Германия завърши като лидер, а Мюлер изравни Меси и Неймар

Трикратният шампион Германия спечели група G на Световно първенство 2014, след като тази вечер Бундестима надделя с 1:0 над САЩ под поройния дъжд на "Арена Пернамбуко" в наводнения бразилски град Ресифе.

Единственият гол в двубоя реализира Томас Мюлер в началото на втората част, а по този начин Германия приключва участието си в груповата фаза на първо място и с актив от седем точки.

Резултатът се оказа положителен и за селекцията на САЩ, която също продължи към 1/8-финалите, завършвайки на второ място с четири спечелени точки. Толкова има и отборът на Португалия, който спечели срещу Гана в другия мач, но "Селесао" е с по-лоша голова разлика от "янките".

Томас Мюлер пък отбеляза четвъртия си гол на Мондиал 2014 до този момент, като по този начин таранът на Байерн се изравни с Лионел Меси и Неймар в голмайсторската листа на турнира. За Мюлер това бе и общо девети гол на световни първенства.

Любопитно бе, че един срещу друг се изправиха хората, които водиха заедно Германия на "домашния" Мондиал 2006. Тогава настоящият селекционер на САЩ Юрген Клинсман бе начело на Маншафта, докато Йоахим Льов бе негов асистент. В последствие именно Льов замени легендата начело на тима.

Юрген Клинсман се изправи срещу своята родина, като специалистът заложи на Клинт Демпси в ролята на острие. Майкъл Брадли трябваше да оперира в близост до "осмицата", докато Дейвис и Зуси започнаха по двата фланга. Джърмейн Джоунс и Кайл Бекерман стартираха като двойка вътрешни халфове, докато Дамаркъс Бийзли, Беслър, Гонсалес и Джонсън започнаха в защита пред вратаря Тим Хауърд.

4098112

Йоахим Льов отново постави Томас Мюлер в ролята на "фалшива деветка", като сред титулярите на Германия място зае и Лукас Подолски, който обаче бе заменен още на почивката. Тони Кроос и Месут Йозил запазиха мястото си в постройката 4-2-3-1 на Бундестима, а Филип Лам и Бастиан Швайнщайгер стартираха  заедно в ролята на вътрешни полузащитници. Боатенг, Мертезакер, Хумелс и Хьоведес получиха доверието на Льов в отбрана пред Мануел Нойер.

4098110

Двубоят на "Пернамбуко" започна с надмощие на германците, които от самото начало установиха пълен контрол върху топката. Възпитаниците на Йоахим Льов показаха, че нямат никакво намерение да се примиряват с равенство тази вечер, като още в първите петнадесет минути Бундестима осъществи няколко опасни атаки по посока Тим Хауърд.

Още в 2' Томас Мюлер опита да отбележи с красиво акробатично изпълнение, но голмайсторът на Германия се размина с кълбото. В 8' Лукас Подолски центрира остро от левия фланг, но Хауърд плонжира и изпревари Мюлер. В 9' Боатенг също центрира опасно, а Гонсалес не отигра по най-добрия начин, внасяйки смут в наказателното поле на "янките".

4098109

След точно четвърт час Маншафта отново бе близо до откриване на резултата. Отлична атака на Германия завърши с центриране на Боатенг към Томас Мюлер, но отлична намеса на Гонсалес не позволи на нападателя да завърши. Две минути по-късно отново Омар Гонсалес се намеси блестящо, като и този път бранителят не позволи на Томас Мюлер да отбележи четвъртия си гол на световни първенства.

В 22' отборът на САЩ най-сетне показа, че също умее да атакува. Майкъл Брадли комбинира с Греъм Зуси, а опитът за изстрел на крилото премина съвсем близо до рамката на вратата.

4098113

Десет минути преди почивката Юрген Клинсман изтръпна, защото Месут Йозил се озова на чиста позиция пред Тим Хауърд. Халфът на Германия размина Омар Гонсалес и остана да преодолее американския страж, но ударът на техничаря нямаше достатъчно сила, за да доведе до откриване на резултата.

Още на почивката Йоахим Льов извърши промяна в своя стартов състав, като преследващият рекорди Мирослав Клозе замени Лукас Подолски. Още в 48' таранът на Лацио можеше да отбележи рекордния си 16-и гол на световни първенства, но за трети път в срещата Омар Гонсалес бе на точното място, за да предотврати опасността. Само три минути по-късно топката все пак достигна до Клозе, но ветеранът не успя да я насочи в очертанията с глава.

4098144

Резултатът на "Арена Пернамбуко" бе открит в 55', когато Томас Мюлер отбеляза четвъртия си гол в Бразилия, изравнявайки се с Лионел Меси и Неймар в листата на голмайсторите. Тим Хауърд успя да спаси удар с глава на Пер Мертезакер след изпълнение на корнер, но топката попадна право в намиращия се извън пеналтерията Томас Мюлер. Нападателят на Байерн стреля прецизно в очертанията и реализира общо деветия си гол на световни финали до този момент.

4098148

Откриването на резултата обаче бе последвано от минути, в които интригуващите ситуации пред двамата вратари липсваха. Бундестима намали темпото и явно започна да показва, че е удовлетворен от резултата, докато равенството между Гана и Португалия в другия мач също лишаваше "янките" от желание за устрем в предни позиции.

4098145

В 76' Йоахим Льов опита да раздвижи играта на своя отбор, като за целта Марио Гьотце се появи на терена на мястото на Бастиан Швайнщайгер. Пет минути по-късно Бенедикт Хьоведес опита да отбележи първото си попадение на Световно първенство, но Тим Хауърд не остана затруднен.

По всичко обаче изглеждаше, че и двата отбора са доволни от резултата в Ресифе, който ги класираше в комплект за 1/8-финалите на турнира. В продължението обаче САЩ можеше да възстанови равенството, когато германската врата оцеля на косъм. Първо капитанът на немците Филип Лам блокира по брилянтен начин удар на резервата Бедоя, а малко след това удар с глава на Клинт Демпси от близка дистанция премина над напречната греда.