Шабан Мустафа изпревари Йоло Николо с фотофиниш

снимка: Facebook

Шабан Мустафа спечели състезанието по планинско бягане "Витоша - моята планина", което се проведе днес от Бояна до хижа Алеко.

Около 170 души се включиха в надпреварата. Сред тях бяха Александра Жекова, Мария Гроздева, както и звездите Башар Рахал, Део, Биляна Петринска. Старт на състезанието даде главният секретар на Българския олипийски комитет Белчо Горанов.

Трасето беше с дължина 17 километра стартира от площада на Бояна. Мустафа и Йоло Николов финишираха с равно време от 1:21 час, но след фотофиниш за победител беше обявен Шабан Мустафа. Мустафа, който е шампион по планинско бягане, заяви, че конкуренцията е била много силна и за него се е получило страхотно състезание.

"Приятно бягане и много хубаво трасе, за мен беше по-скоро приятно преживяване, отколкото състезание", каза шампионът на България по маратон Йоло Николов. При жените победителка стана Милица Мирчева.

"Състезанието беше много хубаво и много добре организирано и се радвам, че имаше много участници", каза Милица Мирчева. Тя успя да финишира за 1:37 час. Като част от планинското бягане имаше и специално трасе за малчуганите, които бягаха заедно с Александра Жекова. Финалисти в детската категория бяха Кристиян Ляпев на 15 години и Леонора Досева на 13 години.

"За мен беше голяма радост да се състезавам с малките ентусиасти. Те са много важни за всички нас и бъдещото на страната ни и е важно да развиват своя спортен дух", каза Александра Жекова. Наградата за победителите беше 1000 лева. За всички останали финалисти бяха осигурени предметни награди от Мтел и Макс спорт - раници, спортни екипи и принадлежности, както и два смартфона.

В награждаването се включи и Дими Ходжева, изпълнителен директор на Фондация "Димитър Бербатов", която подкрепи бягането при децата. Инициативата "Витоша - моята планина", която се провежда за първи път тази година, с идеята да се превърне в традиция, подкрепя и проекта на Столична община за превръщането на София в спортна столица на Европа през 2017 година.

Организатор на събитието е "Витоша ски" АД, с генерален спонсор и официален застраховател - Дженерали България и други спонсори. Като партньори в планинското бягане освен Фондация "Димитър Бербатов", се включиха и Български олимпийски комитет (БОК), Българската федерация по лека атлетика и Националната спортна академия "Васил Левски".