Сензация в Монреал - първа победа за Рикардо и Ред Бул

Световният шампион при конструкторите Ред Бул прекъсна абсолютната хегемония на Мерцедес през сезон 2014 във Формула 1, а младият пилот на "биковете" Даниел Рикардо постигна исторически първи успех в "кралските гонки".

Австралиецът спечели днешното Гран при на Канада на пистата в Монреал, като по този начин Ред Бул се превърна в първият отбор, различен от Мерцедес, който печели състезание от Формула 1 през настоящата година.

Даниел Рикардо пък записа първата си победа до този момент, като досега най-доброто класиране на австралиеца бяха двете трети места в Испания и Монако.

На второ място завърши стартиралият от полпозишън Нико Розберг, докато неговият съотборник в Мерцедес Люис Хамилтън отпадна от състезанието за втори път през тази година. Така британецът увеличи пасива си зад Розберг в генералното класиране при пилотите, като германецът има вече 22 точки преднина пред бившия световен шампион.

Денят се оказа добър и за действащия крал на Формула 1 Себастиан Фетел. Германецът се качи на подума за едва втори път от началото на сезона, повтаряйки най-доброто си постижение за 2014 година - третото място от Гран при на Малайзия. Така Фетел успя да се изкачи на пето място в генералното класиране с актив от 60 точки, но изоставайки на цели 80 зад лидера и свой сънародник Нико Розберг.

Лидер в генералното класиране при пилотите е Нико Розберг със 140 точки, докато неговият съотборник Люис Хамилтън остава втори със 118. Вече трети е днешният победител в Монреал Даниел Рикардо със 79, докато двукратният световен шампион Фернандо Алонсо е четвърти с 69. Действащият такъв Себастиан Фетел е едва пети с 60 пункта на сметката си до момента.

Фатална за амбииците на Люис Хамилтън се оказа 46-а обиколка, когато британският ас на Мерцедес напусна състезанието след сблъсък със съотборника си Нико Розберг. Двамата допряха своите болиди при опит за изпреварване от страна на Хамилтън, който ще запише второ състезание за сезона без спечелени точки. Това сложи край и на надеждите на Мерцедес за шеста двойна победа от общо седем старта от началото на сезона.

Даниел Рикардо започна състезанието в Канада от шеста позиция, като постепенно си проправи пътя към лидерите Розберг и Хамилтън. След като болидите на Мерцедес се сблъскаха в 46-та обиколка, Рикардо се доближи до Розберг и започна опити за изпреварване, които дадоха резултат едва в последния тур на пистата в Канада. Той излезе на първо място на последния шикан в 69-та обиколка и не отстъпи позицията си, печелейки заслужено първа победа в кариерата си.