Шок и ужас на "Местая": Драматичен гол в продължението потопи Валенсия в сълзи

Севиля се класира за финал в Лига Европа, изхвърляйки Валенсия по-възможно най-болезнения начин от турнира с решителен гол в края на продължението на двубоя.

Валенсия бе на път да постигне втори пореден впечатляващ обрат в Лига Европа след като на четвъртфиналите изхвърли Базел след изоставане с 3:0 в Швейцария и победа с 5:0 вкъщи.

Тази вечер играчите на Хуан Антонио Пици водеха на Севиля с 3:0 на "Местая" и бяха неутрализирали загубата с 0:2 в първия мач, но бяха попарени в края.

Начало на магическата вечер във Валенсия даде Софиан Фегули в 14 минута, последва автогол на Бето след удар с глава на Жонас в 26-а, а в 70-а минута Жереми Матийо оформи направи 3:0. Гол на Стефан Мбиа в 94-а минута обаче се оказа решителен и прати тимът от Андалусия на финал, където го очаква Бенфика.

Двубоят тази вечер бе много интересен и напрегнат. Валенсия бе отборът, който владееше инициативата в по-голямата част от мача и заслужено победи. За съжаление на своите фенове - не с резултат, който ги устройваше. Домакините стартираха окрилени и след по-малко от двайсет минути вече водеха с 2:0.

Севиля имаше своите моменти в края на първото полувреме и началото на втората част, но не се възползва. При 3:0 Валенсия се виждаше на финала, но тогава дойде кошмарната 94-а минута и попадението с глава на Стефан Мбиа, който вкара и в първия двубой и е героят на Севиля тази нощ.

4083420

Пако Алкасер бе аут за домакините, заради натрупани жълти картони. В игра обаче се завърна титулярният страж Диего Алвеш и Рикардо Коща. Атката поведе Едуардо Варгас, подкрепян от по-задни позиции от Жонас.

Коке бе единствената промяна за Севиля в сравнение с първия мач. Той се появи на мястото на Диого Фигейраш. Сред титулярите бяха и двамата голмайстори от двубоя на "Рамон Санчес Писхуан - Стефан Мбиа и Карлос Бака. Колумбиецът поведе нападението на андалусийци.

Първо полувреме

Валенсия очаквано започна с масиран натиск в търсене на бърз гол. Севиля пък разчиташе на стабилна защита и на шансовете, които неминуемо ще се открият.

В първите десетина минути пред двете врати нямаше нищо кой знае колко интересно, но след това надмощието на играчите на Хуан Антонио Пици стана осезаемо.

4083431

"Прилепите" съумяха бързо да се върнат в сблъсъка и в 14-а минута Софиан Фегули отбеляза, за да изведе домакините напред. Едуардо Варгас свали с гърди една топка към алжирския национал, той напредна, последва двойно подаване с Варгас и топката отново попадна у Фегули в наказателното поле. Той елегантно преодоля Федерико Фасио и с топовен изстрел направи 1:0.

Натискът на Валенсия продължи и след няколко положения пред Бето падна и втори гол. В 26-а минута Жонас засече с глава центриране на Хуан Бернат отляво, топката се удари в напречната греда и в гърба на стража на Севиля и влезе във вратата - 2:0 за Валенсия. В крайна сметка попадението бе зачетено като автогол на Бето.

4083451

В края на полувремето двата тима промениха стила си на игра. Валенсия намали пресата и се поприбра в задни позиции, а Севиля погледна по-сериозно към противниковата врата. Появи се и първият сериозен шанс за гол пред андалусийци. В 37-а минута Карлос Бака намери с пета непорития Хосе Антонио Рейес в наказателното поле. Бившият футболист на Арсенал бе само на три метра от голлинията, но въпреки това ударът му бе отразен по невероятен начин от Диего Алвеш.

Второ полувреме

И втората част стартира с натиск на Валенсия и още в началните минути имаше две добри положения пред Бето. Първо Дани Парехо стреля опасно от пряк свободен удар, но над вратата, а секунди по-късно и Пабло Пиати намери една изчистена топка, но тя профуча на метър покрай гредата.

4083437

Севилци обаче бързо се окопитиха и в следващите минути успяха да се изнесат в по-предни позиции и да започнат да търсят начин, по който да вкарат гол. Едно попадение би дало сериозен аванс на гостите, тъй като Валенсия ще трябва да търси нови два гола.

Все пак Валенсия оставаше тимът, който повече разиграва топката. С изтичането на минутите играта се успокои. Унай Емери опита да раздвици своята атака, като замени разочаровалия тази вечер Карлос Бака с Кевин Гамейро, но вместо това гостите получиха трети гол.

4083449

В 70-а минута Софиан Фегули бе оставен да центрира към Едуардо Варгас в наказателното поле. Федерико Фасио успя да избие от главата на чилиеца в корнер. След центрирането от ъгловия удар последва неразбория в пеналта, топката се удари в крака на Рикардо Коща, а Жереми Матийо се оказа на точното място, за да я засече с глава и да даде аванс от 3:0 на Валенсия.

Логично след този гол "прилепите" приеха играта в своята половина и това даде възможности на тимът от Андалусия да вкара така ценния гол. Натискът на гостите бе солиден, но защитата на Валенсия се справяше със ситуацията до четвъртата минута на даденото от съдията продължение. Играчите на Севиля изпълниха тъч отдясно, Фасио продължи топката към наказателното поле, къде Стефан Мбиа бе оставен да я прати с глава в мрежата и да смълчи "Местая". За ответна реакция време нямаше.

4083455

Преди мача

Севиля и Валенсия се изправиха един срещу в полуфинален мач реванш от Лига Европа. Първият двубой завърши с резултат 2:0 в полза на Севиля и сега "прилепите ще имат тежката задача да направят пълен обрат.

Те обаче веднъж го сториха срещу Базел и то от 3:0 и сега ще опитат отново да сторят чудото и да се класират на първи финал в Лига Европа след 2004 година, когато спечелиха трофея.

Севиля има два триумфа в надпреварата - през 2006 и 2007 година.

Съставите:

Валенсия: Диего Алвеш, Жоао Перейра, Рикардо Коща, Жереми Матийо, Софиан Фегули, Хуан Бернат, Дани Парехо, Сейду Кейта, Пабло Пиати, Жонас, Едуардо Варгас;

Резерви: Висенте Гайта, Антонио Бараган, Хави Фуего, Мичел, Роберто Ибанес, Феде Картабиа, Хосе Гая;

Севиля: Бето, Федерико Фасио, Фернандо Наваро, Даниел Карисо, Нико Пареха, Хорхе Морено-Коке, Стефан Мбиа, Иван Ракитич, Виктор Перес-Витоло, Карлос Бака, Хосе Антонио Рейес;

Резерви: Хави Варас, Диого Фигейраш, Алберто Морено, Марко Марин, Висенте Ибора, Хайро Самперио, Кевин Гамейро.