Хърватия все пак преодоля Исландия

Хърватия оправда очакванията и не допусна изненада в реванша от баражите в зона Европа срещу Исландия, като след победа с 2:0 се класира на Световното първенство в Бразилия догодина.

„Шахматистите“ не защититиха статута си на фаворит в първия мач в столицата Рейкявик, когато стигнаха само до равенство 0:0, въпреки че играха с човек повече през почти цялото второ полувреме.

Голямата звезда Марио Манджукич откри резултата в 27-ата минута на стадион „Максимир“ в столицата Загреб, но 10 минути по-късно си изкара глупав червен картон и върна нервите на домакинските фенове.

За Манджукич това е 4-ти гол в кампанията за класиране на Световното първенство, като иначе от началото на сезона в Бундеслигата той има 8 попадения в 12 мача за Байерн (Мюнхен) и 2 в 3 срещи от Шампионската лига.

ea5b474f-9662-cab3-35b0-3b26cdb426cb

В 47-ата минута обаче Дарио Сърна се разписа за 2:0 и даде тон на празненствата на западните ни съседи. Тяхното класиране на финалите на Мондиал е безпрецедентно, защото станаха първата европейска страна в историята, която успешно преминава през баражите, след като неин футболист е получил червен картон в някой от двата мача.

3cffcd3a-b7bc-beb5-6b71-4eae8b0e3296

Исландия пък не успя да стане държавата с най-малобройно население, участвала някога на Световно първенство. Само 320 хиляди населяват скандинавската страна – по-малко от най-слабо населеният град домакин на Мондиала – Куяба, където живеят 950 000 души.

Тринидад и Тобаго остава номер 1 по скромност на броя жители – 1 320 000, като карибската страна се подвизаваше на Световното в ЮАР през 2010-та.

Исландия също така прекъсна позитивната си серия от 5 мача без поражение, като загубата в Загреб се оказа фатална и за надеждите на селекционера Ларс Лагербак да изведе 4-ти отбор на Световно първенство. Шведският специалист може да се похвали с 3 на сметката си – два пъти начело на родната си Швеция през 2002-ра в Япония и Южна Корея и през 2006-та в Германия и веднъж като наставник на Нигерия в ЮАР 2010-та.

1c0adbaf-6603-0d33-68d1-9c93e6b14411

Бившият капитан на хърватския национален отбор Нико Ковач пък си свърши отлично работата като временен селекционер на „шахматистите“, класирайки ги за Мондиала в Бразилия. Предишният треньор Игор Стимац бе освободен заради серия от слаби резултати – последната победа на Хърватия преди днешната бе 2:1 над Уелс през март в квалификациите.