Поредна титла за Федерер у дома след люта битка с Надал

Роджър Федерер спечели мач №34 от съперничеството си с Рафаел Надал с 6:3, 5:7, 6:4 и по този начин вдигна трофея на домашния турнир в зала в родния Базел. Преди днешната среща резултатът след цялото им историческо, десетгодишно съперничество бе 23:10 в полза на Матадора, като той имаше и пет победи в последните им пет мача помежду си, но в крайна сметка ФедЕкс бе по-добрият на корта в решителния трети сет и това доведе до седма титла от тази надпревара за него.

Рафа от своя страна за пръв път игра финал пред сънародниците на днешния си опонент, като именно този турнир остава един от малкото, които той не е печелил през бляскавата си кариера.

4149926

Началото на срещата бе много оспорвано, но Федерер бе този, който печелеше подаванията си по-лесно. Първите проблеми в мача бяха за Рафа, в третия сет, в който сервираше. Той позволи да се стигне до 30:30, а след това и до равенство. Грешка на Надал даде брейк пойнт на ФедЕкс, а последвалият форхенд от ракетата на швейцареца го изведе с пробив аванс. До края на частта той запази аванса си, като при 3:5 дори реализира още един пробив и в залата в Базел се чу мощно "Come on!" Статистика показва, че маестрото от Базел бе пласирал цели 16 печеливши удара срещу само 6 на опонента. Отделно от това, испанецът бе вкарал само 47% от първите си сервиси.

4149929

Втората част бе по-оспорвана, като носителят на 14 титли от Големия шлем запази равенството в сета далеч по-дълго. Той отново имаше проблем в сервис геймовете си, като позволяваше на Федерер да прави минимум по две точки в подаването му. Швейцарецът от своя страна безпроблемно записваше геймовете на своя сметка, когато сервираше и често те бяха на 0. Не така стояха нещата за него обаче при 5:5. Поставеният под №1 за първи път имаше проблеми на свой сервис в сета и при 30:40 Надал стигна до първа точка за пробив. Мощен бекхенд по диагонала изкара Федерер от корта и последвалият му удар се спря в мрежата. Добре пласирани сервиси помогнаха за първи гейм в сета, спечелен на 0 от испанеца, а с това дойде и изравняването в сетовете - 7:5.

4149927

Решителният сет започна страхотно и за двамата с два бързи сервис гейма на сметките им. Последва нов такъв за Федерер, но Надал имаше проблеми при 2:1. След двойна грешка при 40:40, швейцарецът получи първа точка за пробив, но бързо я забрави след като на свой ред допусна грешки от бекхенд - 2:2. При 4:3 отново се стигна до точка за пробив пред водача в схемата на турнира, но този път той успя да я спечели, след като Надал изкара бекхенд в аут - 5:3. След точно 120 минути игра, ФедЕкс стигна до първи мачбол, но той бе отразен с страхотен ретур по диагонала. След още няколко секунди маестрото от Базел стигна до втора подобна точка и този път вдигна победоносно ръце след форхенд аут на Рафа.