Рафа Надал обърна Роджър Федерер в класиката и се класира за финала

Испанският тенисист Рафаел Надал постигна много трудна победа с 2-1 сета (6:7 (5) 6:2 7:6 (5) 6:4) над своя приятел и съперник номер 1 през годините Роджър Федерер (Швейцария). Този класически двубой предложи много емоции на всички фенове, като двамата тенисисти се отличиха със страхотни отигравания и тенис от най-висока класа.

Федекс започна много силно двубоя и спечели първя сет с тайбрек. Матадора отвърна на удара и спечели втория сет безапелационно. След това двамата отново се вкопчиха в люта битка и третия сет стигна до тайбрейк. Там Надал показа железни нерви и успя да изтръгне победата в сета, с което обърна резултата в мача.

В четвъртия сет Надал направи най-важния си пробив при 4:4 и след това сервираше за сета. Федерер оказа много мощна съпротива, но след втория си мачбол испанеца триумфира с победата.

Това бе 18-та победа на Рафа Надал над своя съперник срещу само 9 за швейцареца. Също така в турнири от Големия шлем Рафа води с 8:2 победи. Надал ще посрещне на финала победителят от двубоя Новак Джокович - Анди Мъри.

Роджър Федерер, който досега не бе губил сет на Australian Open, започна силно двубоя и поведе с 2:0 гейма след пробив. Изобщо швейцареца имаше пълно надмощие в началото на двубоя и взимаше своите геймове на нула. Рафа не можеше да отвърне по най-добрия начин, но все пак печелеше своите сервис геймове. Постепенно испанеца стабилизира своята игра. При 4:2 след две поредни непредизвикани грешки на Федерер, надал стигна до първата си точка пробив и съответно до първи пробив.

Със силни сервиси двамата тенисисти не позволиха повече пробиви в първия сет и стигнаха до тайбрек. Там Федерер поведе с 2-0 точки, но след лош ретур на швейцареца Надал намали разликата. Последва удар в мрежата на испанеца и страхотен ас на Роджър за 4:1. Последвалото дълго разиграване бе спечелено от Федерер, който след това излезе на мрежата за да стигне до три сетбола. С хубав удар от дъното на корта Федерер спечели първия сет.

Вторият сет започна подобно на първия и след силни форхенди на Федерер, Надал бе принуден да забие на два пъти топката в мрежата и допусна пробив на нула още в първия си сервис гейм. Това обаче изобщо не притесни Матадора и той върна пробива веднага и то със същия резултат.

При 2:2 Федерер имаше шанс за пробив, но Надал удържа със силен бекхенд. След това обаче испанеца започна своя поход във втория сет. Със страхотно бекхенд воле той достигна до три точки за пробив и след това поведе с 4:2. Изигра страхотен сервис гейм за 5:2.

Тогава мачът бе прекъснат за няколко минути, заради големи те фойерверки в Мелбърн по повод празника на Австралия ,който е точно на 26 януари.  След паузата Федерер допусна няколко грешки и Надал направи пробив на нула с което спечели сета и изравнни резултата в мача.

Третият сет бе много равностоен и двамата тенисисти играха много стабилно в сервис геймовете си. При 3:3 обаче Надал направи първата си двойна грешка в мача и Федерер постигна пробив. В следващия гейм обаче Федерер направи своята пета двойна грешка в мача и със страхотен форхенд Надал върна пробива

След това отново с класа двамата тенисистики стигнаха до тайбрек в третия сет. Надал поведе много бързо с 6:1, но Федерер се завърна за 6:5. Това обаче бе много късно и Надал след хубав бекхенд поведе с 2:1 сета. В четвъртия сет битката на големите бе много ожесточена, като всяка грешка се наказваше.

При 2:2 гейма Надал получи две точкии за пробив, но Федерер удържа. При 4:3 Федерер имаше
възможност за пробив, но испанеца се справи.

Това бе много важен момент в мача, като при 4:4 Федерер трябваше да сервира. Тогава настъпи часът на Матадора, който със страхотно отиграване взриви трибуните след перфектна контра атака и стигна до точка за пробив. След това форхенд на Федерер излезе в аут и Надал направи най-важния си пробив и сервираше за мача.

Федерер изобщо не бе решил да се предава и спаси първия мачбол. След това с добър блок ретур успя да стигне до точка за пробив. Последва удар в мрежата на швейцареца и нов шанс за Надал. Последва много трудно разиграване и Федерер изпрати в аут форхенда си, което означаваше победа за Надал.