Слаб Литекс оцеля след продължения в Благоевград за Купата на България

Литекс се превърна в последния отбор, класирал се за осминафиналите в турнира за Купата на България, след като спорна дузпа донесе победата с 1:0 на елитния тим над Пирин в Благоевград.

Първото попадение беше дело на Армандо Ваюши, който беше точен от дузпа в 73', но съдията беше посрещнат с викове „Мафия“ след отсъждането на 11-метровия наказателен удар.

До дузпата се стигна, след като Асприля пробва атрактивен удар, а топката срещна тялото на играч на Пирин. Съдията видя игра с ръка и веднага посочи бялата точка, а в края на мача играчите се сдърпаха, а част от тях принудиха страничните рефери да се намесят и да въдворят ред.

В края на мача Тошев изпусна уникален шанс, но секунди преди края Винисиус фаулира играч на домакините, а Златинов в 93' прати мача в продължения. Три минути обаче бяха необходими на Джордан да вкара и да прати Литекс в следващата фаза.

Така само два елитни отбора отпаднаха от надпреварата, след като вчера ЦСКА шокиращо падна след продължения от Монтана с 1:2, а Марек беше повален от Ботев (Гълъбово) с 0:1

Литекс окупира половината на своя съперник още с първия съдийски сигнал, но в атаките на „оранжевите“ липсваше скорост, а положенията пред вратата на домакините не бяха достатъчно опасни.

Все пак Георгиев трябваше да се намесва решително в 16', когато Попов центрира в наказателното поле за Джордан, който засече атрактивно с пета, но защитникът успя да парира удара на нападателя.

И домакините имаха опасна атака на своята сметка, когато в 25' Хаджииванов излезе на стрелкова позиция, но Божиков успя да го блокира, а след това Винисиус улови топката.

Гостите станаха по-остри в своите атаки в края на полувремето, а в 43' Джордан можеше да донесе аванс на своите. Той беше изведен от Армандо Ваюши, но ударът му срещна тялото на Сандев, а след това удари и гредата.

През второто полувреме Красимир Балъков пусна в игра Иван Горанов в опит да усили атакуващата мощ на своите. В 54' Ваюши пробва удар отдалеч, но Костов се прояви чудесно и изби в корнер.

Литекс продължи да атакува настървено, но положенията пред Костов липсваха. Така се стигна до 71', в която съдията отсъди спорна дузпа за „оранжевите“, а цели 2 минути тя беше оспорвана от всички играчи на Пирин.

При опит на Джордан за ножичен удар топката срещна тялото на футболист на Пирин, а съдията видя игра с ръка и отсъди дузпа. В протестите си Георги Георгиев получи жълт картон, а Ваюши в 73' отбеляза от бялата точка и даде аванс на своите.

В заключителните минути Пирин се хвърли да обръща резултата, но в 85' домакините останаха в намален състав, след като Попев получи контузия, а „орлите“ нямаха право на повече смени.

Въпреки това „оранжевите“ допуснаха сериозна грешка в последните секунди на продължението. След като минута по-рано Винисиус спаси своите от сигурен гол, защитата остави Тасев непокрит в наказателното поле, а вратарят извърши нарушение. Последва сигнал за дузпа, а Влади Златинов беше точен за 1:1 – продължения.

В самото начало Пирин допусна грешка и беше наказан. Три минути след началото на първото продължение настъпи хаос в наказателното поле на домакините, а Асприля успя да стреля. Костов не се намеси удачно и от няколко метра Джордан не сбърка – 1:2.

До края на двубоя инициативата беше изцяло в полза на домакините, но те не се възползваха от две отлични ситуации, открили се пред Сандев и Георгиев и не успяха да се доберат до дузпи.