Рома повали Интер във вълнуващ дуел на "Олимпико"

Рома повали Интер с 4:2 на стадион „Олимпико“ в традиционно вълнуващото дерби между два от грандовете в италианския футбол, слагащ край на неделната програма на 13-ия кръг на Серия А.

Жервиньо откри резултата за домакините в 21-ата минута, но в 36-ата Андреа Ранокия възстанови равенството. В 47-ата Хосе Холебас върна аванса на „вълците“, но в 57-ата Пабло Освалдо се разписа за втори пореден път тази седмица (той вкара за 2:1 срещу Днипро в Лига Европа) и изравни отново на 2:2. За 3:2 вкара Миралем Пянич в 60-ата минута и пак той оформи крайния резултат в 92-ата.

Рома не позволи на Ювентус да се откъсне на върха с повече от 3 точки аванс, като събра 31 – по-рано днес с гол в 93-ата минута на Андреа Пирло „Старата госпожа“ спечели с 2:1 градското дерби с Торино.

4126549

Интер се смъква на 11-та позиция в класирането със своите 17 точки, като точно толкова има и Палермо, победил по-рано днес Парма с 2:1 - „нерадзурите“ имат само две победи в последните си девет мача от Калчото.

4126547През първото полувреме и двата отбора се възползваха от един от малкото си добри шансове за гол, като отчетливо си разпределиха влиянието върху топката и темпото на двубоя. В самото начало Рома доминираше и по-често опитваше да притеснява квартета в отбрана на „нерадзурите“, като предимно по дясното крило Жервиньо изглеждаше най-опасен със своите пробиви.

Именно след подобна акция по дясното крило резултатът бе открит в 21-ата минута, като Раджа Наинголан изведе хитро Адем Ляич в празно пространство отдясно покрай двама футболисти на Интер. Отбраната на „нерадзурите“ очевидно не бе подготвена за следващия ход на Ляич, който центрира остро успоредно на голлинията и връхлитащият фронтално Жервиньо без никакви проблеми чукна кълбото в мрежата на Самир Ханданович – 1:0.

Рома не можа да увеличи аванса си, независимо от няколко добри пробива по двете крила в минутите непосредствено след откриването на резултата. Интер не успяваше да отговори подобаващо на предизвикателството, но в 36-ата минута изравни, независимо че преди това не бе притеснявал сериозно вратаря Морган де Санктис.

След центриране от корнер най-високият футболист на „нерадзурите“ Андреа Ранокия се извиси пред малкия пенал и с глава прати неспасяемо топката в мрежата зад Де Санктис – 1:1. Действията на гостите значително се подобриха след изравняването и до края на полувремето именно те имаха възможности да осъществят обрат.

4126548В самия край на първата част хубав прехвърлящ пас на Фреди Гуарин намери Пабло Освалдо непокрит в наказателното поле на Рома, но италианският нападател не можа да овладее топката и позволи тя да му бъде отнета, пропускайки страхотен шанс за Интер.

По-малко от две минути след почивката бяха необходими на „вълците“, за да си върнат водачеството в резултата. Хосе Холебас вкара първия си гол за Рома в кариерата, след като се възползва от поредната неубедителна изява в защита на Андреа Ранокия, който отново демонстрира липса на скорост – 2:1.

Пабло Освалдо можеше да изравни по впечатляващ начин със задна ножица в 56-ата минута, когато овладя на гърди и моментално стреля атрактивно, но прати топката на сантиметри от страничната греда.

Освалдо все пак изравни с великолепен изстрел с левия крак от около 12 метра в обратния ъгъл на Де Санктис, след като получи отличен пас по земя отляво от Додо. Италианецът бе в неудобна позиция, но отправи прецизен шут, който не даде шанс на вратаря дори да помръдне – 2:2 в 57-ата минута.

Само 180 секунди трая равенството заради поредната комична проява на защитниците на Интер и късче магия от Франческо Тоти, който хипнотизира с топка в крака бранителите в черно-синьо в наказателното поле и дори от паднало положение успя да подаде към непокрития Миралем Пянич. Тъй като вниманието изцяло бе насочено към Тоти, босненският национал бе оставен непокрит и без особени трудности простреля Ханданович за 3:2.

4126551

В оставащите минути Гари Медел и Матео Ковачич имаха шанс да изравнят отново резултата в далечни изстрели, които обаче не намериха очертанията на вратата, а Хуан Итурбе пък на два пъти с диагонални шутове пробва да удвои преднината на домакините, но не сполучи.

В 92-ата минута Миралем Пянич с мощно изпълнение на пряк свободен удар матира отново Ханданович и оформи крайното 4:2 в полза на Рома.