Резултатите на Гришо го водят към върха!

галерия:

снимка: БТА/AP

Напоследък се говори много за Григор Димитров. За самия него! Без да бъде наричан "Бейби Фед" или гаджето на Мария Шарапова, както предимно се обръщаха към него досега.

Друг от начините, по които го адресират, е "Hotshot" ("Горещият удар"), заради страхотните му изпълнения на корта, които често попадат в рубриката "Удар на деня" на различните турнири. Тук обаче не става дума дори за това. Светът вече говори за резултатите му.

Нашето момче, което е вече на 23 години, е един от най-стабилните играчи през този сезон, достигайки до полуфиналите на Уимбълдън и пробивайки в топ 10 на ранглистата (в момента е на 9-о място). Притежавайки безспорен талант и изключително атрактивен за гледане, Григор е смятан за следващото откритие на тура, предвид атлетичността си и безкрайния набор от удари в арсенала му, напомнящи на великия Федерер.

Все пак изкачването му в ранкинг системата стана доста бавно, предвид факта, че през 2008 година спечели титлата на Уимбълдън при юношите. Едва през 2013 година, след няколко треньорски рокади, нещата си дойдоха по местата. Новият наставник Роджър Рашийд вкара повече дисциплина и постоянство в играта на Гришо. Допреди октомври 2013 година той не беше печелил нито една титла от турнирите на АТР, а в момента вече има 4. Всяка от тях е на различна настилка: в зала в Стокхолм през октомври миналата година; на твърди кортове в Акапулко през февруари; на клей в Букурещ няколко седмици преди Ролан Гарос; и на трева в Лондон в седмицата преди Уимбълдън.

"Мисля, че съм в добра форма в момента. Тренирам добре. Върша чудесна работа на корта и извън него. Излизам фокусиран за всеки мач, който играя", каза Григор на Уимбълдън.

4058143

Всичко това, както споменахме, се дължи на новия му треньор. Роджър Рашийд, работил преди с Лейтън Хюит, Гаел Монфис и Жо-Уилфред Цонга, успя да осъществи обрат в кариерата на българина.

"Под кой номер искаш да бъдеш?", попитал Рашийд. "Седми, пети, първи?"

"Не му трябваше много време (на Григор), за да отговори"

След като вече разбрал, че Димитров се цели във върха, Роджър го попитал как смята да постигне това и че, ако наистина го желае, трябва да дава всичко от себе си в бъдеще.

Първата задача на треньора била да профилира нашия тенисист, да разбере текущото му ниво и какво място трябва да заема. Той наблегна към физическата му подготовка - нещото, за което се смяташе, че куца на Гришо. 

Обаче вече не! Никой наставник не би разкрил детайли около треньорския си план, а единственото, което Рашийд сподели по този въпрос на Уимбълдън бе, че "има част от тренировките ни, която не е за всеки".

Резултатите са очевидни. Първо Димитров обърна Долгополов, изоставайки с 1:2 сета, а в началото на решителния последен сет Рашийд подвикна на нашия "You have the fuel!" ("Имаш горивото!), сякаш за да каже на света, че Григор вече не е онова момче, което щеше да изнемогне, ако играе над три часа. По-нататък На четвъртфинала разби защитаващия титлата си Анди Мъри, а след това озори и Новак Джокович в 4-сетов полуфинал. И всичко това, след като в предходната седмица спечели изтощителен финал на турнира в Куийнс, протекъл през три тайбрека.

Това представяне бе важно за Гришо, който отпадна в първи кръг на Ролан Гарос. Тогава българинът отстъпи в три части на перфектно сервиращия ветеран Иво Карлович, но Рашийд не хареса подхода му към този мач. "Той трябваше да отговори по някакъв начин!"

Димитров започва турнирите по-отговорно отпреди. Влиза във всеки мач с необходимата нагласа и показва постоянството, което всички очакват от него. Нелепи загуби от непоставени тенисисти вече са почти невъзможни, тъй като Григор играе много по-концентрирано, физически е подготвен по-добре и провежда точките по по-съсредоточен начин, без да рискува прекалено много и да прави необмислени неща на корта.

4100233

"Променихме няколко дребни неща в играта му. Когато притежаваш цял набор от инструменти, е важно как ги използваш, какво правиш с тях и извличаш от тях. Той играеше като младеж, който особено разбиране как да ползва арсенала си."

Въпреки че Рашийд се не окуражава това, Гришо все още прави някои невъобразими удари, с които печели по някое разиграване, но това се случва доста по-рядко и често от плод на стеклите се обстоятелства в разиграването, а на на преднамереното желание на тенисиста ни да прави шоу за публиката.

"Мисля, че избирам ударите си по-добре. По-постоянен съм в хода на турнирите и печеля повече мачове", смята Димитров.

Роджър набляга на професионализма, но също така личното му влияние върху нашия тенисист и позитивната енергия също са важни за играч, който няма голямо обкръжение в тура. Все пак Григор обикаля света, играе турнири и е бил част от тенис академии откакто е на 14.

Това може би е една от причините да се адаптира по-късно към световния тенис, тъй като в първите си години треньор му е бил неговият баща.

"Той е момче, което само си проправи пътя. Българин е и е единственият играч от там. Не е получавал помощ от другите младежи, които са започвали кариерата си в тура. Има страхотно семейство, което го е научило на работна етика."

На Григор му отне известно време да се превърне в основна фигура в турнирите и световния тенис като цяло, но Роджър Рашийд смята, че е достигнал едва 25% от развитието си и тепърва ще се развива все повече.

"Той не е получил тласък от останалите топтенисисти от другите държави, защото те помагат един на друг. Ето защо тепърва ще има огромно израстване при него по пътя му към големия тенис", казва наставникът.

Да се бориш с Джокович в четири или пет сета е едно нещо, а да го биеш в такъв мач е съвсем друго.

"Ако успявам да правя такива мачове като тези с Анди (Мъри), Новак (Джокович) или койт и да е друг, оспорвани, то ще съм на мястото и "скоростта", на която искам", споделя Григор.

"Атакуваме върха и няма да се върнем нито крачка назад!"