
Шест старта, шестима различни победители! Това се случва за първи път в историята на Формула 1.
И всичко това в сезона, в който едновременно се състезават шестима световни шампиони. Дали събирането на толкова много шестици е случайно?
След доминацията на Ред Бул и Фетел през миналия сезон всички фенове се надяваха на по-изравнени сили и по-интересен сезон тази година.
През целия изминал сезон за 19 старта имаше петима различни победители от едва три отбора. Сега само за шест старта, има шестима победители, при това от пет различни отбора. Феноменално!
Случилото се до момента надмина очакванията на всички. Предсезонните тестове подсказаха, че отбори като Мерцедес, Лотус, Уилямс и Заубер са постигнали изключителен напредък.
Много често обаче водещите отбори не показват истинските си възможности на тестовете. Заради това и специалистите очакваха борба за титлата между обичайните заподозрени Ред Бул, МакЛарън и Ферари.
Всичко започна с успех на Дженсън Бътън в Австралия. Стълбичката допълниха Фетел и Хамилтън. Напълно очаквано начало на сезона.
Последва успех на Фернандо Алонсо в Малайзия. Тук впечатление направи страхотното представяне на Серхио Перес със Заубер, които завърши втори, а дори можеше да спечели.
Дойде време и за първият изненадващ победител за сезона. В Китай победата грабна Нико Розберг от Мерцедес. Това бе и първа победа за „сребърните стрели” след завръщането им във Формула 1 като самостоятелен отбор през 2010 г.
В Бахрейн дойде ред и на световният шампион Себастиян Фетел да вземе победа. След 11 победи през миналият сезон, сега чак в четвърти кръг Фетел финишира първи. Страхотно състезание в Китай направи Кими Райконен с Лотус, които завърши втори и загатна за огромния потенциал на отбора си.
Дойде време керванът да се премести в Европа. В Испания се случи и най-голямата изненада до тук. Венецуелецът Пастор Малдонадо хвърли бомбата и донесе първа победа на отбора си Уилямс от далечната 2004 г, когато Хуан Пабло Монтоя победи в Бразилия. Набеденият за платен пилот впечатли всички и донесе радост на цяла Венецуела.
След първите пет старта, петима различни пилоти от пет различни отбора имаха победа. Нещо невиждано чак от 1983-та година насам. Марк Уебър изрази мнение, че толкова различни победители и непредвидими състезания може да имат обратен ефект и да отблъснат феновете.
По ирония на съдбата в Монако дойде време и самият Марк да запише името си сред победителите през сезона. Това състезание доказа колко изравнени са силите, след като първите шестима завършиха само в шест секунди. Отново числото шест! Това вече е нечувано в 63-годишната история на Кралските гонки.
Какво ли още ни очаква в този дяволски добър сезон? 25 точки делят първите шестима в генералното класиране при пилотите. Разлика, която може да бъде скъсена с една победа. Предстои Гран При на Канада на легендарната писта „Жил Вилньов”.
Петима от сега състезаващите се пилоти са печелили това състезание. Кой ли ще е шестият? През последните 15 сезона във Формула 1, само в три от тях е имало повече от петима различни победители. До края на настоящия сезон остават 14 старта, а световните шампиони Хамилтън, Райконен и Шумахер все още нямат победа...
Победителите в първите шест старта от сезона
Австралия | Дженсън Бътън | МакЛарън |
Малайзия | Фернандо Алонсо | Ферари |
Китай | Нико Розберг | Мерцедес |
Бахрейн | Себастиян Фетел | Ред Бул |
Испания | Пастор Малдонадо | Уилямс |
Монако | Марк Уебър | Ред Бул |
Класиране при пилотите след шести кръг
1. | Фернандо Алонсо | Ферари | 76 т. |
2. | Себастиян Фетел | Ред Бул | 73 т. |
3. | Марк Уебър | Ред бул | 73 т. |
4. | Люис Хамилтън | МакЛарън | 63 т. |
5. | Нико Розберг | Мерцедес | 59 т. |
6. | Кими Райконен | Лотус | 51 т. |
Александър Коларов
КоментариНапиши коментар
ОЩЕ КОМЕНТАРИ