Рони омагьоса "Универсиада" със зрелищен успех над Дейвис

снимка: SPORTA.BG

Рони О'Съливан зарадва феновете в зала „Универсиада" както само той може - с великолепни точкови серии и атрактивни действия около масата по пътя си към четвъртфиналите в PTC Victoria Bulgaria Open.

Ракетата спечели с 4:1 срещу полуфиналиста от миналата година в София Марк Дейвис, като гарнира успеха си със сенчъри от 126, а в паузата между фрейм номер 2 и 3 сам нареди топките по масата, вместо съдията.

По принцип играчите нямат право на подобно действие, но германският рефер демонстрира чувство за хумор. Подобна беше картинката и в почивките между следващите партии.

Нивото на сблъсъка беше много високо, защото и двамата показаха умения в брейк-билдинга, тактическите битки, а в първия фрейм интригата беше толкова голяма, че изходът се реши при „дузпи" на допълнителна черна топка.

Следващият съперник на Рони О'Съливан на четвъртфиналите най-вероятно ще бъде двукратния световен шампион Марк Уилямс, който елиминира Сам Беърд след 4:1.

След кратка размяна на тактически удари в началото на първия фрейм Рони О'Съливан първи получи възможност да изгради по-сериозен брейк. Неговата серия приключи на 50-ата точка, въпреки че в позиционно отношение той не направи грешка. Дейвис се възползва от подаръка на Ракетата и разчисти цветовете, за да изравни резултата във фрейма на 57:57. Това означаваше, че черната топка трябва да бъде извадена отново, за да могат двамата майстори да решат крайния изход от партията в зрелищни „дузпи".

След сериозен пропуск на Дейвис към долния ляв джоб Рони имаше за задача да направи сейфти, но за негово съжаление бялата реши да влезе в горния десен и така фреймът отиде на сметката на Дейвис.

Във втория фрейм Рони отново получи възможност да се развихри първи между топките, а още от 5-ата комбинация червена-черна започна да се усеща духът на максимума. За съжаление в стремежа си да се пласира отново за най-ценната топка О'Съливан пропусна да реализира червена и спря брейка си на 48 точки.

Дейвис не можа да изравни резултата в партията и преотстъпи масата на Рони след пропуск, който се възползва и разчисти масата до нужния му брой точки, за да направи резултата 1:1 фрейма.

Публиката се забавляваше в почивката между партиите, защото Рони собственоръчно извади топките от джобовете и ги нареди по масата. Съдията Торстен Мюлер му благодари с усмивка, а феновете - с аплодисменти.

В третия фрейм О'Съливан вече изглеждаше навлязъл в ритъм и с първата си реализирана топка изглеждаше готов поне за сенчъри. Той оправда очакванията и закова великолепна серия от 126 точки, за да осъществи обрат в резултата - 2:1 фрейма.

Дейвис пораздвижи щеката си в следващата партия за брейк от 52, преди да започне тактическа битка. Рони бе поставен в снукър зад зелена и излезе от него при втория си опит, записвайки втори фаул в срещата. След още малко сейфти игра Дейвис наниза кратък брейк от 23 точки и спечели фрейма - 2:2.

Брейкът на О'Съливан в петата партия спря на 64 точки, а съперникът му се върна на масата. До изненада обаче не се стигна и с прекрасна дълга червена през борд отново поведе във фреймовете - 3:2.

Дейвис направи може би първата си груба грешка в мача, като остави на Рони прекрасно разположени червени на масата след пропуск. О'Съливан започна серията си при 14:14 и я превърна в голям халф-сенчъри, като последната му реализирана топка беше след триков удар, който взриви зала "Универсиада".