Барселона изкова инфарктен успех на "Местая"

Отборът на Барселона спечели драматично с 1:0 визитата си на Валенсия в дербито на 13-ия кръг на испанската Примера Дивисион, след като Серхио Бускетс донесе успех на каталунците с един от редките си голове в последната минута на добавеното време.

До този момент и двата тима имаха някои добри шансове за попадение, но двамата вратари Диего Алвес и Клаудио Браво бяха демонстрирали класа, запазвайки мрежите си сухи. Попадение на Луис Суарес пък бе спорно отменено поради засада, като останаха сериозни съмнения, дали уругваецът наистина се намираше зад последния в отбраната на съперника.

Постепенно обаче се стигна до 93', когато центриране на Лионел Меси бе засечено от Неймар, а при последвалата добавка Серхио Бускетс разстреля Диего Алвес за крайното 0:1 в двубоя.

По този начин "лос кулес" записаха трета поредна победа след успехите над Алмерия и Севиля, което позволи на Барса да се завърне на второто място във временното класиране. Лидер с 33 точки е Реал Мадрид, докато воденият от Луис Енрике състав изостава с 31.

Валенсия от своя страна пропусна възможността да се завърне в Топ 4, отстъпвайки четвъртата си позиция на Севиля. "Прилепите" са пети с актив от 24 пункта, като Валенсия не познава вкуса на победата във вече три поредни мача. "Прилепите" не успяха да спечелят домакинство на Барселона и във вече осми пореден двубой от Примера Дивисион.

Старши-треньорът на Барселона Луис Енрике очаквано заложи на "атомното" трио Меси - Неймар - Суарес в предни позиции, докато Серхио Бускетс и Хавиер Масчерано стартираха заедно в средата на терена. Място до тях зае и Шави Ернандес, докато Иван Ракитич бе оставен на резервната скамейка. Даниел Алвес, Жерар Пике, Жереми Матийо и Жорди Алба стартираха в отбрана пред вратаря Клаудио Браво.

Нуно Санто разчиташе на Алваро Негредо в ролята на острие, докато Стефан Фегули и Родриго трябваше да подпомагат активно тарана на домакините. Андре Гомес, Хави Фуего и Дани Парехо започнаха в средната линия, а Хосе Гайа, Отаменди, Мустафи и Бараган бяха наредени в отбрана пред вратаря Диего Алвес.

Двубоят на "Местая" стартира на високо темпо, като топката се подаваше бързо от страна и на двата отбора. Каталунците очаквано играеха по-често с кълбото, докато домакините изчакваха всеки удобен шанс за контраатака. В 9' Родриго получи възможността да центрира опасно от статично положение, но изпълнението на левичаря бе твърде разочароващо.

В 11' се стигна и до първи удар в очертанията на някоя от двете врати. Родриго си намери позиция за изстрел и не се поколеба да пробва със силния си ляв крак, но Клаудио Браво се намеси и успя да спаси.

Три минути по-късно Луис Суарес направи фрапантен пропуск пред вратата на "лос че". Неймар спря топката след дълго подаване в наказателното поле на Валенсия и нагласи кълбото за Суарес, който получи възможността да стреля от напълно чиста позиция. Вместо обаче да вкара в мрежата зад Диего Алвес, "деветката" стреля право в бразилския вратар на Валенсия, позволявайки му да отрази.

В 19' се стигна до същинско меле между футболистите на двата тима, след като Николас Отаменди опита да изкара червен картон на Неймар. Аржентинският бранител на Валенсия се надвеси над бразилския национал и го провокира с реплика, което доведе и до лек контакт между двамата. Отаменди театрално се строполи на тревата и явно очакваше изгонване на звездата на гостите, което обаче така и не се случи.

В 30' Дани Парехо засече центриране на Фегули от корнер, но високо над напречната греда. Малко след това Андре Гомес стреля бомбено от дистанция, но също в аут. Последната ситуация за първата част също бе в полза на Валенсия, след като домакините разиграха чудесна контраатака в половината на Барса. Акцията на "лос че" завърши с подаване на Родриго към Андре Гомес, но изстрелът на последния срещна външната страна на мрежата.

Втората част на "Местая" продължи с двуостра игра от страна на двата тима, а удари с глава на Алваро Негредо и Луис Суарес не попаднаха в целта. В 58' трибуните във Валенсия изтръпнаха, защото Суарес изпревари Диего Алвес и стреля към полуопразнената врата, но не успявайки да уцели рамката.

В 66' Неймар изпробва мерника си от дъгата на наказателното поле, но безуспешно. В 70' Луис Суарес вкара топката в мрежата, но страничният рефер спорно отсъди засада на "деветката".

В 71' Валенсия пропиля невероятна възможност да излезе напред в резултата. Защитата на Барса увисна при скоростна акция на "прилепите", което позволи на Стефан Фегули да се озове очи в очи с Клаудио Браво. Чилийският страж обаче се справи великолепно и спаси изстрела по земя на алжирския национал.

Седем минути по-късно отново Клаудио Браво трябваше да демонстрира класата си, след като Хавиер Масчерано се подхлъзна в крайно неподходящ момент при контраатака на Валенсия. Това позволи на Алваро Негредо да стреля силно с левия крак, но чилиецът показа висока класа и успя да избие в корнер.

Десет минути преди края Луис Енрике взе решение да извади Шави и Луис Суарес от игра, като на тяхно място на терена се появиха Рафиня и Педро Родригес. И тези рокади на астуриеца обаче не довеждаха до желания резултат, като каталунците твърде трудно достигаха в близост до пазената от Диего Алвес врата. В добавеното време на мача Лионел Меси донякъде случайно изкочи очи в очи със стража на "лос че", но решителен шпагат на Отаменди спаси домакините.

Развръзката на срещата обаче настъпи в последната минута на добавеното време, когато Барселона крайно драматично стигна до трите точки в дербито. Центриране на Лионел Меси намери Неймар в наказателното поле на Валенсия, като Диего Алвес успя да парира изстрела с глава на своя сънародник. Топката обаче се озова право в краката на Серхио Бускетс, който от близка дистанция разстреля стража на "прилепите", донасяйки успеха на своя тим.