С мъжество Ботев (Пловдив) отново бие в Лига Европа

Закъсалият отбор на Ботев (Пловдив) показа истински характер в Лига Европа, след като днес на стадион „Лазур“ в Бургас възпитаниците на Велислав Вуцов стигнаха до измучен успех с 2:1 срещу втородивизионния австрийски тим Санкт Пьолтен в мач от втория предварителен кръг на турнира.

„Канарчетата“ изиграха силна първа част, в която се разминаха на няколко пъти с гола, но все пак в 39' след нарушение срещу Мариан Огнянов Иван Цветков беше точен от дузпа и изведе домакините напред.

През втората част пловдивчани определено подцениха своя съперник, който стигна до изравнителен гол. Сеговия в 56' отбеляза красив гол с глава и с гръб към вратата. Все пак в 86' домакинтие ликуваха с гол на 19-годишния Чунчуков.

„Канарчетата“ отбелязаха и 20-ина минути преди края, но попадението на Иван Цветков беше отменено заради игра с ръка на Чунчуков. Минута по-късно от скамейката беше изгонен Велислав Вуцов, който протестира бурно срещу съдийското решение.

Ботев остана непобеден в Лига Европа след завръщането си в турнирите от Стария континент през миналата година, но определено задачата в ревана няма да е лесна. След седмица на реванша в Австрия момчетата на Вуцов трябва да гонят равенство или победа, за да продължат напред заради гола на чужд терен на Санкт Пьолтен.

Вуцов заложи на най-добрите играчи, с които разполагаше, като на терена отново беше Куртеан. Луис Педро – новото попълнение на Левски, беше заменен от Васев, а на върха на атаката оперираше младият Чунчуков.

Домакинският натиск беше факт от самото начало, като Ботев получи няколко шанса да открие резултата в първите 15 минути на мача.

Още в 5' Иван Цветков се озова на върха на атаката и пробва изключително техничен прехвърлящ удар, който остави вратаря на място, но топката мина покрай левия страничен стълб.

Преди да изтече 10' на мача Йордан Христов също беше близо до гол, след като негов удар с глава говарно можеше да влезе във вратата, но Костнер със сетни услия отново успя да избие.

Постепенно гостите показаха малко по-креативна игра в нападение и можеха изненадващо да поведат в резултата, но Хофбауер се отчете с два пропуска, единият от които се дължеше на Стаховяк, който парира хубав удар отдалеч. В 26' пък немислим пропуск направи Чунчуков, който беше изведен сам срещу вратаря, но пробва да го прехвърли с прекалено силен удар.

След като изтече първият половин час дойде и най-чистото положение за гостите. При центриране от корнер Сеговия стреля добре, но Стаховяк успя да избие в корнер. Две минути по-късно отново нападателят излезе сам срещу вратаря, но не успя да намери очертанията на вратата.

В 39' Мариян Огнянов нахлу в наказателното поле след пас на Васев, успя да мине покрай защитник и беше грубо избутан в гръб - дузпа за Ботев. Зад топката застана Иван Цветков, който с безпощаден удар направи 1:0.

До края на полувремето Христов можеше да направи 2:0, но ударът му мина на сантиметри от страничната греда - почивка.

Втората част почна с надмощие на гостите, които успяха да установят контрол, но без реални положения. "Канарчетата" обаче съжаляваха в 56' за своето затваряне в защита. След корнер топката не беше изчистена добре и беше върнава в пеналта, където Сеговия с глава и с гръб към вратата направи Стаховяк безпомощен - 1:1.

След като получиха гол, домакините почнаха отново да атакуват, а в 65' Иван Цветков се отчете с фрапантен пропуск. Огнянов го изведе очи в очи с вратаря на гостите, но нападателят стреля право в тялото му.

Малко по-късно "бултрасите" ликуваха, но само за момент. Чунчуков овладя топката и подаде за Цветков, който отбеляза гол, но той беше отменен заради игра с ръка на младия централен нападател.

В заключителните 20 Ботев игра с много брак в играта, но все пак се добра до втори гол. Цветелин Чунчуков се озова на върха в атаката след центриране на Цветков, а младият нападател успя с топовен удар да направи 2:1.