Меси избран за номер 1 на Световното първенство 2014

Суперзвездата на аржентинския национален отбор Лионел Меси спечели „Златната топка“ за най-добър футболист на Световното първенство 2014, въпреки че „гаучосите“ отстъпиха драматично с 0:1 след продължения на Германия във финала на стадион „Маракана“.

Меси изпусна сам срещу вратаря Мануел Нойер в началото на второто полувреме и не можа да прати двубоя „в дузпи“, стреляйки в аут от пряк свободен удар в самия край на добавените 30 минути.

Въпреки че не помогна на тима си да избегне загубата от Германия, Меси приключва Мондиал 2014 с четири попадения на сметката си и една асистенция. Той се разписа при победата с 2:1 над Босна и Херцеговина, донесе успеха с 1:0 над Иран, вкара два пъти при 3:2 над Нигерия и подаде за решителния изстрел на Анхел ди Мария в 116-ата минута при 1:0 над Швейцария.

Не е изненадващо наградата за най-добър играч на турнира да не отива при футболист от световния шампион - последният такъв случай бе през 1994-та година, когато Ромарио получи "Златната топка" за номер 1 на Световното първенство по футбол в САЩ.

За най-добър вратар на Световното първенство в Бразилия очаквано бе избран голкипърът на шампионите Мануел Нойер. Топ реализатор на световните финали официално става колумбийската звезда Хамес Родригес, който приключи с 6 гола в 5 мача, след като „лос кафетерос“ отпаднаха от Бразилия на четвъртфиналите.