Спорна дузпа даде аванс на Ювентус срещу Бербатов и Монако (ВИДЕО)

снимка: asm-fc.com

Ювентус постигна стратегически ценна победа с 1:0 над Монако на Димитър Бербатов в първи четвъртфинален мач от Шампионска лига, игран на стадиона в Торино. Единственото попадение в срещата реализира Артуро Видал в 56-ата минута от спорна дузпа, отсъдена за нарушение на Рикардо Карвальо срещу Алваро Мората.

Реферът Павел Краловац действа противоречиво, защото при положение, че е отсъдил нарушение в наказателното поле, трябваше по-скоро да изгони португалския защитник, вместо да му показва само жълт картон, защото Мората се откъсваше сам срещу вратаря Даниел Субашич.

Димитър Бербатов остана на пейката за началото на мача за сметка на новия водещ голмайстор на монегаските Антони Марсиал, но се появи в игра в 71-ата минута и имаше шанс малко по-късно да се разпише, но с глава прати кълбото на сантиметри от гредата.

Ювентус спази традицията да играе успешно срещу френски отбори, срещу които има само едно поражение във вече седем мача. Историята показва обаче, че Монако и в двете си предишни участия на четвъртфинали е успявал да елиминира съперника си, въпреки че е спечелил само един от четирите двубоя преди дуела със „Старата госпожа“.

Мачът можеше да предложи много повече попадения, ако мерниците на играчите и от двата отбора бяха по-точни, особено докато резултатът още бе 0:0. Победата на „бианконерите“ ги доближава до първо класиране на полуфинал от 2003 година насам, но реваншът на стадион „Луи Втори“ обещава да бъде също толкова оспорван, колкото и двубоя в Торино.

В 50 от 89 случая (74%) отборът, който печели спора в четвъртфиналите на Шампионска лига, първи отбелязва гол в някой от двата мача.

Изненадващо или не, монегаските първи застрашиха вратата на съперника и в рамките на 120 секунди на два пъти тестваха уменията на Джналуиджи Буфон, макар и не от стопроцентови голови положения. Първо с далечен шут Яник-Ферейра Караско провокира навременна намеса, а в 11-ата минута далеч по-изгодна ситуация бе създадена отново от френското крило, който центрира за Антони Марсиал, но младокът стреля право в тялото на Буфон от около десет метра.

Очакваше се Монако да играят на контраатаки, но в първите 20-ина минути монегаските не се притесняваха при всяка удобна възможност да организират бързи офанзиви, като Жоао Моутиньо и Аймен Абденур също пробваха мерника си от различни позиции, но този път без да притеснят Буфон.

Ювентус не можеше да наложи домакинско преимущество, но също се стараеше да поддържа зает вратаря на Монако Даниел Субашич, който още в шестата минута блесна с ключова намеса при удар на Тевес, а в 26-ата с облекчение улови топката след шут на Артуро Видал от едва няколко метра на чиста позиция.

Постепенно с приближаването на почивката Ювентус се настаняваше все по-осезаемо в половината на домакините, но не намираше начин нито по двата фланга, нито през средата да прокара топката в наказателното поле. Играчите на Масимилиано Алегри опитваха изстрели от дистанция, но Тевес и Клаудио Маркизио не намериха целта със своите шутове.

Играчите на Монако не се притесняваха да спират с нарушения атаките на съперника си, защото имаха предимство при отбраната на всякакви статични положения. В 45-ата минута Ювентус пропиля най-чистата си възможност за откриване на резултата, която бе създадена с великолепен извеждащ пас на Андреа Пирло, който с външен фалц от около 20-ина метра осигури пространство на Артуро Видал очи в очи със Субашич, но от идеалната позиция чилиецът разочорова с удар високо над вратата, след като се целеше в горния ъгъл.

Втората част започна с пореден пропуск на Монако при чудесно организирана контраатака, в която резервата Бернардо Силва бе изведен в наказателното поле от Караско, но избра да не връща жеста на иначе свободния си на далечната греда колега и сам да завърши атаката, като диагоналният му шут бе неточен.

В 56-ата минута пък домакините поведоха от спорна дузпа, отсъдена за нарушение на Рикардо Карвальо срещу Алваро Мората при борба за висока топка. Португалският бранител наруши равновесието на съперника си, който побърза да се свлече на тревата и това провокира рефера да посочи бялата точка - Артуро Видал бе безпощаден за 1:0.

Решението на съдята в ситуацията бе дискусионно и поради причината, че той показа само жълт картон на Карвальо, а бранителят реално бе последен в защита и попречи на Алваро Мората да овладее топката в пеналтерията и да се озове сам срещу вратаря.

Монако не успяваше да отговори на предизвикателството, след като Ювентус реши да се прибере в собствената половина и отново да залага на повече подавания, но този път предимно с мисъл за задържане на топката. В 71-ата минута в игра се появи Димитър Бербатов.

Четири минути по-късно българският нападател получи шанс да обстрелва вратата на Буфон след центриране от корнер, но изстрелът му с глава (Бербо бе натиснат и не можа да нацели топката както искаше) мина на сантиметри покрай гредата.

Toва се оказа и последното интересно положение в мача, който завърши при непроменен резултат - 1:0.

Съставите

Както се случи в последните два мача на Монако, треньорът Леонардо Жардим оставя Димитър Бербатов на пейката и атаката на френския тим ще бъде водена от намиращия се във великолепна форма Антони Марсиал.

Младата надежда на Франция ще бъде подпомаган от Набел Дирар и Яник-Ферейра Караско, които ще бъдат изнесени на двата фланга. В халфовата линия на схемата 4-3-3 си партнират Джофри Кондогбиа, Жоао Моутиньо и Фабиньо, който играе на нетипична позиция в средата на терена, но включването му е провокирано от поредната контузия на капитана Жереми Тулалан.

В защита от дясно наляво са подредени Андреа Раги, Аймен Абденур, Рикардо Карвальо и Лайвен Кюрзава, докато на вратата е Даниел Субашич.

Най-големият отсъстващ в състава на Ювентус е Пол Погба, но пък очаквано в халфовата линия се завръща маестро Андреа Пирло. Той ще си партнира с Клаудио Маркизио и Артуро Видал в средата на терена, докато пред триото е поставен Роберто Перейра. Нападателното дуо също е добре познато – Карлос Тевес и Алваро Мората.

В защита квартетът е изграден от левия бек Патрис Евра, централните бранители Джорджо Киелини и Леонардо Бонучи и десния защитник Щефан Лихтщайнер, докато на вратата е Джанлуиджи Буфон.