Рурското дерби прати Борусия (Д) на 20 точки от Байерн (ВИДЕО И СНИМКИ)

Шалке 04 спечели рурското дерби с шампиона Борусия Дортмунд с 2:1 и вече гледа към местата даващи право на директно участие в Шампионската лига. Борусия пък изостава на 20 точки от лидера Байерн и само чудо може да спре баварците по пътя им към 23-та титла на Германия.

Още в първите минути двата отбора се хвърлиха в атаки с намерението да отбележат ранен гол. Това се отдаде на Шалке и в 12-та минута 19-годишният Юлиан Дракслер се разписа след асистенция на Учида.

Попадението не стресна Борусия и момчетата на Юрген Клоп започнаха да пресират съперника още в неговата половина. Шалке пък владееше спокойно топката и организираше добри атаки по фланговете. Динамиката в срещата се запази и нападенията на двата отбора бяха разнообразни, като никой не пропускаше възможността да стреля от разстояние.

В 35-та минута звездата на „кралскосините" Клаас Ян-Хунтелаар направи 2:0 и даде спокойствие в играта на своите. Асистенцията отново бе на десния бек Учида.

До края на полувремето Марио Гьотце отправи един далечен изстрел, но вратарят на домакините Тимо Хилдебранд спаси.

Второто полувреме започна с натиск на шампионите от Дортмунд. Домакините все пак успяваха да пресичат последното подаване от полузащитниците към изнесения напред Левандовски. Атаките на Борусия преминаваха през цялата халфова линия с много подавания, но защитата на Шалке бе стабилно организирана и не допускаше това да отваря празни пространства, в които бързите играчи на гостите да нахлуват.

В 59-та минута все пак един пас на Блазшиковски разсече отбраната на Шалке през центъра и стигна до Левандовски, който останал очи в очи с Хилдебранд, реализира без проблеми.

Само 2 минути по-късно полският стрелец на Борусия имаше възможност да изравни, но не успя да засече едно центриране от дясно, отново на Блашчиковски.

В 74-та минута резервата Теему Пуки можеше да направи резултата 3:1 за Шалке, но излязъл сам срещу вратаря Вайденфелер, стреля в него.

Мишел Бастос също пропусна да реши срещата в 85-та минута, когато не успя да засече точно едно центриране на Джеферсън Фарфан от дясно. Перуанецът изпрати топката в малкото наказателно поле, където с нея се разминаха Вайденфелер и защитник на Борусия, но Бастос не успя да намери вратата.

До края на срещата Шалке натисна на принципа „атаката е най-добрата защита" и това даде резултат. Шампионите не успяха да организират нищо опасно в полето на домакините и след победата на Байерн Мюнхен с 3:2 над Фортуна, вече изостават на 20 точки от първата позиция в Бундеслигата. „Кралскосините" пък вече са четвърти с актив от 39 точки, на 6 от третия Леверкузен.

szólj hozzá: Schalke 2-1 Dortmund MATCH HIGHLIGHTS