Промяна на календара ще излекува българския футбол

снимка: Булфото

През изминалата седмица Станимир Стоилов предложи революционна идея за промяна на начина на провеждане на родното футболно първенството.

 

Според новия наставник на Ботев трябва да се помисли за по-малка лятна почивка на тимовете и само една подготовка - през зимните месеци.

 

Темата за това трябва ли да се промени формата на провеждане на шампионата в България не е нова. Тя периодично изниква във футболните среди, но изглежда, че няма воля и истинско желание по този въпрос да се помисли сериозно.

 

Дали и този път думите на Мъри Стоилов ще бъдат отнесени от вятъра или наистина ще намерят почва сред останалите футболни специалисти ще разберем в близките месеци. Но може ли и как трябва да се преобразува календара на А група, за да помогне на първенството ни да се доближи до средното европейско ниво, за което така дълго мечтаем.

 

На всеки здравомислещ човек му е ясно, че нещо във сегашния календар на футбола ни куца. Доказа ни го последното лято и крахът на тимовете ни в Европа. В началото на сезона оправданията са, че футболистите не са във форма, а в края на ноември вече са уморени, мислят за празниците и им се струва тежко да играят мачове за Купата на България. Доста странно е професионални футболисти да се уморяват след 16-17 мача. А през пролетта ситуацията се повтаря.

 

Нееднократно е вменявана идеята България да мине на принципа на шампионатите на скандинавските страни, тоест пролет - есен. Идеята обаче е безпочвена и не би решила проблемите. Неслучайно и в Русия се отказаха от този вариант, защото усложнява календара спрямо този на останалата част от континента. А и България би станала единствената южна държава, която играе с календара на Норвегия, например. Не че не сме способни на парадокси.

 

Но идеята, лансирана от Станимир Стоилов идеално се вписва в родната действителност. Ясно е, че на този етап нямаме възможностите да подобрим драстично материалната база, за да скъсим зимната пауза. Преспокойно обаче може да се лишим от голяма част от лятната. Никой не печели от дългите подготовки. Нито футболистите, които със седмици са на подготвителни лагери, нито собствениците, които инвестират колосални суми в тях, вместо в база и школа, нито феновете, които се лишават от футболни емоции в пет месеца от годината.

 

Най-хубавото е че промяната ще повлияе положително на участието на нашите отбори в европейските клубни турнири. Защото, когато дойдат важните мачовете, ще са във форма и да се надяваме, че няма да бъдат изненадвани от Мура и Сараево.

 

Дори не е необходимо да няма никаква лятна пауза. Достатъчно е шампионатът приключва в края на май и да се подновява през втората половина на юни. Месец пауза е достатъчен - десетина дни почивка за футболистите, двуседмичен лагер с една - две проверки и всичко започва от начало. Такъв пример е Германия през зимата. Футболистите не са лишени от пауза, но тя е добре съобразена, за да има време за нормална почивка и презареждане на батериите. А родните футболистите няма от какво да се оплакват - ще имат време за повече почивка зимата, когато колегите им от големите европейски шампионати играят. И без това малко професии дават възможност за толкова големи отпуски, колкото имат играчите в А група.

 

При това положение на футбола ни е твърде късно шампионатът да стартира през август. Дори, ако се огледаме в страните от нашата черга ще видим, че на много места откриват футболната година преди нас. Пример можем да вземем от Хърватия и Словения. Когато Лудогорец се изправи срещу Динамо Загреб и ЦСКА срещу Мура, двата тима вече бяха започнали участието си в местните шампионати.

 

От всичко това най-много ще спечелят феновете. Защото картинката на празните стадиони в последните есенни мачове за Купата на България тази година бе тъжна. А тогава програмата бе променена именно, за да може да отиде повече публика на тези срещи. През лятото ще е различно или поне ще има предпоставки да е различно. Освен това промяната определено ще повлияе на лицето и рекламата на родния футбол. Ако той, разбира се, иска поне малко се доближи до сериозните европейски шампионати.

 

С промяна в календара, намаляване на отборите в елита и увеличаването на мачовете по между им това може да се случи.

 

Божидар Азманов, Sporta.bg