ПСЖ се подигра с Леверкузен и докосна четвъртфинала

Пари Сен Жермен почти сигурно се класира за четвъртфиналите в Шампионската лига, след като днес се наложи с категоричното 4:0 като гост над Байер Леверкузен.

Две от попаденията за гостите отбележи Златан Ибрахимович, който оформи головата си сметка в тазгодишното издание на надпреварата на 10 попадения. Третият гол бе дело на Блейс Матуиди, а крайното 4:0 оформи Йоан Кабай в края на срещата.

Така реваншът след две седмици на практика се обезмисли, тъй като Байер трябва да търси победа с минимум четири чисти гола, за да продължи напред или да стигне до продължения.

Тази вечер ПСЖ си свърши работата още до почивката. Парижани откриха резултата с ранен гол на Блейс Матуиди още в третата минута, след като Симон Ролфес допусна груба грешка в центъра на терена и предостави топката на противника. В 39-а Златан Ибрахимович направи 2:0 след точно изпълнена дузпа.

Тимът на Лоран Блан доминираше на терена, докато противника така и не успя да излезе от шока и в 42-а минута получи трети гол, дело отново на Ибрахимович. За първите 45 минути играчите на Сами Хюпия отправиха само един точен удар към вратата на Салваторе Сиригу.

Комфортният аванс даде нужното спокойствие на гостите през втората част и те без да се напрягат стигнаха до победата. В 88-а минута новото попълнение Йоан Кабай оформи крайното 4:0, с което сложи край на кошмарната вечер за "аспирините". От лагера на Леверкузен пък могат да бъдат щастливи, че получиха само още едно попадение, тъй като играха повече от половин час с човек по-малко. В 59-а минута Емир Спахич получи втори жълт, съответно червен картон след нарушение срещу Лукас Моура и напусна терена.

4066902

За Байер Леверкузен участие в мач не можеш да вземе Емре Чан, който бе наказан, докато Роби Крузе е с травма в коляното. На негово място в групата на "аспирините" попадна Юлиян Брандт, който до този момент не бе играл в Шампионската лига. Атаката на германският състав поведе голямата звезда на тима Щефан Кислинг, а Ларс Бендер трябваше да се пази от картон, тъй като бе застрашен да пропусне ответния мач в Париж. В игра се завърна Сидни Сам, който пропусна шампионатния мач с Шалке 04 през уикенда, загубен от Байер.

Наставникът на ПСЖ Лоран Блан направи цели пет промени в сравнение с последния двубой в Лига 1. При победата с 3:0 над Валансиен миналия петък не играха Лукас Моура, Марко Верати, Блейс Матуиди, Алекс и Максуел, но всички те излязоха титуляри тази вечер. Единсон Кавани все още не е в оптимална форма след травмата, която получи миналия месец и остана извън групата за мача, а Златан Ибрахимович бе човекът, от който тази вечер се очакваха голове за ПСЖ.

4066901

Двубоят започна изключително неприятно за домакините. Не бяха изминали и три минути, когато Пари Сен Жермен излезе напред в резултата. Симон Ролфес сбърка рдна топка в центъра, последва бърза комбинация между играчите на френския тим и Марко Верати изведе Блейс Матуиди с диагонален пас по десния фланг. Френският нападател успя да излъже стража на Леверкузен Бернд Лено и откри резултата - 1:0 за ПСЖ. Попадението на Матуиди пък бе историческо, тъй като това бе гол номер 100 за парижани в евротурнирите.

Ранният гол се отрази твърде отрицателно за домакините. Те се стъписаха и почти цяло първо полувреме не успяха да излязат от шока. В началните минути на двубоя футболистите на Сам Хюпия изпитваха трудности в изнасянето на топката и организирането на качествени атаки към вратата на Салваторе Сиригу. ПСЖ пък действаше много спокойно и със самочувствие. Парижани бяха добре групирани в отбрана, а в атака успяваха да създадат работа за Лено и защитата пред него.

4066899

За положенията, които се откриваха пред играчите на ПСЖ, допринесоха и грешките в отбраната на Байер. При една такава в 11-а минута Лено изпусна топката при сблъсък с голмайстора Матуиди, тя стигна до Златан Ибрахимович, който моментално стреля към вратата, но кълбото се отби в Юмер Топрак и за щастие на феновете на "Бай Арена" не навести мрежата за втори път.

Иначе двубоят не блестеше с високо темпо. След 25-а минута гостите предадоха инициативата на своя противник и започваха да чакат неговите грешки, а те не секнаха. Първият удар точен удар в очертанията на вратата на Сиригу дойде едва в 36-а минута на мача и бе дело на Емир Спахич, който стреля около 30 метра.

4066907

Именно Спахич се оказа големият грешник за Байер. При следващата атака на ПСЖ той събори Езекиел Лаваеци в наказателното поле пред Бернд Лено и главният рефер Виктор Касай бе безкомпромисен - дузпа в полза на французите. Зад топката застана Златан Ибрахимович, който с мощен шут я заби в долния ляв ъгъл на Лено за 2:0 в 39-а минута.

Ужасът тотално скова "Бай Арена" три минути по-късно. Максуел подхвана атака за Пари Сен Жермен отляво и пусна към Матуиди в наказателното поле. Четирима бранители на Леверкузен се събраха около французина, той падна на земята, но успя да върне към Ибрахимович. Шведския таран не се поколеба да стреля моментално от границата на пеналта и отбеляза най-красивия гол в мача за 3:0.

4066916

Началните минути на втората част не предложиха нищо интересно. Домакините нямаха друг избор, освен да опитат да направят нещо съществено в предни позиции. Футболистите на Лоран Блан пък вече бяха постигнали повече от добър резултат и спокойно очакваха последния съдийски сигнал, обръщайки повече внимание на сигурността в защита.

Ситуацията за Леверкузен стана изключително неприятна в 59-а минута. Първо домакините имаха претенции за дузпа, каквато не получиха. Това провокира техния гаф и Емир Спахич извърши грубо нарушение срещу Лукас Моура. Логично босненецът получи втори жълт картон и бе изгонен от игра. В разправиите около ситуацията пък и Гонзало Кастро заслужи наказателен картон.

4066918

В 66-а минута парижани отбелязаха и четвърти гол, но той бе отменен. Матуиди стреля към вратата, а след рикошет във Филип Волшайд топката навести мрежата. В засада обаче се намираше Лавеци и макар че той не игра с кълбото, попадението бе отменено.

До края на двубоя домакините нямаха сили да се противопоставят на своя съперник. В 76-а минута те сътвориха една от малкото опасни ситуации пред Сиригу през втората част. Ролфес центрира и Щефан Райнарц стреля с глава, но италианският страж спаси.

4066914

ПСЖ очевидно нямаше голямо желание да подлага на по-голямо унижение своя съперник, но неизбежното се случи и "аспирините" регистрираха четвърти гол. Френският състав организира хубава атака, Ибрахимович увлече двама бранители отляво и намери свой съотборник в наказателното поле, който пък продължи към Грегъри ван дер Вил. Холандецът не бе в добра позиция за стрелба, но забеляза връхлитащия Йоан Кабай и му подаде, а бившият футболист на Нюкасъл разстреля Лено за крайното 4:0.