Севиля разпиля Порто за 30 минути и е на полуфинал

Севиля победи Порто с 4:1 и се класира за полуфиналите на Лига Европа.

Португалският състав имаше аванс от един гол след първата среща, дело на капитана Елаким Мангала, но в реванша домакините сломиха своя опонент и си осигуриха участие напред.

Севиля изигра страхотни първи 30 минути, когато на практика реши мача. В 5-а минута Иван Ракитич реализира от дузпа, а в 26-а Витоло покачи на 2:0. Три минути по-късно Карлос Бака направи резултата класически, а от тук насетне Порто бе тимът, който доминираше и направи всичко, за да се върне в мача.

Това обаче се оказа мисия невъзможна, въпреки че Севиля доигра мача с човек по-малко заради червен картон за Коке в началото на второто полувреме. Опитите на гостите удряха на камък, гредата също се оказа верен помощник на Бето, а в 79-а минута резервата Кевин Гамейро успя да вкара и четвърти гол за Севиля. В крайна сметка Куарешма все пак вакра за Порто в продължението на срещата, но всичко вече бе приключило и Севиля продължи напред след общ резултат 4:2.

И в двата състава правеше впечатлението липсата на ключови футболисти. За португалския състав с наказания бяха Джаксън Мартинес и Фернандо, докато Унай Емери не можеше да разчита на Алберто Морено.

Двубоят започна със сериозен натиск на домакините, който още веднъж доказа силата на андалусийци като домакин. Преди този двубой те имаха пет успеха у дома в последните си шест мача, а тази вечер тръгнаха към шестия с ранен гол още в 5-а минута.

4079104

Данило повали Карлос Бака в наказателното поле на Порто и реферът Джанлука Роки посочи бялата точка. Зад топката застана Иван Ракитич и с шут в десния ъгъл хърватина изравния общия резултат от двата мача.

Севиля продължи да диктува темпото и подложи под голямо напрежение отбраната на Порто. В 17-а минута Фабиано показа качествата си и изби страхотен удар от воле на Хосе Антонио Рейес.

Гостите имаха своето положение в 24-а минута, когато хубав шут на Рикардо Куарешма с мъка бе отразен от Бето. Само две минути по-късно обаче резултата набъбна на 2:0 в полза на Севиля. Карлос Бака намери по чудесен начин Витоло, той преодоля с елегантно движение Мангала и с хладнокръвен удар прати неспасяемо топката в десния ъгъл на Фабиано за 2:0.

4079109

Третият шамар по амбициите на Порто дойде в 29-а минута. Тогава Иван Ракитич центрира топката в наказателното поле на противника, където последва суматоха и лоша игра на бранителите в синьо. Кълбото стигна до Карлос Бака малко пред точката за изпълнение на дузпа. Тоя я укроти, завъртя се и реализира третия гол в мрежата на португалците.

Сериозната преднина на домакините подейства отрезвяващо на Порто и тимът успя да се окопити в минутите до края на полувремето и да създаде няколко положения за гол. Най-чистото от тях бе пропиляно отново от Куарешма в самия край на първата част, който от пряк свободен удар стреля под стената, но топката профуча покрай левия страничен стълб на Бето.

Втората част започна така, както завърши и първата - с по-добра игра на гостите, които се нуждаеха от два гола за да продължат напред. В 53-а минута Бето изби удар на Куарешма в гредата, а минута по-късно ситауцията за андалусийци се усложни, тъй като Коке фаулира именно Куарешма и напусна терена след втори жълт, респективно червен картон.

4079107

Численото предимство накара португалците още повече да повярват, че могат да се върнат в мача. Добрите изяви на Бето и лошият късмет на нападателите в синьо обаче запазваха резултата. Отново Куарешма пропусна най-чистото положение за своя тим, след като в 61-а минута успя да преодолее Бето, но сантиметри го разделиха от гола.

Пресата на гостите обаче откри празни пространства в тяхната защита и в 79-а минута резервата Кевин Гамейро наказа Порто с четвърти гол. Витоло получи топката отляво по атаката и пробва центриране по земя, Фабиано отклони топката, която попадна точно на крака на Кевин Гамейро, който на празната врата нямаше проблеми да реализира и да сложи точка на спора.

Куарешма все пак се разписа във втората минута на продължението, реализирайки красиво попадение, но то вече нямаше значение за крайния победител.