта, а 12 добави Гара Милад Ебадипур. Иран играе едва втория си сезон в най-комерсиалния волейболен турнир, като миналата година бе в група с Италия, Русия, Сърбия, Куба и Германия, като с изключение на шампионите „сборная“, успя да победи съперниците си поне веднъж и завърши 9-ти в крайното класиране с 5 победи и 5 загуби.

Италия е убедителен лидер в Група А с пълен актив от 12 точки, след като започна кампанията си в Световната лига с две страхотни победи над Бразилия с по 3:1. Полша и „селесао“ следват в класирането с по 3 пункта, а Иран няма актив след две поражения.