Порто взе гол аванс преди реванша в Севиля

Отборът на Порто взе ценен аванс срещу Севиля в първи 1/4-финал от Лига Европа, след като днес "драконите" спечелиха с 1:0 на своя "Ещадио До Драгао".

Капитанът Елаким Мангала вкара единствения гол в срещата през първата част, давайки на португалците чист аванс преди реванша на "Рамон Санчес Писхуан". Двукратният европейски шампион доигра срещата и с човек по-малко, след като Фернандо бе изгонен малко преди края.

На два пъти и гредите помогнаха на Севиля, докато резервата Кевин Гамейро направи непростим пропуск пред вратата на Порто.

Още в 3' домакините обстрелваха вратата на своя съперник, но ударът на Данило бе уловен от Бето. В 10' стреля и голямата звезда на „драконите“ Джаксън Мартинес, но бранител отклони в корнер. Десет минути по-късно Стивън Дефур също пробва мерника си, но извън очертанията.

В 27' трибуните на „До Драгао“ изтръпнаха, защото Севиля бе близо до откриване на резултата. Иван Ракитич центрира остро в наказателното поле на Порто, а Фабиано боксира бързата топка на хърватина. Бразилският страж обаче нацели право главата на Джаксън Мартинес, като рикоширалото кълбо премина близо до лявата странична греда.

Три минути по-късно Порто вече водеше в резултата. Рикардо Куарешма осъществи поредното си марково центриране с външен фалц, а Елаким Мангала бе безпощаден с глава, разстрелвайки Бето за 1:0.

4077508

В 38' „драконите“ бяха близо до втори гол, но този път Бето показа класа. Рикардо Куарешма стреля с превъзходно воле от малък ъгъл, но бразилският страж на „рохабланкос“ отрази успешно.

Малко преди почивката и гредата помогна на андалусците. Отново Стивън Дефур стреля бомбено по посока вратата на гостите, но изстрелът на белгиеца намери десния страничен стълб на вратата.

4077509

Втората част стартира бавно, а в 55' капитанът на Порто Елаким Мангала за малко не сбърка фатално. Бранителят подари топката на Коке, но Диего Рейес се намеси навременно и поправи грешката му. Минути по-късно Куарешма отново попадна в центъра на вниманието, но хубав пробив и финт на „седмицата“ завърши с разочароващ удар в тъч.

Порто продължи да бъде по-опасният тим в атака, търсейки и второ попадение във вратата на испанците. В 66' Джаксън Мартинес засече акробатично центриране в наказателното поле, но не намирайки очертанията на вратата. Малко след това Фигуейраш пробва удар за „рохабланкос“, но без да затрудни Фабиано.

4077511

Петнадесет минути преди края Севиля сътвори непростим пропуск пред вратата на "драконите". Фабиано не успя да улови мощен удар на Карлос Бака, предоставяйки страхотен шанс за добавка на резервата Кевин Гамейро. Французинът обаче изигра трагично ситуацията, не успявайки да намери добре топката. Минути по-късно Порто отново атакува, но Бето спаси изстрела на Набил Гилас.

Порто доигра срещата с десет души, след като Фернандо бе изгонен пет минути преди края. Бразилецът получи жълт картон от рефера Волфганг Щарк, но след бурен протест получи и светкавичен втори, поемайки към душовете.

До края на срещата гредата помогна и за втори път на севилци. Удар на Рикардо Куарешма рикошира в тялото на бранител, а топката срещна дясната странична греда до безпомощния в ситуацията Бето.