Розберг триумфира в Австралия, провал за Фетел

Германецът Нико Розберг спечели първия старт за сезона от световния шампионат във Формула 1 за Голямата награда на Австралия.

Пилотът на Мерцедес финишира първи на пистата в Албърт Парк, Мелбърн за 1:32:58.710 часа. На подиума се качиха и двама дебютанти: австралиецът Даниел Рикардо с Ред Бул зарадва местната публика с второ място на 24,5 секунди след Розберг, а трети е Кевин Магнусен (Дания) с Макларън с изоставане от 26,7 секунди.

Розберг стартира от трета позиция, но бързо излезе начело и не изпусна водачеството докрая. Задачата на германеца бе улеснена от ранното отпадане на двама от фаворитите Люис Хамилтън и Себастиан Фетел.

Хамилтън стартира от полпозишън, но проблеми с двигателя на неговия Мерцедес го принудиха да се откаже още на четвъртата обиколка. Четирикратният световен шампион Себастиан Фетел имаше подобен проблем със своя Ред Бул и той също не завърши състезанието.

Победата на Розберг е негова четвърта в кариерата и първа от Гран при на Великобритания миналата година, когато отново се възползва от технически проблеми на Хамилтън и Фетел.

"На седмото небе съм от радост. Благодаря на Мерцедес, свършихме перфектна работа днес", каза Розберг. Публиката в Мелбърн обаче имаше друг повод за радост и това е второто място на местния състезател Даниел Рикардо, който завърши на подиума в първото си състезание във Формула 1 с екипа на световните шампиони Ред Бул.

Третият в класирането Кевин Магнусен пък е първият датчанин въобще, който се качва на подиума в старт във Формула 1.

Друг дебютант - руснакът Даниил Квят с Торо Росо, заработи първата си точка във Формула 1, завършвайки десети. Следващият старт от сезона е в Малайзия след две седмици.