Реал Мадрид разклати трона на краля

Реал Мадрид най-накрая нанесе поражение на Хосеп Гуардиола и в същото време се доближи до спечелването на заветната десета титла в Шампионската лига. „Белия балет“ повали с 1:0 настоящия европейски шампион Байерн (Мюнхен) в първия полуфинален сблъсък и си осигури важно предимство преди решителния реванш на „Алианц Арена“ след седмица.

"Сантяго Бернабеу" избухна в 19-ата минута, когато Фабио Коентрао финтира бранител и центрира успоредно на голлинията за Карим Бензема, който бе непокрит и отблизо нямаше как да не матира Мануел Нойер - 1:0!

Попадението е под номер 11 за френския нападател в елиминационна фаза от Шампионската лига, като е само на 1 от рекорда на Франция, притежание на Тиери Анри. Бензема стана първият играч този сезон в турнира, който има поне 5 гола и 5 асистенции.

През първото полувреме Байерн владееше топката близо 75% от времето, но чистите положения бяха в актива на "белия балет". Кристиано Роналдо на два пъти и Анхел ди Мария веднъж от чисти позиции в наказателното поле не можаха да накажат отново Нойер.

4081752

След почивката играта бе равностойна, като Нойер отрази още два удара на Роналдо, а баварците продължаваха да владеят далеч повече топката, но без да създават много работа на Икер Касияс. На практика европейският шампион бе повален без да може да се отчете с чисто голово положение. Най-близо до гол гостите бяха в 84-ата минута, когато резервата Марио Гьотце стреля от добра позиция в пеналтерията, но Касияс отклони в корнер.

Фактите от мача

Кристиано Роналдо игра до 72-ата минута и не можа да отбележи 50-ия си гол в Шампионската лига с екипа на Реал Мадрид, който щеше да е рекорден 15-ти в рамките на настоящата кампания. В следващия мач Роналдо може да подобри рекорда на Лионел Меси и Жозе Алфатини за най-много голове в Шампионската лига за един сезон. CR7 засега има 14 – точно толкова, колкото реализира Меси през 2011/12 и Алфатини в КЕШ преди 51 години.

4081750

Колосите Реал и Байерн за шести път се срещат на полуфинал в Шампионската лига, като баварците са елиминирали съперника през 1976-та, 1987-ма, 2001-ва и 2012-та година, а единственият успех на „белия балет“е през 2000-ата.

Последните вече 5 мача на „Сантяго Бернабеу“ обаче са били спечелени от Реал Мадрид. На практика Байерн е загубил последните си 6 визити на този стадион, когато прибавим поражението с 0:2 от Интер във финала на Шампионската лига през 2010-та година. Последната победа на баварците бе през 2001-ва с единствения гол на Джоване Елбер, като в крайна сметка Байерн отстрани съперника с общ резултат 3:1.

4081755

Хосеп Гуардиола никога не бе губил мач на „Сантяго Бернабеу“. Начело на Барселона той има 5 победи и 2 равенства, като имаше само 2 загуби от Реал Мадрид (преди днес) изобщо в треньорската си кариера от 5 мача във всички турнири (9 победи и 4 равенства).

Това е мач номер 50 на Реал Мадрид на полуфинал в КЕШ/Шампионска лига, като „белия балет“ е рекордьор в това отношение. Втори по този показател е Байерн с вече 31 двубоя в тази фаза на най-силния турнир.

4081751

Байерн бе непобеден в последните си 9 мача от елиминационна фаза в Шампионската лига преди сблъсъка с „белия балет“.

Реал Мадрид е непобеден в последните си 18 домакинства в Шампионската лига (16 победи и 2 равенства). За последно през 2011-та под ръководството на Пеп Гуардиола Барселона печели с 2:0 в полуфинален двубой, като в последствие отстранява „белия балет“ с общ резултат 3:1, а след това печели трофея за 4-ти път.

4081756

Икер Касияс изигра 13-ия си мач срещу Байерн, с което изравни рекорда в турнира за най-много мачове на даден футболист срещу един съперник – Хасан Салихамиджич също има 13 двубои с Реал Мадрид.

Реал Мадрид е допуснал 9 гола в Шампионската лига този сезон – най-много от всички полуфиналисти.

Първо полувреме

Първите 10 минути се играха почти изцяло в половината на домакините, които рядко получаваха възможност да задържат топката и само веднъж доближиха наказателното поле на еврошампионите. Байерн не стигна до опасни ситуации пред Икер Касияс, въпреки териториалното си преимущество и се отчете само със слаб удар на Тони Кроос след хубав пробив отдясно на Ариен Робен.

4081739

Именно холандското крило застраши за първи път мрежата на противника в 13-ата минута с изстрел от дъгата на пеналтерията, но рикошет попречи на топката да попадне в очертанията на вратата. След центрирането от корнер Бастиан Швайнщайгер изпревари Серхио Рамос и стреля с глава, но право в ръцете на Касияс.

В 19-ата минута "белия балет" избухна, когато Кристиано Роналдо даде отличен пас по лявото крило за Коентрао, той финтира бранител и сервира кълбото успоредно на голлинията. Бензема бе непокрит и от около два метра порази мрежата на Нойер за 1:0.

Goal Benzema - Real Madrid 1-0 Bayern Munich...by 1Federico

Секунди по-късно хубаво центриране в наказателното поле отново свари защитата на Байерн неподготвена и Роналдо с глава стреля, но прати топката в обятията на вратаря. В 26-ата минута домакините бяха на път да отбележат гол близнак, когато нова мощна контраатака завърши с центриране отляво на Бензема. Роналдо по-скоро бе в положение на засада, но тя не бе маркирана и суперзвездата на Реал имаше златен шанс да се разпише от дванайсет метра - CR7 обаче стреля над вратата.

4081742

Играчите на Байерн бяха очевидно стъписани след изненадващо инкасирания гол и имаха късмет, че не бяха наказани за втори път в следващите минути. Постепенно към края на полувремето баварците отново започнаха да задържат уверено топката и застрашително нахлуха на три пъти в противниковото наказателно поле, но без да провокират спасяване от Касияс.

В 41-ата минута поредното избухване по левия фланг на Мадрид доведе до нов фрапантен пропуск, този път на Анхел ди Мария. Центриране отляво на Лука Модрич стигна на далечната греда до непокрития аржентинец, който стреля от малък ъгъл разочароващо високо, въпреки че бе подканян от непокрития на дузпата Бензема да подаде.

4081745

Второ полувреме

Втората част също започна с опасно положение в наказателното поле на Байерн - Роналдо стреля по диагонала от седем метра, но Нойер успя да отклони топката на безопасна дистанция.

В 55-ата минута Касияс за първи път трябваше да се намесва решително след почивката, като изби остро центриране отдясно в пеналтерията на Франк Рибери. Французинът бе изведен отлично от Робен, но не можа да сътвори нищо особено опасно от изгодната ситуация.

4081740

След 50-ата минута баварците се настаниха трайно в половината на Реал и се опитваха да пробият защитната стена пред наказателното поле. Проблемът на отбора на Хосеп Гуардиола, както и на "Олд Трафорд" срещу Манчестър Юнайтед, бе липсата на удари.

Солова акция на Робен в 62-ата минута завърши с изстрел от дъгата на пеналтерията, но топката с бавна скорост попадна в обятията на Касияс, който просто трябваше да се наведе. В 68-ата "лос бланкос" отново пробваха да тероризират Нойер, като Роналдо стреля от границата на наказателното поле по диагонала, но вратарят на Германия изби в корнер без особени проблеми.

В 84-ата минута за първи път феновете на Реал истински изтръпнаха, след като Робен залъга трима души на дясното крило и подаде в наказателното поле за непокрития Марио Гьотце. Изстрелът на резервата бе от отлична позиция, но Касияс демонстрира добър рефлекс и отклони в ъглов удар.

4081744

В 92-ата минута Томас Мюлер и съотборниците му претендираха бурно за дузпа, след като при поредното центриране в наказателното поле Марио Маджукич свали топката за Мюлер, но Шаби Алонсо го обезоръжи. Испанският халф игра с кълбото и апелите на баварците бяха неоснователни.

Преди мача

Кавалерът на Златната топка за 2013-та година Кристиано Роналдо се завръща сред титулярите на Реал Мадрид.

Португалската суперзвезда пропусна последните 4 мача на „белия балет“ и до последно бе под въпрос за мегасблъсъка с настоящия европейски шампион, но в крайна сметка феновете на „лос бланкос“ могат да ликуват при вида на завърналия се в състава лидер.

Роналдо може да подобри рекорда на Лионел Меси и Жозе Алфатини за най-много голове в Шампионската лига за един сезон. CR7 засега има 14 – точно толкова, колкото реализира Меси през 2011/12 и Алфатини в КЕШ преди 51 години.

4081738

Гарет Бейл обаче е достатъчно възстановен от грипа си само за да седне на пейката на домакините, като евентуално ще се включи в срещата в по-късен етап.

Старши треньорът на Реал Мадрид Карло Анчелоти залага на Иско редом до Лука Модрич и Шаби Алонсо в халфовата линия, като Анхел ди Мария ще помага на Роналдо и Карим Бензема на върха на авангарда на „белия балет“.

В защитата домакините ще разчитат на Даниел Карвахал, Пепе, Серхио Рамос и Фабио Коентрао, а на вратата по традиция в Шампионската лига застава Икер Касияс, който е и капитан.

4081737

Хосеп Гуардиола този път залага на типичен нападател в състава на Байерн в лицето на Марио Манджукич, който ще бъде активно подпомаган от Франк Рибери, Ариен Робен, Бастиан Швайнщайгер и Тони Кроос, като Томас Мюлер и Марио Гьотце са на резервната скамейка.

Давид Алаба, Данте, Рафиня и Жером Боатенг са в защитата, Хави Мартинес е сред резервите, а Филип Лам – в халфовата линия. На вратата, естествено, е Мануел Нойер.