Себастиян Фетел получи шампионския трофей от Жан Тод

галерия:

снимка: Guliver/Getty Images

Себастиян Фетел официално стана световен шампион във Формула 1 снощи след като получи трофея за титлата от президентът на ФИА Жан Тод. Награждаването се състоя на гала вечер в Монако.

 

23-годишният германец постави нов рекорд за най-млад световен шампион във Формула 1 след като изненада всички в последното състезание за Гран при на Абу Даби. Фетел изпревари по точки Фернандо Алонсо с Ферари и съотборника си в Ред Бул Марк Уебър и триумфира в шампионата.

 

„Това е невероятна вечер за мен и моя тим Ред Бул. Много съм развълнуван да съм тук и да взема в ръце шампионския трофей, нещо за което мечтая, откакто се състезавам," заяви Фетел.

 

„Да спечелиш шампионата е удивително. Това отбелязва страхотния сезон за нас, с много възходи и падения през годината. Ние не спирахме да вярваме в отбора, в колата и се наслаждавахме на всяко състезание," добави Фетел.

 

„Наистина бих искал да благодаря на Ред Бул и на двигателите Рено за техните усилия, затова, че имахме такава кола през сезона. Много съм горд от успеха, който постигнахме заедно," заключи  най-младия световен шампион във Ф1.

 

Отборът на Фетел Ред Бул взе и трофея за световната титла при конструкторите на тази гала-вечер. Алонсо и Уебър също получиха своите награди за съответно второ и трето място в генералното класиране за шампионата.

 

Също така от ФИА наградиха и световният шампион във WRC - Себастиян Льоб, който спечели рекорден седми пореден трофей.