СНИМКИ: Чакането свърши! Хамилтън грабна първа победа с Мерцедес

снимка: Guliver/Getty Images

Люис Хамилтън завоюва първа победа за сезон 2013 във Формула 1 и първа като пилот на Мерцедес, след като днес британецът демонстрира безупречно каране и спечели Гран при на Унгария на една от най-успешните за него писти от календара - "Хунгароринг".

За Хамилтън това е общо четвърта победа в Гран при на Унгария, като по този начин британецът се изравни с рекордьора в това отношение - Михаел Шумахер. Асът на Мерцедес триумфира на "Хунгароринг" и през миналия сезон, като през 2007 и 2009 година също записа победи на това трасе.

Така бившият световен шампион най-сетне постигна успех с цветовете на Мерцедес, след като не успя да се възползва от три спечелени полпозишъна в течение на сезона. По време на състезанието Хамилтън осъществи и две брилянтни изпреварвания на Марк Уебър, което сериозно му помогна да пресече убедително финалната линия.

Място на подиума намериха още Кими Райконен и Себастиан Фетел, докато четвърти завърши Марк Уебър. Фернандо Алонсо и Ромейн Грожан финишираха съответно пети и шести, а Топ 10 бе допълнен от Дженсън Бътън, Фелипе Маса, Серхио Перес и Пастор Малдонадо. Другият пилот на Мерцедес Нико Розберг не успя да завърши състезанието.

Световният шампион Себастиан Фетел остава убедителен лидер във временното класиране, разполагайки с актив от 172 точки на сметката си. Втори е Кими Райконен със 134, докато Фернандо Алонсо има 133. Победителят от днес Люис Хамилтън се доближи до челото, като британецът разполага с вече 124 пункта.

Люис Хамилтън изненадващо грабна полпозишън под носа на Себастиан Фетел във вчерашната квалификация, след като до самия край изглеждаше така, сякаш германецът няма как да изпусне първото място. От трета позиция стартира асът на Лотус Ромейн Грожан, докато четвърти и пети на решетката застанаха съответно Нико Розберг и Фернандо Алонсо. Незавидно бе положението на Марк Уебър и Дженсън Бътън, които трябваше да тръгнат от едва 10-о и 13-о място в колоната.

Хамилтън успя да задържи първата си позиция на старта, докато Ромейн Грожан атакува яростно Себастиан Фетел, като болидите на двамата пилоти дори установиха лек контакт. До поражения обаче не се стигна, а световният шампион също съумя да задържи второто си място в колоната.

Стартът не бе успешен за Нико Розберг, който първо допусна изпреварване от Фернандо Алонсо, а в последствие и удари машината си в тази на Фелипе Маса. Това доведе и до сериозно изоставане на германеца, който се смъкна до 12-а позиция в колоната, тепърва преценявайки пораженията от удара.

След първите няколко обиколки класирането в челото се запази, но Ромейн Грожан постави Себастиан Фетел под сериозно напрежение, преследвайки втората позиция. Младият ас на Лотус бе сред най-бързите пилоти на трасето, докато Люис Хамилтън увеличи преднината си пред световния шампион на почти две секунди. Нико Розберг пък остана на пистата, въпреки, че очевидно имаше проблем с предната лява гума.

Междувременно Дженсън Бътън осъществяваше добър прогрес, като британецът се придвижи от 13-о до 8-о място в колоната.

Лидерът Люис Хамилтън първи от челниците спря за смяна на гумите, като това се случи след десет обиколки. Бившият световен шампион се нареди зад някогашния си съотборник Дженсън Бътън, когото скоро след това изпревари, а Себастиан Фетел поне временно оглави колоната. Обиколка по-късно в бокса спря и германският ас на Ред Бул, който се върна на трасето зад Хамилтън и Бътън във временното подреждане, но изпитвайки сериозни проблеми да изпревари пилота на МакЛарън.

След 15 обиколки на „Хунгароринг" лидер бе Марк Уебър, който обаче все още не бе спирал за смяна на гумите. Междувременно Люис Хамилтън започна да се възползва от проблемите на Фетел с Дженсън Бътън, достигайки до повече от 5 секунди преднина пред световния шампион. Блокиран зад Бътън и Фетел остана и Ромейн Грожан, който поднови атаките си към германеца, докато Хамилтън печелеше от създалата се ситуация.

В началото на обиколка №24 Марк Уебър спря за първа смяна на гумите, което и върна Люис Хамилтън в ролята на лидер на колоната. По същото време Себастиан Фетел се възползва от износените гуми на Дженсън Бътън, най-сетне успявайки да остави британеца зад себе си и подгонвайки Хамилтън. Задачата на световния шампион обаче не изглеждаше лека, имайки предвид, че изоставането му зад пилота на Мерцедес бе достигнало повече от 13 секунди.

След 32 обиколки Люис Хамилтън влезе за втори път в бокса, като британецът излезе на пистата зад Марк Уебър на четвърта позиция. Асът на Мерцедес обаче бързо успя да остави ветерана зад себе си, възползвайки се от новите си гуми и успешно изпреварвайки австралиеца. Малко по-късно в бокса влязоха още Себастиан Фетел и Фернандо Алонсо, а Хамилтън за трети път в днешния ден оглави колоната. Марк Уебър остана на втора позиция, но и все още със само едно-единствено спиране за смяна.

Междувременно Лотус бе споходен от лоши новини, след като Ромейн Грожан бе наказан от стюардите заради неправилно изпреварване на Фелипе Маса.

Двадесет обиколки преди края Люис Хамилтън отново влезе в бокса, като подобно на предходния път, почти светкавично успя да изпревари Марк Уебър и подгонвайки Себастиан Фетел. Световният шампион все още очакваше още едно спиране за смяна, което и даваше сериозни шансове на Хамилтън за първи успех с цветовете на Мерцедес. Съществуваше теоретичен вариант Фетел да се опита да изкара състезанието с наличните си гуми, което обаче изглеждаше трудно осъществимо.

Третият стоп за Фетел се оказа наложителен, като германецът отново се отби в бокса четиринадесет обиколки преди края. Това на практика остави Люис Хамилтън с чист път за първа победа през 2013 година, докато световният шампион се вкопчи в битка с Кими Райконен за второто място в крайното класиране.

Както и се очакваше, Кими Райконен и Себастиан Фетел се вкопчиха в мъжка битка за второто място, докато Люис Хамилтън уверено вървеше към първата си победа за сезона. Междувременно Марк Уебър, вече и с нови гуми, бе достатъчно бърз, за да атакува съотборника си в Ред Бул, търсейки място на подиума. Състезанието пък завърши преждевременно за другия пилот на Мерцедес - Нико Розберг, чийто болид буквално се запали след прегряване на двигателя.

В крайна сметка Кими Райконен задържа второто си място под напора на Фетел, но в самия край от Ред Бул сигнализираха стюардите за непозволена защита от страна на Ледения.