Роналдо донесе първи успех на Португалия на Световно първенство 2014

Отборът на Португалия победи тима на Гана с 2:1 в последната си среща от група G на Световното първенство по футбол 2014, която се проведе на „Ещадио Насионал“ в столицата Бразилия.

Този успех обаче се оказа недостатъчен за Португалия да продължи към следващата фаза на Мондиал 2014. Иберийците останаха на трето място с по-лоша голова разлика от отбора на САЩ, който загуби с 0:1 от Германия в другата среща от групата.

Загубата на Португалия с 0:4 от Германия се оказа решаваща за отпадането на Кристиано Роналдо и компания.

Вижте пълна статистика от двубоя Португалия - Ганаи пълно класиране в група G.

Звездата на Реал Мадрид донесе победа в последния мач, като отбеляза и първия си гол на Световното първенство. Иначе Португалия откри през първата част след автогол на Джон Бойе, а Асамоа Гиан изравни в 56-та минута ставайки най-резултатния африканец на световни първенства. Двубоя бе много динамичен като двата отбора търсеха победата и имаха своите шансове в мача.

Днес отборът на Гана бе разтресен от скандали като двамата най-добри играчи на тима Съли Мунтари и Кевин Принс Боатенг бяха изгонени от лагера на тима и не попаднаха в групата за мача. В същото време Пепе се завърна в игра след като изтърпя наказанието си от първия двубой с Германия, когато получи червен картон.

4098102

Срещата бе много динамична и започна по-добре за португалците. Кристиано Роналдо удари греда още в 6-та минута. Португалецът проби по дясното крило и се опита да изненада вратаря на Гана, но топката срещна горната греда.

В 11-та минута страхотен пряк свободен удар на Роналдо бе спасен от вратаря. Първата по-интересна атака за африканците бе в 13-та минута, когато Атсу нахлу отдясно по атаката, но центрирането му бе лошо.

Най-доброто положение до момента дойде в 18-та минута. Роналдо получи страхотен пас в наказателното поле, но ударът му с глава бе право в ръцете на вратаря Дауда. Гана отвърна с пропуск на Асамоа Гиан, който не успя да отправи силен удар от удобна позиция.

Така се стигна до 31-та минута, когато Португалия откри с много голяма доза късмет. Жоао Моутиньо овладя топката в половината на Гана и след няколко финта намери вляво Велосо. Той центрира остро, но защитника на Гана Бойе изби топката нескопосано в своята врата.

4098104

Попадението бе много ефектно защото топката удари горната и страничната греда преди да влезе във вратата. Малко по-късно вратаря Дауда спаси удар на Аморим, а Роналдо стреля неточно.

Гана се опита да отвърне и се стигна до диагонален удар на Атсу, който бе уловен от Бето. Двубоят предлагаше много бърз и динамичен футбол. Португалия изглеждаше по-уверена от своите съперници и закономерно водеше с 1:0 на полувремето. Това обаче не беше достатъчно и португалците имаха нужда от голове.

Второто полувреме започна с шанс пред вратата на Гана. Нани отправи силен удар, но този път защитника Бойе успя да блокира удара. Нападателят на Гана Асамоа Гиан пробва много силен удар, който мина встрани от вратата.

4098121

Роналдо нахлу опасно в 52-та минута в наказателното поле и намери добре Моутиньо, но последния се забави. В 56-та минута след атака отляво на Андре Аю и дълго центриране към Асамоа Гиан, нападателят надскочи защитата и се разписа за 1:1.

Футболистите на Гана усетиха, че това е техният шанс след като Германия поведе на САЩ.  Африканците пропуснаха да поведат след като Уарис не уцели врата от 5-6 метра с глава. Атаките на Гана отляво започнаха да стават много опасни и треньора Пауло Бенто извади Перейра и пусна негово място Варела.

Последваха няколко спокойни минути, където липсваха опасни атаки и преобладаваха острите влизания. Треньорите направиха своите смени в търсене на нещо различно. Така се стигнадо 81-та минута, когато вратаря Дауда не успя да избие добре една топка и тя попадна в Кристиано Роналдо, който нямаше как да сбърка за 2:1.

4098123

След този гол Португалия вдигна оборотите, но оставаха само десет минути. Роналдо стреля във вратаря от добра позиция. След това Дауда спаси удар на Варела.

В даденото от съдията продължение Роналдо пропусна на два пъти, като втория път топката мина на сантиметри над напречната греда.

Накрая имаше и малко нерви като Гиан и Моутиньо почти се сбиха. Африканският нападател след това стреля опасно от пряк свободен удар в последната възможност в мача. Така Португалия и Гана напуснаха Световното първенство.