Роналдо спечели титаничната битка с Ибра, Португалия е на Световно!

Португалия постигна втора победа срещу Швеция, този път с 3:2 и доказа, че повече заслужава място на Световното първенство в Бразилия следващото лято.

Двубоят в Стокхолм се превърна в истинско зрелище, а главните герои в срещата бяха обичайните заподозрени - Кристиано Роналдо и Златан Ибрахимович, които вкараха и петте попадения.

В Лисабон преди 4 дни иберийците спечелиха с 1:0, отново с гол на Роналдо и така се класираха за четвърто поредно Световно първенство. За последно те пропуснаха шампионат на планетата през 1998 година във Франция.

Провалът на Швеция и Исландия тази вечер пък е много неприятен за целия скандинавски футбол, който няма да има представител на световни футболни финали от 1982-а година насам.

Първото полувреме на двубоя на "Френдс Арена" в шведската столица не бе особено интересно и завърши без голове. Гостите обаче бяха тези, които повече можеха да съжаляват, че не се оттеглиха на почивката с преднина след няколко пропуска на Роналдо и Уго Алмейда.

През втората част обаче най-големите звезди на двата отбора се развихриха. Кристиано Роналдо откри резултата в 50-а минута, когато завърши по отличен начин перфектна португалска контраатака.

Домакините не се предадоха и в 72-а минута Ибра изравни с глава, а четири минути по-късно от пряк свободен удар направи 2:1 и вдъхна надежди за успех на своите. Последната дума обаче бе на нападателят на Реал Мадрид.

Нови две бързи иберийски атаки в 77-а и 79-а минута бяха финализирани хладнокръвно от Роналдо, който оформи своя хеттрик, а това означаваше, че участник на Мондиала ще бъде Португалия.

4045832

Двамата наставници избраха най-доброто за решителната битка, която щеше да определи кой ще се подвизава по терените на Бразилия идното лято.

Треньорът на Швеция Ерик Хамрен не направи нито една промяна в сравнение със състава, който излезе срещу Португалия в Лисабон. Пауло Бенто пък замени само един от петъчните си титуляри - Уго Алмейда започна на мястото на Елдер Пощига.

В първите минути на двубоя липсваха каквито и да е опасности пред двете врати. Логично шведите бяха по-активни, тъй като се нуждаеха от задължителен гол, но не бързаха да се хвърлят в дръзки атаки. Звездата на тима Златан Ибрахимович пък действаше по-скоро от по задна позиция и се опитваше да гради атаките на тима.

4045839

Първата опасност дойде в 15 минута Моутиньо центрира отдясно след фаул и Бруно Алвеш се извиси в наказателното поле, за да отправи хубав удар с глава, който обаче мина встрани от вратата.

В 18-а минута домакините отговориха с удар на Олсон от над 25 метра, който обаче не притесни Руи Патрисио.

Като цяло шведите се стремяха да търсят Елмандер и Ибрахимович с дълги подавания, които обаче не представляваха особена трудност за португалската отбрана. Гостите пък сериозно се активизираха след около половин час игра и до края на полувремето създадоха по-сериозните положения.

4045831

В 35-а минута Роналдо получи на дясното крило, проби през центъра и стреля към вратата на Исаксон, но дистанцията бе доста голяма, за да бъде затруднен Андреа Исаксон. Звездата на Реал Мадрид пък можеше да съжалява, че не потърси непокрития Уго Алмейда.

В следващата атака португалците изпуснаха най-чистото положение в мача до този момент. Жоао Моутиньо центрира отдясно, а Роналдо засече топката от точката за дузпа, но тя прелетя над вратата.

Атаките на иберийците обаче ставаха все по-опасни. В 38-та минута  "червените" проведоха поредно нападение отдясно. Роналдо получи достигна аутлинията и я сложи  на главата на Алмейда, но Исаксон пак не бе поразен. В края на полувремето пък Роналдо още веднъж се озова на хубава позиция, но не успя добре да засече прецизно подаването на Нани.

4045835

Шведите също показаха, че могат да хапят. В 42-а минута Ибрахимович овладя 30 метров пас на гърди, след което пусна към Шелстрьом, но ударът на последния бе спасен от Руий Патрисио.

В последната минута на първата част пък самият Ибра се отчете с първи шут към противниковата врата, но той профуча над напречната греда.

Втората част започна доста бурно. Първо в 48-а минута Кристиано Роналдо направи пореден пропуск, след като не успя да надиграе Исаксон останал очи в очи с него, макар след това да се оказа, че португалецът е бил в положение на засада.

В ответната атака Ибрахимович демонстрира отличен контрол в наказателното поле, след което подаде на Сеп Ларсон, но той стреля право в Руи Патрисио от около 7-8 метра.

4045829

Кулминацията на екшъна дойде в 50-а минута, когато Роналдо се реваншира за всички неудачи пред противниковата врата до този момент. Гостите направиха страхотна контраатака при която Жоао Моутиньо изведе голмайстора на Реал Мадрид срещу Исакон. Кристиано не остави никакви шансове на бранителите в жълто да го догонят и с премерен удар с левия крак матира стража на "Тре кронур" за 0:1.

В този момент мисията на домакините сякаш изглеждаше невъзможна. Те трябваше да отбележат цели три гола в оставащите 40 минути. Първоначално след попадението на Роналдо изглеждаше, че това няма как да стане. Напротив футболистите на Пауло Бенто дори имаха възможност да помислят и за втори гол, с който окончателно да убият интригата.

4045833

Повратния момент дойде в 68-а минута, когато Ибрахимович, който не блестеше до този момент, надскочи Бруно Алвеш при едно центриране от корнер и с глава приниза Руи Патрисио за да изравни - 1:1.

Веднага след това домакините имаха претенции за дузпа за интервенция на Жоао Перейра срещу Ким Шелстрьом, но Хауърд Уеб прецени, че става въпрос за симмулация и вдигна жълт картон полузащитника.

В 72-та минута обаче нарушение на границата на наказателното поле срещу Елмандер имаше. Зад топката застана Ибрахимович и с мощен шут изведе тима си напред.

В тези моменти гостите изглеждаха стъписани, а трибуните на "Френдс Арена" вече мечтаеха за нов гол, който щеше да класира тима за Бразилия. Не така обаче мислеше Кристиано Роналдо.

4045830

Два гола в рамките на две минути свалиха скандинавците на земята и узакониха мястото на Португалия на Мондиал 2014. Попаденията станаха по сценарий сходен с първия гол в срещата. В 77-а минута Уго Алмейда намери претендента за Златната топка, който нахлу отляво и не прости на Исаксон. След това пък Жоао Моутиньо асистира на Роналдо, който този път финтира стража на Швеция и пред погледите на двама защитници заби топката във вратата за 3:2.

В края на двубоя Кристиано пропусна да вкара и четвърти гол, но в крайна сметка това нямаше значение - Португалия ще играе по терените на Бразилия.