Специалния Челси спря шампионските празници на "Анфийлд"

„Анфийлд“ беше готов за празник в неделния следобед, но Жозе Моуриньо и Челси провалиха плановете на феновете и Ливърпул, след като лондончани повалиха лидера в класирането с 2:0 в дербито от 36-ия кръг на Премиършип.

Единственото попадение в мача падна в 45' на двубоя, след като капитанът Стивън Джерард се отчете с ужасяваща грешка и подари топката на Демба Ба, който безпроблемно реализира сам срещу Миньоле.

Капитанът се опита да изкупи вината си, но Шварцер спаси няколко негови удари, а в края и Луис Суарес, който изигра най-слабия мач за сезона, пропусна да изравни шампионата. В добавеното време Вилиан се разписа на празна врата при контраатака и донесе победата на своите.

Така титлата вече не е в ръцете на Ливърпул, след като отборът има 80 точки и два мача повече от Манчестър Сити, който е трети със 74 пункта. Челси пък ще дебне своя шанс, като е с ъс 78 точки.

Лондончани прекратиха серията от 11 поредни победи на мърсисайдци, докато продължиха своята в неделните дни в Премиършип. Тимът вече е непобеден в 14 поредни мача и има 12 поредни победи в неделя.

В същото време Челси остава непобеден в мачовете срещу топотборите в Англия. Арсенал, Ливърпул, Манчестър Юнайтед, Манчестър Сити, и Тотнъм не успяха да победят лондончани през този сезон.

Логично, Ливърпул почна с масирани атаки по посока вратата на Шварцер, а в 10' Коутиньо можеше да отбележи. Суарес проби отдясно и центрира към далечната греда, където бразилецът стреля от движение, но в аут.

Три минути по-късно пък Ашли Коул спаси от голлинията при удар с глава на Шкъртел, а при последвалото второ центриране Сако се озова сам срещу вратаря на два метра, но прати топката високо в аут.

4082487

След бурното начало обаче домакините бяха "опитомени" от лондончани, които почнаха успешно да разбиват играта в центъра и откъснаха Суарес от играта. Това сведе до минимум шансовете за мърсисайдци, които по традиция играят по-добре през първото полувреме.

На няколко пъти пък играчите на Челси бяха предупреждаване от рефера Аткунсън за бавене на време, което допълнително изнерви играчите на Брендън Роджърс.

4082477

В края на полувремето Калас и Коутиньо пропуснаха добри положения за двата отбора, но в добавеното време се стигна до фрапантна грешка и гол за гостите.

Стивън Джерард не успя да овладее топката в средата на терена и тя му беше отнета от Демба Ба. Нападателят се устреми сам срещу Симон Миньоле и, въпреки че беше застигнат от защитата, запази самообладание и вкара за 0:1.

4082476

Второто полувреме почна с отчаян натиск на "червените", който обаче доведе единствено до далечен удар на Джерард в аут. В същото време Даниел Стъридж загряваше край тъчлинията и в крайна сметка се появи в 58' на двубоя.

Само 40 секунди след влизането му Джо Алън можеше да отбележи, като стреля от воле, но Марк Шварцер се отчете с брилянтна намеса. Последва и точен удар на Джерард няколко минути по-късно, но той беше право във вратаря. Иначе Ливърпул тотално доминираше, но защитната формация на Челси се справяше отлично с опазването на най-добрите играчи на кандидат-шампиона.

4082486

В 74' отново Джерард имаше възможност да изкупи вината си, като пробва удар от кооло 20 метра. Топката смени странно траекторията си, но Шварцер отново успя да се намеси. Минути по-късно отново капитанът пробва рефлекса на австралиеца, а пробив на Стъридж едва не завърши с гол, но защитник успя да избие в корнер.

Суарес можеше да донесе победата, но в 90' отновно Шварцер успя да спаси, но и този удар беше точно в него. В добавеното време пък се стигна до грешка в нападение за Ливърпул, а Торес се устреми сам срещу вратаря. Той реши да пусне за Вилиан, който на празна врата се разписа - 0:2.

В момента възпитаниците на Брендън Роджърс са с актив от 80 точки и имат 5 повече от днешния си съперник, както и 6 повече от третия Манчестър Сити, който е и с мач по-малко.

При победа днес Ливърпул със сигурност елиминира Челси от битката за титлата, а в последните два мача срещу Кристъл Палас и Нюкасъл Суарес и компания ще имат възможност "да сбъркат" и да завършат наравно в единия двубой, което ще е достатъчно тимът да вземе първа титла в ерата на Висшата лига.

За Челси мачът не е от особено значение, което заяви и самият Жозе Моуриньо след двубоя срещу Атлетико (Мадрид). През следващата седмица лондончани отново имат мач в Шампионска лига, а Моуриньо е направил много промени в своите стартови 11.

Състав на Ливърпул: Миньоле, Джонсън, Сако, Шкъртел, Фланаган. Лейва, Джерард, Алан, Коутиньо, Суарес, Стърлинг

Състав на Челси: Шварцер, Коул, Аспиликуета, Калас, Иванович, Микел, Лампард, Матич, Салах, Ба, Шурле