"Синя" история в снимки

снимка: БТА/

Празненствата около юбилея на Левски започват от днес.

Вече всички си припомнят с умиление историята на любимия син клуб. Как преди 100 години на 24 май в градинката пред Втора мъжка гимназия (днешното 22-ро училище) се дава началото на една идея, която завладява милиони сърца в България в следващите години.

По този повод ще ви покажем някои емблематични снимки от историята на Левски и най-великите победи на тима в Европа.

Левски – Милан 1:1; 11 октомври 1967 година:

4087911

Георги Аспарухов отбелязва единствения гол за Левски при равенството 1:1 срещу големия отбор на Милан, в който личат имената на Джовани Трапатони, Джани Ривера, Шнелингер, Прати и други. „Росонерите“ печелят турнира в следващото издание побеждавайки младия отбор на Аякс във финала.

Левски – Щутгарт 1:0; 28 септември 1983г.

4087908

4087906

„Сините“ взимат скалпа два пъти поред на Щутгарт, а това е първия път. Единственият гол пред 70 хиляди на „Васил Левски“ отбелязва Мишо Вълчев.

Левски – Барселона 5:4; 17 март 1976 година

4087907

Може би най-великия мач и най-великата победа на Левски. „Сините“ бият в уникален мач Барселона с 5:4.Според някои статистици това е бил най-посетеният мач в историята на българския футбол. Всички отиват на стадиона за да видят най-великия футболист по това време Йохан Кройф, както и другия летящ холандец Неескенс.

Левски повежда с 2:0 до 10-та минута с голове на Павел Панов и Йордан Йорданов. Марсиал и Асенси Изравняват до кра на полувремето. Емил Спасо извежда отново Левски напред, за да направят обрат Неескенс и Ередия. В последните минути след луд натиск Йорданов и Панов носят победата на Левски.

На следващата снимка виждате Никола Котков докато се състезава в Локомотив (София), който притеснява защитата на Левски през 1967 година.