Рекордно млад дебютант е новият крал на MotoGP

Испанецът Марк Маркес влезе в историята на най-висшия клас в Световния шампионат по мотоциклетизъм MotoGP, след като стана първият дебютант от 35 години насам, който печели титлата.

Едва 20-годишният Маркес стана най-младият шампион в Кралския клас в историята, като повтори постижението на американеца Кени Робъртс от 1978-ма година, когато той също печели титлата в първия си сезон.

Маркес (Репсол Хонда) имаше 13 точки аванс пред миналогодишния първенец Хорхе Лоренсо (Ямаха) преди последното състезание за сезона – Гран при на Валенсия, което се превърна в епична битка, но без изненади.

На Маркес му беше нужно да финишира в топ 4, за да стане шампион, независимо от позицията на Лоренсо.

c6f4a78c-d67d-2f32-0aa9-43f8638dc381

Испанският пилот на Репсол успя да приключи надпреварата 3-ти, а Лоренсо спечели състезанието, следван плътно от друг свой сънародник – Дани Педроса с другия мотоциклет на Репсол.

Битката за първата позиция бе оспорвана и зрелищна за зрителите на пистата във Валенсия, но Маркес нямаше особени проблеми да се вмести в топ 3. На 4-то място финишира 7-кратният световен шампион в Кралския клас Валентино Роси с другия мотор на Ямаха.

22e3642f-a13a-2452-bbfa-d64405d011d8

Десетката допълниха Алваро Баутиста (Грезини Хонда), Щефан Брадъл (ЛСР Хонда), Брадли Смит (Тех 3 Ямаха), Ники Хейдън, Андреа Довициозо и Микеле Пиро (всички с Дукати).

В крайното класиране за сезон 2013 Марк Маркес е победител с 334 точки – само 4 повече от Хорхе Лоренсо, който за трети път в кариерата си приключва кампания на втора позиция. Трети с 300 пункта е Даниел Педроса, следван от завърналия се в Ямаха за този сезон Валентино Роси с 237 точки.

Марк Маркес е шампион в клас 125 кубика през 2010-та година, а на следващата покори и Moto2, за да се изкачи вече до най-високото стъпало на мотоцилетизма.