След 24 години Германия отново е крал на Световно първенство

Германия изравни Италия по брой спечелени световни титли и за четвърти път в историята си триумфира с най-ценното отличие, след като надви с 1:0 след продължения Аржентина пред близо 75 хиляди зрители на препълнения стадион „Маракана“ във финала на Световното първенство 2014.

Единственото попадение в срещата реализира влезлият като резерва в края на редовното време Марио Гьотце, който бе оставен непокрит пред малкия пенал и се възползва от отлично центриране отдясно на Андре Шюрле. Гьотце овладя на гърди и технично от воле матира стража на „гаучосите“ Серхио Ромеро.

Акцентите от мача

Гонсало Игуаин и Лионел Меси пропуснаха две отлични положения за "гаучосите", след като стреляха встрани от гредата, останали сами срещу вратаря Мануел Нойер.

В добавеното време на първата част Бенедикт Хьоведес нацели страничната греда с глава след центриране от корнер на Тони Кроос.

Мануел Нойер връхлетя върху Игуаин и го удари с коляно в главата, избивайки топката извън наказателното поле, а съдията Никола Рицоли отсъди фаул в атака.

4102250

Мирослав Клозе напусна игра в 88-ата минута - той приключва кариерата си за Германия на световни първенства с рекордните 16 гола в 24 мача.

Резервите Андре Шюрле и Родриго Паласио пропиляха по едно отлично положение за отборите си в първите добавени 15 минути.

Влезлият на мястото на Клозе - Марио Гьотце - откри резултата в 113-ата минута, след като се възползва от великолепно центриране в наказателното поле на Андре Шюрле и с елегантно воле по диагонала отблизо елиминира Серхио Ромеро за 1:0.

4102253

Лео Меси изпусна пряк свободен удар в 122-ата минута и не можа да вкара финала в дузпи.

Статистика след мача

Германия чака 24 години, за да спечели 4-ата си световна титла, а по ирония на съдбата Бразилия и Италия също се нуждаеха от толкова време, за да спечелят трофея за четвърти път.

Благодарение на триумфа на Бундестима Европа става първият континент, излъчил световен шампион в три последователни издания на Световното по футбол - Италия през 2006-та, Испания през 2010-та и сега Германия.

4102256

Попадението на Марио Гьотце бе 171-вото на Мондиал 2014, с което бе изравнен рекордът в това отношение на Световното първенство по футбол 1998 във Франция.

Европейски отбор триумфира за първи път на шампионат в Южна Америка, а с успехът 1:0 над Аржентина Германия донесе третата победа на тим от Стария континент в 10-ия финал на Световно по футбол срещу представител на Южна Америка.

Първо полувреме

Първият изстрел към една от двете врати бе отправен от Гонсало Игуаин, но той стреля в тъч от малък ъгъл в наказателното поле след бърза контраатака и добра работа на Езикиел Лавеци срещу Матс Хумелс.

4102205

Лионел Меси нахлу в наказателното поле с внушителна лекота, преминавайки през Хумелс, без обаче да успее да комбинира със съотборник при нова бърза контра на "гаучосите". В първите минути Бундестимът не успяваше да притесни сериозно бранителите на съперника и не се случваше да има пробив в пеналтерията, докато Аржентина атакуваше успешно по дясното крило.

4102216

Темпото на игра в първите 20-ина минути бе високо, макар и двата тима да не поемаха рискове и да се подсигуряваха в задни позиции, без да се стига до сериозни опасности. С повечето си пасове в противниковата половина Германия не успяваше да си спечели предимство, а бързите контраофанзиви на аржентинците бяха лишени от точен завършващ пас.

4102218

В 21-ата минута зрителите станаха свидетели на първото чисто положение - нападателят на Наполи Гонсало Игуаин бе изведен сам срещу вратаря Мануел Нойер след грешно подаване назад на Тони Кроос, но от 15-ина метра стреля разочароващо встрани от вратата.

Аржентина можеше да поведе след първата грешка в мача, но ситуацията не промени поведението на 22-ата на терена - германците все повече залагаха дори на подавания по ширината на терена, защото не успяваха да намерят пространства в защитата на "гаучосите".

4102221

В 30-ата минута хубав пас на Лионел Меси към непокрития Езикиел Лавеци създаде положение за "албиселесте", като центрирането към Игуаин бе засечено в мрежата от нападателя, който обаче бе в положение на засада. Дебютиращият за националния отбор Кристоф Крамер, който замени в последния момент Сами Кедира, напусна принудително терена в 31-ата минута за сметка на Андре Шюрле. Крамер пострада след сблъсък в рамото на Езикиел Гарай и няколко минути по-късно трябваше да отстъпи мястото си.

4102226

В 37-ата минута Андре Шюрле получи добра топка от Томас Мюлер в наказателното поле и стреля опасно, като Месут Йозил попречи на Серхио Ромеро да види удара, но вратарят на Аржентина реагира инстинктивно и отклони встрани - най-сериозният шанс за Бундестима.

4102222

В 40-ата Лионел Меси отново надбяга бранителите на Германия и успя да нахлуе отдясно в пеналтерията, но не можа да подаде на Езекиел Лавеци на празна врата, тъй като Джером Боатенг изчисти пред очите на връхлитащия нападател на Пари Сен Жермен.

4102239

Последните шансове преди почивката се откри пред Тони Кроос, който получи подаване от Йозил след хубав финт на халфа на Арсенал, залъгал централните бранители на Аржентина. От дъгата на наказателното поле обаче Кроос стреля слабо и право в обятията на Серхио Ромеро.

4102227

В 47-ата минута на първата част Хьоведес с глава от 3-4 метра като по чудо не вкара, връхлитайки фронтално срещу вратата след центриране от корнер на Кроос - кълбото срещна страничната греда.

4102235

Второ полувреме

След почивката Серхио Агуеро влезе на мястото на Езикиел Лавеци. Аржентина моментално започна да изглежда по-опасно и в 47-ата минута хубаво подаване на Лукас Билия изведе Меси очи в очи с Нойер в наказателното поле, но диагоналният изстрел на Бълхата мина встрани от гредата и ново чисто положение бе пропиляно от "гаучосите".

4102233

Германия пробва да успокои темпото, задържайки се повече в противниковата половина, но в 58-ата минута Нойер трябваше да излиза, за да пресича добро подаване към Игуаин - вратарят отби топката, но с коляно удари в главата нападателя на Наполи, което обаче не впечатли рефера Никола Рицоли и той дори отсъди нарушение в атака.

4102234

Първият удар на Германия след почивката бе дело на Мирослав Клозе с глава след центриране отдясно на Филип Лам, но Ромеро без никакви проблеми улови кълбото. След 60-ата минута играта се накъса, главно заради по-твърдите действия на аржентинските футболисти - също така зачестиха словесните престрелки между играчите и репликите към рефера.

4102230

В 70-ата минута Шюрле не можа да овладее топката на пет метра фронтално срещу вратата и я подари на Ромеро, след като кълбото стигна до нападателя малко случайно от крака на Йозил.

В 75-ата минута Лео Меси отправи втория си удар в мача, който премина встрани от гредата, след като Бълхата проби отдясно към центъра и стреля от дъгата на пеналтерията.

4102223

В 80-ата минута изненадващо Хьоведес се озова на стрелкова позиция в пеналтерията, но бе притиснат от Лукас Билия и Езекиел Гарай, които не му позволиха да отправи удар към Ромеро. Секунди по-късно Йозил с прекрасен пас отдясно предостави възможност за изстрел на Кроос, който от дъгата на наказателното поле стреля на метър от гредата по земя.

В крайна сметка редовното време приключи без голове - 0:0.

Продължения

Андре Шюрле изпусна отличен шанс да реализира след хубава атака отляво, останал очи в очи с Ромеро в наказателното поле. В 96-ата минута пък влезлият като резерва Родриго Паласио се възползва от увисване на Матс Хумелс и овладя кълбото на гърди, но прехвърляйки притичалия Нойер, прати топката встрани от гредата.

4102255

Хавиер Масчерано извърши две груби нарушения срещу Бастиан Швайнщайгер и трябваше да благодари на съдията Никола Рицоли, че не му показа втори жълт картон. В 109-ата минута пък Серхио Агуеро - също с официално предупреждение - удари с ръка Швайнщайгер и дори му пусна кръв по дясната скула, но италианският рефер не изгони и нападателя на Манчестър Сити.

В 113-ата минута Будестимът избухна с добра акция по лявото крило на Шюрле, който центрира отлично в пеналтерията за Гьотце. Резервата на Клозе овладя елегантно и с воле отблизо матира Серхио Ромеро - 1:0.

Най-добрият шанс за изравняване на Аржентина се откри в 122-ата минута пред Лео Меси, но изстрелът му от пряк свободен удар премина високо над горната греда.

Състави

Германският селекционер Йоахим Льов отново залага на типичен нападател в схемата си 4-2-3-1 за сблъсъка с Аржентина. Рекордьорът по голове на световни футболни финали Мирослав Клозе ще поведе атаката на Бундестима в най-важния двубой за годината.

4102180

Активно ще му помагат водещия голмайстор на немския отбор на Мондиал 2014 Томас Мюлдер и може би единствения играч на Льов, който понася критики на турнира до момента – Месут Йозил.

Опорните полузащитници по традиция трябваше да са Тони Кроос, Бастиан Швайнщайгер и Сами Кедира, но на загрявката халфът на Реал Мадрид получи травма и бе заменен в последния момент от Кристоф Крамер, който за първи път играе официален мач за страната си. Карето в ариегарда за тях е изградено от Филип Лам, Джером Боатенг, Матс Хумелс и Бенедикт Хьоведес. На вратата очаквано е Мануел Нойер.

4102211

Алехандро Сабела използва схемата 4-3-3 от началото на шампионата, с изключение на първото полувреме от първия мач в групата срещу Босна и Херцеговина, като за финала може да е подготвил отново лека промяна спрямо предишните двубои.

Според повечето телевизии, отразяващи Мондиал 2014, този път Сабела е решил да заложи на 4-2-3-1. Единственият изнесен напред нападател е Гонсало Игуаин, а зад него ще оперира Лионел Меси, Езикиел Лавеци и Енцо Перес.

Хавиер Масчерано и Лукас Билия ще имат за задача да не допускат пробив на силните халфове на Германия, като в защита се разчита на Маркос Рохо, Езикиел Гарай, Мартин Демикелис и Пабло Сабалета. На вратата е героят от полуфинала с Холандия Серхио Ромеро.

Статистика преди мача

4102202

Германия и Аржентина се срещат за рекорден 7-ми път на световни футболни финали и за рекорден трети на финал (след 1986-та и 1990-та), като Бундестимът има предимство с 3 победи, а два мача са завършвали наравно – единственият успех на „гаучосите“ обаче им носи трофея през 86-та, когато печелят с 3:2.

Аржентина бе елиминирана от Германия в последните две световни първенства – през 2006-та вратарят Йенс Леман стана известен със своя списък с начините, по които всеки футболист на противника изпълнява дузпа. След 1:1 за 120 минути именно стражът попречи на Аржентина да продължи напред. През 2010-та звездният отбор, воден от Диего Марадона, е попилян с 4:0 от германската машина.

Германия вече постави рекорд с четвъртото си поредно класиране в топ 3 на световни футболни финали, но може да „спечели“ и печалната слава за четвърти пореден път да приключи участието си на Мондиал след мач с бъдещия шампион – през 2002-ра Бразилия би немците с 2:0 и грабна титлата, през 2006-та ги спря Италия, за да вдигне трофея, а през 2010-та Испания надделя с 1:0 по пътя си към историческия триумф.