Бенфика уби мечтата за домакински финал на Ювентус

Португалският гранд Бенфика ще спори за втора поредна година за трофея в Лига Европа, след като днес "орлите" изковаха драматично 0:0 срещу Ювентус в Торино, продължавайки към финала след 2:1 на "Ещадио да Луш" в Лисабон.

Гостите доиграха срещата с девет души, след като първо Енцо Перес бе изгонен с втори жълт картон, а в края на двубоя централният бранител Езекиел Гарай пострада тежко след сблъсък с Пол Погба. Дори и с двама души повече на терена обаче, футболистите на Антонио Конте не успяха да се възползват от дългото продължение на редовното време, дадено от рефера Марк Клатенбърг.

Така Ювентус не успя да достигне финала на надпреварата, който ще бъде изигран именно на "Ювентус Стейдиъм" в Торино. Съперник на Бенфика в битката за трофея пък ще бъде испанският Севиля, който по същото време елиминира драматично Валенсия след загуба с 1:3 на "Естадио Местая".

Бенфика достигна своя трети финал в турнира след 1983 и 2013 година, като "орлите" ще се опитат да вдигнат купата за първи път в историята си. През миналата година те отстъпиха на английския Челси. Ювентус пък преследваше своя общо пети финал, като за последно "бианконерите" загубиха от Парма битката за Купата на УЕФА през 1995 година. "Старата госпожа" търсеше и своя първи европейски финал от 11 години насам.

Антонио Конте заложи на Карлос Тевес и Фернандо Йоренте в предни позиции, докато Андреа Пирло, Артуро Видал и Пол Погба започнаха в халфовата линия. Квадво Асамоа и Стефан Лихтщайнер стартираха на двата фланга, докато Леонардо Бонучи, Джорджо Киелини и Мартин Касерес започнаха в защита пред капитана Джанлуиджи Буфон.

Треньорът на Бенфика Жорже Жезуш разчиташе на триото Родриго - Лима - Маркович в предни позиции, докато Перес, Рубен Аморим и Николас Гайтан стартираха в полузащита. Перейра, Луйзао, Гарай и Гилерме трябваще да оперират в отбрана пред вратаря Ян Облак.

4083427

Гостите от Лисабон стартираха сблъсъка на високо темпо, а удар на Родриго от близка дистанция срещна тялото на Лихтщайнер. В 8' до първа възможност за попадение достигнаха и домакините, но Ян Облак се намеси прецизно при изстрел на Андреа Пирло.

В 20' трибуните на "Ювентус Стейдиъм" отново се изправиха на крака, след като Артуро Видал засече точно центриране на Пирло. Чилиецът обаче не бе точен, пращайки кълбото извън очертанията на вратата. Четири минути по-късно Карлос Тевес също опита удар към вратата на "орлите", но и аржентинският стрелец не показа достатъчно добър мерник.

4083428

В 36' "старата госпожа" отново бе изключително близо до така ценния първи гол в срещата. Артуро Видал надскочи персоналния си пазач в наказателното поле на Бенфика и отигра топката с глава, но кълбото прелетя на сантиметри от лявата странична греда зад Ян Облак.

В 42' Андреа Пирло отново взе нещата в свои ръце и стреля силно с десния крак, но за пореден път домакините не съумяха да уцелят очертанията на пазената от Облак врата. Минута по-късно Леонардо Бонучи също стреля с глава след центриране от статично положение, но топката прелетя успоредно на голлинията.

Минута преди почивката се стигна и до най-добрия шанс в полза на Ювентус за първата част. Защитата на "орлите" отново увисна, което позволи на Видал да засече с глава центриране на Квадво Асамоа. Топката влизаше във вратата на португалците, но от самата голлиния Луйзао успя да изчисти.

Втората част започна с добра възможност за гостите, но Родриго прати топката над напречната греда зад Джиджи Буфон. Малко след това испанецът бе изведен зад защитата на Юве, но капитанът на гостите изпревари нападателя и улови в ръцете си. В 62' Ювентус отговори чрез Андреа Пирло, който за малко не реализира поредния си гол от статично положение. Плеймейкърът изненада Облак с изстрел от сериозна дистанция, но стражът на "орлите" все пак успя да спаси.

В 67' се стигна до ключов момент в сблъсъка, когато гостите от Бенфика останаха с десет души на терена. След като едва шест минути преди това Енцо Перес получи официално предупреждение от рефера Марк Клатенбърг, халфът на "орлите" извърши ново нарушение, което и му костваше изгонване от игра.

Вече и с човек повече на терена, "бианконерите" очаквано натиснаха своя съперник. В 80' домакините направиха фрапантен пропуск, след като Стефан Лихтщайнер получи топката зад защитата на Бенфика. Десният халфбек обаче не успя да овладее кълбото, което и предизвика гнева на Антонио Конте край тъчлинията.

Малко след това резервата Пабло Даниел Освалдо най-сетне вкара топката в мрежата, но попадението бе отменено поради засада на Пол Погба.

Последните минути на "Ювентус Стейдиъм" бяха повече от драматични, след като гостите останаха и с девет души на терена. Езекиел Гарай пострада след сериозен сблъсък с Пол Погба, което и остави отбора на Жорже Жезуш с едва осем полеви футболисти. "Орлите" обаче издържаха на финалния натиск на Ювентус, което и означаваше завръщане на същия този стадион за големия мач за трофея по-късно този месец.

Juventus 0-0 Benfica Match Highlightsby all-goals