ПСЖ взе страхотен аванс срещу Челси, но загуби Ибра

снимка: Guliver/Getty Images

Отборът на Пари Сен Жермен взе солиден аванс срещу Челси в първи 1/4-финал от Шампионската лига, след като тази вечер френският гранд се наложи с 3:1 на своя "Парк де Пренс".

Езекиел Лавеци изведе парижани напред още в самото начало, но Еден Азар изравни от дузпа в средата на първата част. Развръзката настъпи през второто полувреме, когато първо бразилският национал Давид Луис си отбеляза автогол, а в добавеното време резервата Хавиер Пасторе покачи на 3:1 след феноменална индивидуална акция.

Победата на ПСЖ обаче се оказа пирова. Причина за това стана контузията, която голямата звезда на тима Златан Ибрахимович получи през втората част. Шведският национал получи разтежение в бедрото, като почти сигурно ще пропусне реванша на "Стамфорд Бридж" следващия вторник.

Лоран Блан очаквано постави Златан Ибрахимович на върха на своята атака, докато Езекиел Лавеци и Единсон Кавани подпомагаха шведския таран от двата фланга. Блейз Матуиди, Тиаго Мота и Марко Верати стартираха в полузащита, а Максуел, Тиаго Силва, Алекс и Кристоф Жале започнаха пред вратаря Салваторе Сиригу.

Жозе Моуриньо стартира срещата без централен нападател, като изнесен малко по-напред действаше германският национал Андре Шюрле. Вилиан, Оскар и Еден Азар атакуваха от втора позиция, докато Рамиреш и Давид Луис започнаха като двойка вътрешни халфове. Бранислав Иванович, Джон Тери, Гари Кейхил и Сесар Аспиликуета стартираха в защита пред Петър Чех.

Домакините от ПСЖ стартираха по-агресивно срещата, установявайки начален натиск над своя опонент. Още в първите секунди парижани осъществиха опасна атака в половината на Челси, която завърши с изстрел на Марко Верати извън очертанията на вратата.

Агресивното начало на парижани даде резултат в 3', когато груба грешка в защита на гостите доведе до откриване на резултата. Капитанът Джон Тери не изчисти убедително едно центриране в наказателното поле на Челси, предоставяйки топката на Езекиел Лавеци. Аржентинският стрелец насочи топката под напречната греда и не остави шансове на Чех - 1:0.

Допуснатото попадение събуди гостите, които започнаха да поглеждат към половината на ПСЖ. В 10' Андре Шюрле проби опасно в наказателното поле, но центрирането на германеца не намери негов съотборник. Малко след това се стигна и до нови неприятни новини за Жозе Моуриньо. Рамиреш получи жълт картон за нарушение срещу Езекиел Лавеци, което и означаваше, че бразилецът ще пропусне реванша в Лондон.

В 23' Езекиел Лавеци отново изправи трибуните на крака, оставяйки зад себе си Гари Кейхил. Аржентинецът напредна и стреля силно с левия крак, но намирайки външната страна на мрежата.

В 25' капитанът на ПСЖ Тиаго Силва се превърна в грешник за своя отбор. Бразилският национал закъсня с шпагата си в наказателното поле, извършвайки нарушение срещу сънародника си Оскар. Зад топката застана Еден Азар, който хладнокръвно прати Сиригу в противоположния ъгъл, възстановявайки равенството - 1:1. Малко след това парижани опитаха да отговорят, но Чех спаси поредния изстрел на Лавеци от началото на срещата.

Девет минути преди почивката домакините от ПСЖ извадиха късмет. Еден Азар засече по брилянтен начин центриране на Вилиан, но волето му с левия крак срещна страничната греда. Минути по-късно французите претендираха за дузпа, но реферът Милорад Мажич не видя нарушение на Гари Кейхил срещу Единсон Кавани.

Втората част на "Парк де Пренс" стартира по подобие на първата - с опасна игра от страна на домакините. Малко след почивката Езекиел Лавеци бе изпуснат от отбраната на гостите, но изстрелът с глава на аржентинеца излезе в аут.

След около час игра Жозе Моуриньо тръгна да печели срещата, пускайки в игра Фернандо Торес за сметка на Андре Шюрле. Малко по-късно обаче ПСЖ отново излезе напред в резултата. Езекиел Лавеци центрира топката от статично положение, а Давид Луис си отбеляза автогол в опита си да изчисти. Това изостри още повече срещата, като последваха и удари на Златан Ибрахимович и Еден Азар, които бяха блокирани от бранителите.

В 65' се стигна до кошмарен момент за Лоран Блан и всички фенове на ПСЖ. Голямата звезда на домакините Златан Ибрахимович получи разтежение в дясното бедро, което и наложи изваждането му от игра. На мястото на Ибра се появи бразилското крило Лукаш Моура, докато Единсон Кавани зае място на върха на атаката.

4077212

Постепенно темпото на двубоя спадна, като не бяха много и интересните ситуации пред двамата вратари. Това се промени в 83', когато Единсон Кавани бе близо до отбелязването на трети гол в полза на домакините. Уругвайският национал си намери позиция за изстрел и стреля прецизно с десния крак, но пращайки топката на сантиметри от страничната греда.

Немислимото се случи в добавеното време на двубоя, когато влезлият като резерва Хавиер Пасторе реализира един от най-изумителните голове в тазгодишното издание на турнира. Аржентинският техничар стартира рейд от аутлинията на терена, финтира като на шега бранител на Челси и с левия крак намери близкия ъгъл на вратата, матирайки невярващия Петър Чех за крайното 3:1 в полза на ПСЖ.