Славия отново смълча трибуните на "Герена"

Левски отново не успя да победи Славия на ст. "Георги Аспарухов", а най-старото столично дерби от 24-ия кръг на "А" група завърши при равенство 2:2.

"Сините" имаха силно желание да си отмъстят за "фаталното" реми през месец май миналата година, когато Левски загуби на практика спечелена титла и я предостави в ръцете на Лудогорец.

Атанас Курдов откри за Славия малко преди почивката, но Димитър Макриев изравни в 69'. Пет минути по-късно Кире Ристевски отново изведе "белите" напред, а новото попълнение Пламен Крумов изравни със страхотно изпълнение от пряк-свободен удар в 80'. Славия доигра срещата и с девет души, след като Фернандо да Силва и Димитър Пиргов получиха червени картони в последните минути.

Така Левски прекъсна серията си от четири поредни победи в шампионата, като "сините" събраха актив от 44 точки, колкото има и Локомотив (Пд). Столичният гранд обаче се връща на третото място заради по-добрите си показатели в преките двубои. Днешното реми обаче отвори шанс пред ЦСКА да изкочи на третата позиция. За целта "армейците" трябва да спечелят срещу Черноморец в понеделник. Славия събра 28 точки, колкото има и Локомотив (Сф).

Валери Божинов оглави атаката на Левски, докато Мирослав Иванов и Ларсен Туре трябваше да действат по двата фланга. Младият Борислав Цонев, Владимир Гаджев и Кевин Брю започнаха в полузащита, докато Орлин Старокин, Павел Чмовш, Станислав Ангелов и Пламен Крумов стартираха в отбрана пред Пламен Илиев. Новите попълнения Аймен Белаид, Рафаел Бастос и Рикардо Нунеш не бяха в групата.

Юношата на Левски Атанас Курдов оглави атаката на Славия, докато Радослав Василев действаше в близост до „деветката“ на „белите“. Опитните Галин Иванов и Чавдар Янков оперираха в средата на терена, а капитанът на гостите Георги Петков отново обираше „любовта“ на трибуните в разстояние на двубоя.

Левски очаквано стартира по-активно двубоя, докато футболистите на Милен Радуканов изчакваха възможностите си да контраатакуват. Още в 8' Владимир Гаджев влезе грубо в краката на Георги Петков, като халфът на Левски бе пожален с единствено жълт картон в случая.

Между 16' и 20' Валери Божинов попадна в центъра на вниманието, но за негово съжаление с пропуски. След четвърт час игра новият нападател на Левски получи подаване от Ларсен Туре и навлезе в наказателното поле на Славия, но с десния крак стреля изключително нескопосано в аут.

4068133

Минутки по-късно Божинов отново се озова на голова позиция. „Десетката“ в синьо овладя кълбото на гърди и опита изстрел с левия крак, но пращайки кълбото далеч над напречната греда на вратата.

В 23' се стигна и до най-добрата възможност в полза на домакините. Мирослав Иванов стреля чудесно от пряк-свободен удар, но Георги Петков се разтегна и отрази в корнер.

Футболистите на Левски продължиха да търсят начини да пробият „бялата“ отбрана, но две минути преди почивката се стигна до изненадващ гол в полза на Славия. Радослав Василев намери Атанас Курдов зад защитата на домакините, а централният нападател технично чукна топката под плонжа на Пламен Илиев. „Деветката“ демонстрира уважение към родния си клуб и отказа да изрази радостта си от попадението.

4068132

На почивката наставникът на домакините Антони Здравков извърши една промяна в своя стартов състав. Борислав Цонев напусна терена, а на негово място се появи Димитър Макриев. Цветан Генков пък остана на резервната скамейка.

Както и се очакваше, Левски стартира офанзивно втората част, установявайки натиск в половината на гостите. „Сините“ обаче така и не стигаха до чисти шансове за попадение, като натискът на домакините бе по-скоро стихиен.

4068131

В 50' Валери Божинов и Георги Петков се сдърпаха, което и отново провокира канонада от обиди по адрес на бившия вратар на Левски. В 55' Курдов и Шалаев не успяха да се възползват от грешка на Кевин Брю, а десет минути по-късно домакините поискаха дузпа за игра с ръка на Пиргов. Повторенията обаче показаха, че топката среща тялото на бранителя в бял екип.

Постепенно се стигна до 69', когато равенството на „Герена“ все пак бе възстановено. Кевин Брю центрира от статично положение в пеналтерията на Славия, а Димитър Макриев с глава изпрати кълбото в мрежата – 1:1. Повторенията обаче показаха, че бившият национал на България е бил в положение на засада. Още в следващата си атака „белите“ можеха да отбележат втори гол, но опасният изстрел на Фернандо Да Силва не намери целта след намеса на Пламен Илиев.

И когато феновете на „Герена“ вече очакваха, че техните любимци ще достигнат до пълен обрат в срещата, петнадесет минути преди края трибуните отново замлъкнаха. Подобно на изравнителния гол на Левски, Чавдар Янков центрира от статично положение, а новото попълнение Кире Ристевски се разписа с глава за 1:2.

4068134

Това обаче не бе всичко на ст. „Георги Аспарухов“ в днешния ден. Десет минути преди края новото попълнение на Левски Пламен Крумов изравни резултата. Бившият футболист на Берое стреля прекрасно от пряк-свободен удар и не остави шансове на Георги Петков, бележейки за 2:2.

Минута-две по-късно Пламен Крумов можеше да отбележи и за втори път. Десният бек засече с глава центриране от корнер, но топката премина близо покрай страничната греда. Малко след това чудесна възможност пропиля Димитър Макриев. Таранът финтира бранител на Славия и стреля силно с десния крак, но пращайки кълбото на сантиметри от лявата странична греда.

4068130

Две минути преди края Славия остана и с човек по-малко на терена. Халфът на гостите Фернандо да Силва получи глупав втори жълт картон, реагирайки бурно на отсъждане на главния съдия Александър Костадинов. Малко след това "белите" останаха и с девет души. Димитър Пиргов събори откъсващия се напред Цветан Генков, като заслужено получи втори жълт картон, също поемайки към душовете.

До края на срещата обаче оставаше твърде малко време, а Левски така и не намери начин да стигне до желания трети гол. Така двата тима си разделиха по една точка, което със сигурност не се хареса на трибуните на ст. "Георги Аспарухов".