След уникална драма: Ливърпул докосва титлата

Ливърпул направи решаваща крачка към титлата в Премиършип през този сезон, след като стигна до впечатляващ и драматичен успех с 2:1 над Манчестър Сити в шампионското дерби на 34-ия кръг.

Първото полувреме беше почти изцяло за Ливърпул, като още в 6' Стърлинг се възползва от пас на Суарес и откри резултата. В 27' Шкъртел покачи, а мърсисайдци изпуснаха няколко възможности да решат мача. Миньоле пък спаси два опасни удара на Сити в края, а веднъж и Сако изби от голлинията.

През второто полувреме „гражданите“ властваха на терена, а 58 Силва успя да намали. Само 4 по-късно негово прострелно центриране принуди Джонсън да си отбележи автогол, а след това гостите изпуснаха няколко отлични положения.

Коутиньо обаче се превърна в герой за своите, след като се възползва от грешка на Компани и с кинжален удар в 78' попари надеждите на Сити в мача.

4079637

Марк Клатенбърг се представи на ниво в срещата, но все пак се отчете с няколко спорни решения, най-спорното от които през второто полувреме, когато Компани събори Суарес в наказателното поле. В последната минута на мача пък Шкъртел игра с ръка в наказателното поле, но и това остана незабелязано от рефера.

Това е 10-а поредна победа за Ливърпул, като това е и най-дългата серия до момента в шампионата, включително и през миналата година. В същото време възпитаниците на Брендън Роджърс са в поредица от 15 мача без загуба, като последното поражение дойде от Челси през миналата година.

Благодарение на трите точки Ливърпул събра 77 и води с цели 7 на днешния си съперник. Челси „дебне“ на 5 точки, като по-късно днес играе срещу Суонси.

4079640

В самото начало Ливърпул пробва няколко бързи атаки, с които защитниците в небесно-синьо се справяха добре, но те се пречупиха в 6'. Суарес се пребори в центъра с трима играчи на гостите и пусна извеждащ пас за Стърлинг.

Крилото овладя чудесно и с прекрасно движение матира и Харт, и Компани, разписвайки се на празна врата - 1:0 за мърсисайдци в самото начало на срещата.

4079636

Скоростта в играта на домакините продължи и с мъка Компани и Демикелис успяха да пресекат пасове за Стъридж и Стърлинг. Комбинация между двамата пък едва не завърши с гол на английския нападател, но той не съумя да засече във вратата.

Положението за "гражданите" стана още по-лошо в 18', след като Яя Туре получи разтежение в областта на слабините и беше заменен от Хави Гарсия. Постепенно Сити заигра малко по-добре, но положенията пред Харт отново бяха по-опасни.

4079638

При контраатака играчите на Роджърс останаха в ситуация трима-на-трима, като се стигна до корнер. Джерард беше оставен непокрит и стреля хубаво с глава, но Харт се отчете с брилянтна намеса. При следващото центриране обаче и той нямаше какво да направи, след като 3-ма не успяха да опазят Шкъртел - нов удар с глава и 2:0 за "червените".

4079639

"Гражданите" осъществиха няколко опасни нахлувания в наказателното поле в опит да върнат гола, а в 33' играчите на Пелегрини протестираха за неотсъдена дузпа за нарушение срещу Джеко. Като цяло обаче халфовата линия на Сити беше тотално неутрализирана през първото полувреме, а гостите нямаха нито едно добро положение за гол.

Все пак в края на първите 45 минути стана "горещо" пред вратата на Миньоле. Първо, Силва стреля с глава покрай вратата на Ливърпул, а при центриране от корнер Сако изби буквално от голлинията. В добавеното време Навас проби отлично отдясно и намери непокрит Фернандиньо, но ударът на бразилеца беше отразен - 2:0 на почивката.

4079642

Второто полувреме почна с любопитна ситуация в половината на Сити. Суарес мина покрай Демикелис и се строполи на земята след лек контакт. Играчите на гостите наобиколиха Клатенбърг за обяснения защо нападателят не получава втори жълт картон, докато Суарес настояваше да бъде отсъдено нарушение.

Самата игра се развиваше в по-бавно темпо, отколкото през първата час, като и двата отбора почнаха да извършват повече нарушения. В 56' обаче удари моментът на "гражданите".

4079666

Резервата Милнър разигра отлично двойно подаване с Фернандиньо и нахлу в наказателното поле. Той центрира отлично пред вратата, а там Силва засече във вратата - 2:1. Минута по-късно след грешка на Шкъртел можеше да се стигне и до изравняване, но играчите на Пелегрини си попречиха.

Темпото продължи да се вдига и Стърлинг остана сам срещу вратаря, но Сабалета с феноменален шпагат успя да спаси своите. В ответната атака в 62' "гражданите" отново комбинираха в наказателното поле, а Силва се опита да намери Джеко в малкия пеналт. Там Джонсън пресече, но в собствената си врата, а Миньоле не успя да реагира - 2:2.

4079665

В 64' се стигна и до много спорен момент. Суарес нахлу в наказателното поле, но беше задържан от Компани. Марк Клатенбърг обаче отново сметна, че няма нарушение срещу уругвайския стрелец. Две минути по-късно пък Джеко стреля от чиста позиция, но Миньоле отрази. Секунди след това Агуеро замени босненския нападател.

В 74' именно Агуеро беше в основата на отлична атака за гостите - той матира Шкъртел по крилото и изведе Силва на отлична позиция. Испанецът обаче не успя да засече на около 3 метра от вратата. Само две минути по-късно пък капитанът на Сити сбърка фатално.

След пресечен пас Компани се опита да изчисти, но не успя да уцели топката, подарявайки я на Коутиньо. Без да се замисля крилото стреля по земя в долния ляв ъгъл и матира Харт - 3:2 и "Анфийлд" избухна в радост.

4079669

След гола мърсисайдци заиграха много защитни и неутрализираха всеки опит на противника да стигне до гол. Хендерсън обаче извърши страхотна глупост и след груб фаул получи втори жълт картон и бе изгонен от игра в последните 3 минути на продължението.

В 94' Шкъртел игра с ръка в наказателното поле, но съдията Клатенбърг не успя да види това и не отсъди дузпа за гостите.