Шампионът се класира за Final Four, 18 000 гърци изстрадаха победата

Невероятен мач №5 изиграха миналогодишните финалисти Панатинайкос и Макаби Електра.

Макаби имаше предимството след първите срещи в Гърция, след като успя да победи във втория мач, а освен това поведе в серията с 2:1 и можеше да реши всичко в Израел. „Детелините" се активизираха и не позволиха това да се случи и стигнаха до решителен двубой, който се проведе в Атина.

Пред препълнената зала „ОАКА" двата отбора изиграха може би един от най-добрите двубои в историята на Евролигата. Панатинайкос излъга своя съперник и успя да го победи с 86:85, с което си осигури билети за финалната четворка, която ще се проведе другия месец в Истанбул.

„Детелините" водеха почти през целия двубой, а в решителната част авансът им беше 12 точки 5 минути преди края. Това обаче не отказа гостите от Израел, които бяха поведени от Дейвид Блу, и стигнаха до равенство 85:85.

Тогава, 10 секунди преди края, дойде моментът на миналогодишния MVP Димитрис Диамантидис. Той застана на линията за свободно хвърляне и вкара първия, но изпусна втория. Израелците се опитаха да измъкнат победата, но вездесъщият играч на Желко Обрадович открадна топката 5 секунди преди края и хвърли в екстаза 18-хилядната публика, препълнила залата в четвъртък вечерта.

Диамантидис отбеляза рекордните за него през този сезон 25 точки, като вкара и 15 пъти от линията за наказателни удари (рекорд в елиминационен мач в Евролигата). Бившият любимец на израелската публика Шарунас Ясикевичус се отчете с 13 за домакините.

Дейвид Блу изигра страхотна последна четвърт, отбеляза общо 14 точки, но това се оказа недостатъчно за успех в този така драматичен двубой.

Благодарение на победата си европейският клубен шампион ще може да защитава титлата си в Истанбул през май. Там на полуфинал обаче чака жадният за успехи ЦСКА Москва с Ненад Кръстич и Андрей Кириленко.