Суарес се завърна с гръм и трясък и не се смили над Англия

Голмайстор номер 1 на Висшата лига и любимец на феновете на Ливърпул Луис Суарес се превърна в демон за английските любители на футбола, след като с двата си гола донесе победа на Уругвай с 2:1 над Англия и до голяма степен изхвърли „Трите лъва“ от Световното първенство 2014.

За първи път в историята си световният шампион от 1966-та година загуби първите си два мача в груповата фаза, а ако прибавим поражението от Германия с 1:4 през 2010-та в ЮАР, пораженията стават три поредни. Също така островитяните имат само един успех в последните си 7 двубоя на Мондиал.

Благодарение на атомното си нападение – Единсон Кавани и Луис Суарес – (най-вече носителят на Златната обувка за изминалия сезон) Уругвай спечели за първи път от 16 мача на световни първенства срещу европейски съперник.

Англия остава на дъното на класирането в Група D с 0 точки, докато Уругвай се изравнява с по 3 с Италия и Коста Рика, които играят утре от 19 часа. Равенство в утрешния двубой ще елиминира преждевременно „Трите лъва“, но при успех на „адзурите“ или „лос тикос“ англичаните ще имат шанс да окупират второто място.

Статистика от двубоя вижте тук.

Уругвай не бе особено активен през първото полувреме, но откри резултата, благодарение на най-силното си оръжие - двамата супернападатели Единсон Кавани и Луис Суарес. Острието на ПСЖ центрира меко в пеналтерията за колегата си и голмайсторът на Висшата лига с глава преодоля Джо Харт - 1:0 за Уругвай.

4095827

За реализатор номер 1 в уругвайската история това е 39-ти гол с националната фланелка, като вкара с първия си удар в мача срещу Англия. Това бе и единствения път преди почивката, когато Кавани и Суарес взаимодействаха.

В 75-ата минута Глен Джонсън направи хубав пробив по дясното крило и центрира остро към малкото наказателно поле, където Уейн Рууни се отскубна от бранителите и изскочи от дълбочина, за да изравни на 1:1!

Това е 40-ти гол за нападателя на Манчестър Юнайтед в 94-ия му мач с националната фланелка, но първи в 10-ти двубой на Световно първенство.

Суарес обаче отново наказа потресаваща липса на концентрация в защитата на Англия и най-вече на Стивън Джерард и Гари Кейхил - първият с глава на практика подаде топката към съотборника си в Ливърпул, а Кейхил не понечи да спре пробива на Суарес. Голмайсторът на Висшата лига с мощен изстрел в горния ляв ъгъл не остави никакви шансове на Джо Харт - 2:1 и попадение номер 40 за нападателя с екипа на Уругвай.

Първо полувреме

Началото на мача бе на много бързи обороти, като и двата тима се стремяха със скоростни атаки да тероризират противниковите бранители. Защитата на Уругвай се разцепи веднъж с подаване към Стъридж, което бе уловено, макар и неубедително, от Фернандо Муслера.

4095812Уругвай притесни сериозно с три поредни центрирания стража на англичаните Джо Харт, но въпреки разбъркванията в наказателното поле, не стигна до точен изстрел към вратата.

В 9-ата минута Уейн Рууни със страховит удар от фаул пред пеналтерията препарира Муслера, но прати кълбото на сантиметри от страничния стълб. Фил Ягиелка не се намеси убедително при поредно центриране в наказателното поле и предостави топката за стрелба на непокрития вляво Кристиан Родригес, чийто мощен шут профуча над горната греда.

Англия бе на път да си изпати за втори пореден път на Мондиал 2014 от заучено изпълнение на корнер - кълбото бе центрирано по земя към точката за дузпа и от дълбочина изскочи Кавани, но изстрелът му мина малко над напречната греда, като нито един бранител не го покри.

В 32-ата минута Рууни нацели гредата от 30 сантиметра с глава, след като се пребори с Мартин Касерес при центриране от фаул на Стивън Джерард, но отново не откри головата си сметка на световни първенства.

4095820

След 20-ата минута определено Англия бе по-активния отбор на терена и видимо затрудняваше съперника да изнася топката. В тези мигове все по-ясно личеше празнината между двамата нападатели на Уругвай и останалите осем полеви играчи.

В 39-ата минута обаче атомното дуо на урусите се възползва от слабите защитници на Англия при центрирания. Кавани копна топката над Джонсън, Кейхил и най-вече Ягиелка, за Суарес, който с глава я прати зад гърба на Джо Харт - 1:0.

Англичаните бяха същисани и не успяха да намерят отговор на предизвикателството до края на полувремето.

Второ полувреме

"Трите лъва" отново бяха хванати неподготвени при центриране от конер, този път на първа греда за Кавани. Нападателят стреля коварно и Джо Харт с отлична намеса от голлинията изби топката встрани в 49-ата минута.

4095831

Урусите не позволяваха на съперника да излезе от собственото наказателно поле в началото на втората част и първо Суарес стреля разочароващо по диагонала в наказателното поле. В 51-ата минута Кавани направи фрапантен пропуск, след като в коридор бе изведен сам срещу вратаря от Лодейро, но от седем метра прати топката встрани от вратата.

4095832

В следващата минута англичаните за малко не изравниха, след като Бейнс направи хубав пробив по крилото и центрира опасно в наказателното поле. Отбраната на Уругвай проспа отиграването и Рууни овладя, за да стреля от чиста позиция фронтално, но право в тялото на Муслера, който изби встрани.

4095830

В 60-ата минута Алваро Перейра получи неволен и много тежък удар в главата от коляното на Стърлинг и лежа неподвижно 120 секунди на тревата. След намесата на лекарския екип футболистът се изправи на крака и започна да протестира, когато докторите правеха знаци за смяна към треньорския щаб. В крайна сметка Перейра остана на игрището.

В минутите след натиска на Уругвай левият фланг на Англия бе доста активен и постоянно Бейнс, Стъриджи и Хендерсън излизаха на позиция за центриране в наказателното поле, но го правеха право в ръцете на Муслера.

4095833

Рой Ходжсън пробва да освежи редиците си, заменяйки Стърлинг и Уелбек за сметка на Рос Баркли и Адам Лалана. В 74-ата минута Стъридж отправи втория точен удар за Англия след почивката, но го направи крайно неубедително - слабо и право в ръцете на вратаря.

В 75-ата минута все пак резултатът бе изравнен, след като Стъридж намери Джонсън на десния фланг, който проби хубаво към пеналтерията и центрира на далечна греда за Рууни. Нападателят на Манчестър Юнайтед се отскубна от Мартин Касерес и необезпокояван простреля Муслера от близка дистанция - 1:1.

Секунди по-късно ентусиазираните англичани стигнаха до ново положение, когато Стъридж стреля от трудна позиция между двамата централни бранители, но вратарят се намеси авторитетно.

В 85-ата минута изритана от Муслера топка не бе отиграна адекватно от Джерард, който с глава я продължи зад гърба си и изведе Суарес сам срещу вратаря в наказателното поле. Гари Кейхил не можа да реагира навреме и остави нападателят на Ливърпул необезпокоявано да разстреля Джо Харт за 2:1.

До края на срещата стихийният натиск и много центрирания към пеналтерията на Уругвай не доведоха до промяна на резултата и след последния съдийски сигнал празнуваха латиноамериканците.

Съставите

Голмайсторът на Висшата лига Луис Суарес е сред титулярите за Уругвай, като ще заформи атомно нападение заедно със звездата на Пари Сен Жермен Единсон Кавани. Селекционерът на „Трите лъва“ Рой Ходжсън пък не е направил нито една промяна в състава спрямо загубата с 1:2 от Италия.

На вратата на англичаните отново е шампионът с Манчестър Сити Джо Харт, а пред него квартетът в отбрана отдясно наляво е Глен Джонсън (Ливърпул), Фил Ягиелка (Евертън), Тим Кейхил (Челси) и Лейтън Бейнс (Евертън).

4095780

Дуото от Ливърпул Стивън Джерард и Джордан Хендерсън отново си партнира в средата на халфовата линия, като звездата на Манчестър Юнайтед Уейн Рууни този път е в средата на тризъбеца зад единствения изнесен напред нападател.

Даниел Уелбек (Юнайтед) и Рахийм Стърлинг ще си разменят местата по двата фланга, за да подкрепят по най-добрия начин голмайстора от първия двубой на Мондиал 2014 Даниел Стъридж (Ливърпул).

Освен суперзвездите си в авангарда, треньорът на Уругвай Оскар Табарес е оставил на резервната скамейка най-добрия играч на миналото Световно първенство в ЮАР – Диего Форлан.

4095735

Фернандо Муслера (Галатасарай) отново е на вратата, а пред него в защитата има две нови имена спрямо предишния злощастен двубой с Коста Рика – Алваро Перейра от Интер на левия бек и Хосе Мария Хименес (Атлетико Мадрид) в центъра.

Мартин Касерес е вдясно на отбраната, като Диего Годин (Атлетико Мадрид) също е заел позиция в сърцето на дефанзивната линия.

Кристиан Родригес (Атлетико Мадрид), Николас Лодейро (Коринтианс), Еджидио Аревало Риос (Тигре) и Алваро Гонсалес от Лацио са четиримата в халфовата линия при класическа схема 4-4-2.