Розберг триумфира в Австрия и увеличи аванса си на върха

Абсолютният хегемон във Формула 1 през 2014 година Мерцедес записа нова двойна победа, а Нико Розберг изпревари съотборника си Люис Хамилтън за първото място в днешното Гран при на Австрия на преименуваната писта "Ред Бул Ринг", която прие първо състезание в "кралските гонки" от 2003 година насам.

На трето място зад двата Мерцедес-а се нареди пилотът на Уилямс Валтери Ботас, за когото това е и първо качване на подиума в кариерата му до момента. Стартиралият от полпозишън Фелипе Маса се смъкна с няколко места назад в течение на състезанието, като бразилецът все пак успя да завърши на четвърта позиция, оставайки съвсем близо до подиума.

Разочароващо се оказа състезанието за световния шампион Себастиан Фетел, който не успя да зарадва австрийската публика на "домашната" писта на Ред Бул. Германецът отпадна от състезанието и вече изостава на внушителните 105 точки зад лидера в генералното класиране Нико Розберг. Другият пилот на Ред Бул Даниел Рикардо успя да завърши на осма позиция.

На пето място зад бившия си съотборник във Ферари Фелипе Маса се нареди Фернандо Алонсо, докато неговият съоборник в Скудерията Кими Райконен остана десети. За Ферари това бе и 75-о състезание от Формула 1 поред, в което "кончетата" успяват да пласират поне един болид в зоната на точките.

На шеста позиция завърши Серхио Перес с Форс Индия, въпреки наказанието си от пет места на стартовата решетка, а Топ 10 бе допълнен от Кевин Магнусен и Нико Хюлкенберг.

Въпреки, че с днешното си второ място Люис Хамилтън увеличи пасива си зад Нико Розберг на 29 точки, бившият световен шампион би трябвало да бъде доволен от класирането си. Хамилтън стартира Гран при на Австрия от едва девета позиция, след като така и не успя да запише време в Q3 на вчерашната квалификация, но асът на Мерцедес съумя да ограничи максимално щетите, не позволявайки по-сериозно откъсване на Розберг в генералното класиране.

Самият Розберг пък записа четвърта победа от началото на сезона, като по този показател той се изравни именно с Люис Хамилтън. Пилотът на Ред Бул Даниел Рикардо пък остава единственият пилот за 2014 година, успял да наруши тоталната и абсолютна хегемония на Мерцедес през сезона. Австралиецът стори това по време на Гран при на Канада, когато записа и първата си победа във Формула 1.

На трета позиция в генералното класиране се намира именно Даниел Рикардо с актив от 83 точки, докато четвърти с четири по-малко е Фернандо Алонсо. Световният шампион Себастиан Фетел остава пети с 60.