Съдийски грешки и безумна драма белязаха нов тъжен финал за Левски (ВИДЕО)

Левски по инфарктен начин изпусна възможността да спаси сезона си с триумф в турнира за Купата на България, след като записа поражение с 1:2 след продължения в инфарктен двубой срещу Черно море пред около 15 хиляди зрители на стадион „Лазур“ в Бургас.

За съжаление високото качество на финала и емоциите в него бяха опорочени от две груби грешки на съдията Ивайло Стоянов, които несъмнено повлияха на крайния изход от срещата. Той не изгони Борислав Стойчев в средата на първото полувреме за нарушение срещу откъсващия се сам срещу вратаря Себастиан Ернандес, а в 117-ата минута на срещата не отсъди чиста дузпа за нарушение на Матиас Курьор в наказателното поле срещу Либан Абди.

Именно Курьор се оказа герой за „моряците“ (играещи след 39-ата минута с човек по-малко заради два жълти картона на Стенио) с фамозно попадение за 1:2 само 120 секунди преди края на продълженията, когато елиминира трима противници и матира Боян Йоргачевич.

Левски се виждаше победител още в редовното време, след като Антонио Аниете в 65-ата минута откри резултата с великолепен финт в пеналтерията и безпощаден шут в долния ляв ъгъл на Александър Чанович.

Въпреки че бяха с човек по-малко, „моряците“ се добраха до скъпоценно изравнително попадение в 88-ата минута след комбинация между двете резерви Георги Божилов и Бакари, последният от които се разписа за 1:1 и прати мача в продължения.

Така Левски не можа да спечели 26-та Купата на България и да задмине ЦСКА по общ брой на отличия в българския футбол, докато Черно море за първи път в историята си триумфира с националния трофей.

Мачът започна с няколкоминутно закъснение заради атмосферата, която екзалтираните фенове на Левски създадоха преди първия съдийски сигнал. Близо 11 хиляди зрители от София стискаха палци за "сините" и направиха присъствието си видимо още преди началото на самия мач с димки, факли и хореография.

В 3-ата минута бе създадено първото положение в двубоя, макар и след далечен шут на Владимир Гаджев. Халфът получи празно пространство пред себе си и с изстрел от около 30 метра тества уменията на вратаря Александър Чанович, който изби в корнер.

В 6-ата минута Черно море отговори с опасен удар с глава на Марчин Бургхард след изпълнение на корнер, който мина встрани от вратата на Боян Йоргачевич. Въпреки първоначалния имплус в играта на Левски, "моряците" определено започнаха да се представят по-добре и създадоха добро положение в 12-ата минута.

Матия Курьор след хубав двоен пас с Вилиян Бижев направи отличен пробив по дясното крило, откъдето центрира по прекрасена начин за непокрития на далечната греда Симеон Райков. Неговият шут от въздуха обаче бе блокиран от Борислав Стойчев на границата на малкия пенал.

В 19-ата минута Борислав Стойчев заслужаваше да получи дори червен картон за безкомпромисно нарушение в краката на откъсващия се сам срещу вратаря Себастиан Ернандес. Съдията Ивайло Стоянов обаче само предупреди официално защитника на Левски, а Симеон Райков стреля на около метър над вратата от прекия свободен удар.

В 27-ата минута Левски направи най-добрата си атака в мача след пробив по дясното крило на Роман Прохазка, който намери Владимир Гаджев в наказателното поле. Последва хубав финт на национала и меко центриране за Антонио Аниете, който с глава стреля право в ръцете на Александър Чанович.

Черно море отговори с опасен диагонален шут от около осем метра на Матия Курьор, който не притесни Йоргачевич, защото излезе в аут, но защитниците позволиха на крилото на съперника да играе с топката в наказателното поле.

В 34-ата минута Влади Гаджев с поредно отлично отиграване предостави топката "в коридор" за Либан Абди, който я пое и с едно финтово движение нахлу в наказателното поле. Последва перфектно центриране на далечната греда за непокрития Луис Педро, който обаче прехвърли опразнената врата с плонж.

След като спести червен картон на Стойчев по-рано, в 39-ата минута Ивайло Стоянов изгони Стенио за второ официално предупреждение на десния бек на Черно море. Провинилият се футболист задържа с ръка откъсващия се в предни позиции Либан Абди, но определено не показа еднакъв критерий в две сравнително идентични ситуации.

До края на почивката Левски създаде още едно опасно положение след добро взаимодействие в наказателното поле между Домовчийски и Абди, но центрирането на последния бе изчистено в корнер преди да стигне до футболист на "сините".

Първото чисто положение след почивката бе в актива на Левски, който с триходова комбинация между Гаджев, Домовчийски и Аниете матира защитата на Черно море. Испанецът проби в пеналтерията и излезе сам срещу вратаря, но прехвърлящият удар от десетина метра профуча над напречната греда.

Черно море очаквано се бе прибрал в собствената половина и не рискуваше с масово присъствие в противниковото поле, но отговори на предизвикателството след почивката с два ранни шута от далеч на Симеон Райков, които не затрудниха особено Йоргачевич.

Към 60-ата минута Черно море бе изравнил играта и не индикираше, че изпитва проблеми, въпреки числения пасив. Включването на Бакари разнообрази действията на "моряците" в предни позиции и те все по-често притесняваха бранителите на противника и дори успешно осъществяваха висока преса.

Слаба колективна проява в защита на "моряците" обаче потъпка усилията им след почивката - в 72-ата минута Веселин Минев се пребори за на пръв поглед невъзможна топка на корнера, след което центрира в наказателното поле. Топката бе изчистена слабо и попадна в Прохазка, който стреля твърде неточно от дъгата на пеналтерията, но с късмет кълбото стигна до Аниете. Той елегантно преодоля бранител и от около шест метра с прецизен шут по диагонала направи безпомощен Чанович - 1:0.

Левски на пръв поглед контролираше събитията след гола, въпреки че "моряците" на няколко пъти опитаха да организират опасни атаки, но по никакъв начин не притесняваха Йоргачевич. Изненадващо обаче в 92-ата минута защитата на Левски се пропука след сервирана в наказателното поле топка. Стойчев бе изпреварен от Георги Божилов за високото кълбо, като последният намери Бакари на стрелкова позиция и нападателят не сгреши с безпощаден изстрел - 1:1.

Въпреки огромното разочарование от късно допуснатия изравнителен гол, Левски можеше да си върне водачеството в резултата още в 94-ата минута (в продълженията). Страхотна комбинация между "сините" прати топката в наказателното поле за Гаджев, който хитро с пета елиминира противник и предостави кълбото на идеална позиция за Домовчийски, но нападателят изпълни изключително слабо удара си и прати топката високо над напречната греда.

До края на първото продължение нямаше повече интересни ситуации, като футболистите на Черно море често търсеха медицинска помощ заради разтежения. В 109-ата минута Чанович бе препариран след хубав изстрел с глава на Божидар Краев, който обаче видя как топката минава болезнено близо до гредата в аут от добро положение.

Черно море също изненада съперника с голова ситуация малко по-късно, когато Бакари с хубаво извеждащо подаване между двамата централни бранители осигури голова позиция за Иван Коконов, но той се засуети и се просна на тревата, вместо да стреля.

В 117-ата минута Ивайло Стоянов направи нова сериозна грешка в мача и не отсъди дузпа в полза на Левски след нарушение в наказателното поле срещу Либан Абди. Сомалиецът напускаше наказателното поле и шпагатът на Курьор бе излишен, освен че бе закъснял - реферът обаче не посочи бялата точка.

По ирония на съдбата само секунди по-късно Курьор направи фамозен пробив през средата на терена и нахлу в наказателното поле, елиминирайки цели трима съперници. Последва лек, но достатъчно прецизен удар на крилото, за да преодолее Йоргачевич - 1:2!

Съставите

Боян Йоргачевич е на вратата за Левски, а пред него в защита от ляво надясно са подредени Веселин Минев, Аймен Белаид, Борислав Стойчев и Роман Прохазка. Владимир Гаджев и Мигел Бедоя оперират в средата на терена, а Либан Абди и Луис Педро са по крилата. Голмайсторът на А група Антонио Аниете подкрепя от по-задни позиции единствения чист нападател Валери Домовчийски.

Александдър Чанович е под рамката за Черно море, а в защита е квартетът Стенио, Живко Атанасов, Тодор Паланков и Михаил Венков. Марк Клок и Марчин Бургхард са двойка опорни халфове, а пред тях е тройката Матия Курьор, Себастиан Ернандес и Симеон Райков, докато единствен чист нападател е Вилиян Бижев.