СНИМКИ: Юношите дебютираха с победа на "Алкудия Къп"

снимка: bfunion.bg

Юношеският национален отбор на България до 19 години дебютира с победа на международния турнир "Алкудия Къп". В юбилейното 30-то издание на надпреварата нашият тим, съставен от родени през 1995 и 1996 година момчета, надделя с 1:0 над Беларус. „Сборная" пристигна на турнира с футболисти, родени само през 1994 г.

Мачът бе предаван и пряко по първи канал на сателитния арабски канал „Ал Джазира Спорт" - втората сериозна телевизия от световен мащаб, освен Eurosport, закупила права за директни излъчвания от надпреварата в Алкудия. На стадион „Елс Арк" имаше 3000 зрители, както и сериозна българска агитка, която се беше настанила на трибуната зад резервната скамейка на „трикольорите", и която не спря да окуражава момчетата на Александър Димитров.

България поведе още при първото по-интересно положение. В десетата минута след комбинация между Борислав Цонев и Станислав Дрянов се стигна до удар на Дрянов, париран от бранител. Беларусите обаче не успаха да изчистят добре топката и тя се върна към границата на наказателното поле. Там Дрянов пусна хитър пас с пета към Борислав Цонев, а играчът на Левски центрира остро. Стигна се до рикошет в крака на опиталия шпагат защитник Семьон Шестиловский, топката описа странна парабола и прехвърли вратаря на Беларус, падайки право зад голлинията.

Нашият опонент можеше да отвърне незабавно, като след влизане по дясното крило се стигна до ниско подаване, изпратено успоредно на голлинията. Двама от българските футболисти и вратарят Александър Любенов се разминаха с топката, но за щастие не се намери играч на Беларус, който да се възползва от открилия се шанс.

В 15-та минута Петър Витанов стреля право във вратаря, след като получи пас от Владислав Мисяк на границата на наказателното поле. Осем минути по-късно Борислав Цонев пусна в коридор към нахлуващия в наказателното поле Мисяк. Халфът на Левски потърси шут, вместо да комбинира с дебнещия на дузпата Креболиев, и в крайна сметка се стигна до аут. 120 секунди по-късно Петър Витанов нахлу отляво, намери Креболиев, който се освободи от защитник и комбинира с Мисяк. И този път обаче изстрелът не намери целта.

В последната секунда на първата част Борислав Цонев опита удар от около 30 метра, който премина близо до напречната греда.

Десет минути след началото на второто полувреме (б.р. - мачовете в турнира, с изключение на финала, са в две полувремена по 35 минути) Васил Попов получи контузия в дясната подбедрица и бе заменен от Александър Василев. Лявото крило на Калиакра застана директно на позицията на Попов като десен бек, като за втори пореден двубой на националния тим на Василев се наложи да играе в тази зона.

Независимо от рокадата момчетата на Александър Димитров не допуснаха ситуация пред Александър Любенов до края на мача, като имаха положения да запишат и по-солидна победа. В 55-та минута Борислав Цонев проби сам и стигна до наказателното поле, но в последния миг бранител му открадна топката. Неговият брат-близнак Радослав бе следващият, който се прояви. Далечният му удар бе хванат от вратаря на Беларус, плонжирал в левия ъгъл.

След изтичането на час игра влезлият като резерва Милчо Ангелов се пребори за топката с няколко бранители на беларусите и отвори празно пространство за Станислав Дрянов. Шутът на капитана отиде над вратата.

Успехът на нашия тим направи ситуацията в група Б изключително заплетена - три тима са с по три точки и голова разлика 1:0. Това стана възможно, след като в първия ден на надпреварата Канада надделя над Япония с 1:0, въпреки че от четвъртата минута бе с човек по-малко; а пък Аржентина се справи със същия резултат с Беларус, останал в намален състав в 20-та минута.

За полуфиналите се класират първите два тима във всяка група. Следващият ни съперник на мини световното първенство е Канада, а срещата е в 22:00 часа на 15 август. Двубоят отново е залегнал за пряко предаване в програмата на „Ал Джазира Спорт +1". Същият канал ще повтори на запис мача с Беларус днес от 15:15 българско време.

„Доволен съм от първата победа в турнира, защото и в нас, и в играчите имаше леко притеснение от неизвестността, породена от това, че не познавахме стила на отборите, които са наши съперници. Но футболистите дадоха всичко от себе си и оправдават мястото си в тима. Радостно е, че осъзнаха къде се намират, турнирът е много силен, с класни отбори. Само с такива мачове те могат да растат и да надскочат нашето местно ниво. Поздравявам тях и целия щаб.

Но по-трудното тепърва ни предстои, останалите ни три опонента са много, много силни, струва ми се, че в България дори не можем да си представим до каква степен Канада, Япония и Аржентина владеят почти всички елементи на футболната игра. За нас е хубаво да си извадим поуките от двубоя с Беларус и да продължаваме да се движим по нашата възходяща линия.

Поздравявам българите в Испания, беше страхотно да са толкова близо до нас. Радваме се на гореща подкрепа и помощ от нашите сънародници тук, щастлив съм, че им подарихме победа, защото те имат големи очаквания към нас. Ситуацията в групата е заплетена, но е нормално. Всеки иска да спечели турнира, отборите са дошли тук с огромна амбиция и желание.

В другите два мача в нашата група имаше и червени картони, а е чудесно, че нашите играчи успяха да се опазят от провокации. Работим много върху контрола на емоциите, бяхме по-коректният отбор и през цялото време инициативата бе у нас. Надпреварата тук е при висока конкуренция, но точно тя ражда и качество в мачовете", каза специално за сайта на БФС веднага след края на мача с Беларус селекционерът на „лъвовете" Александър Димитров.