Станаха ясни още три шампиона в Цюрих

Мераф Бахта от Швеция спечели бягането на 5000 метра на Европейското първенство по лека атлетика в швейцарския град Цюрих.

Натурализираната състезателка от Еритрея Бахта финишира за 15:31.39 минути, след като успя да удържи атаката в последните метри на Сифан Хасан от Холандия. Лидерката в континенталната ранглиста за сезона Хасан завърши втора на 4 десети от секундата зад победителката.

Така родената в Етиопия холандка не успя да спечели втора титла в Цюрих след златото на 1500 метра. Сузан Каукън от Холандия стигна до бронза с 15:32.82 минути, след като изпревари само със 7 стотни от секундата четвъртата Елена Коробкина от Русия.

Шампионката на 10000 метра Джоан Пейви от Великобритания остана седма с време 15:38.41 минути.

Британката Айлий Чайлд спечели титлата в бягането на 400 метра с препятствия. 27-годишната водачка в европейската ранглиста за сезона Чайлд триумфира на финала с 54.48 секунди.

Световната шампионка за студенти от миналата година Ана Титимец (Украйна) финишира втора с най-добър резултат в кариерата си от 54.56 секунди. Рускинята Ирина Давидова завърши трета с лично постижение за сезона от 54.60 секунди и не успя да защити титлата си от Хелзинки 2012.

Границата от 71 метра в мятането на диск при жените беше преодоляна за първи път след 22 години, а олимпийската и световна шампионка Сандра Перкович (Хърватия) очаквано спечели златото на Европейското първенство по лека атлетика в швейцарския град Цюрих.

Лидерката в световната ранглиста Перкович триумфира убедително на финала с нов национален рекорд от 71.08 метра и спечели трета поредна континентална титла. С постижението тя излезе на 18-о място във вечната ранглиста на дисциплината и стана 18-ата състезателка в историята, която преминава 71 метра.

За последно тази граница беше преодоляна от Лариса Короткевич (Русия) на 29 май 1992 година, когато тя постигна 71.30 метра. Световната вицешампионка от Москва 2013 Мелина Робер-Мишон (Франция) отново остана втора след Перкович с 65.33 метра, а трета се нареди Шанис Крафт от Германия с 64.33 метра. 21-годишната Крафт, шампионка в дисциплината от младежките олимпийски игри в Сингапур 2010, стигна до първо отличие в голямо състезание при жените.