Пистолета застреля Тръмп на финала на "Розовото" РТС

снимка: Monique Limbos

Марк Алън спечели втора поредна титла от Европейското турне на Players Tour Championship (РТС), след като срази с 4:1 Джъд Тръмп на финала на 6-ия турнир от сериите в континентална Европа.

27-годишният представител на Северна Ирландия стана първият майстор в историята на РТС, който печели два поредни турнира от сериите, откакто те станаха част от снукър календара през 2010-та година.

Благодарение на успеха си в Глостър Пистолета заслужи чек за 20 хиляди паунда и 2000 ранкинг точки.

Както Sporta.bg ви информира още в петък, всички състезатели излизаха около зеленото сукно с розови фланелки, за да изразят подкрепата си срещу рака на гърдата. Поради тази причина наричаме турнира „Розовото РТС“, а той бе уважен от почти всички елитни майстори на щеката.

c4b11a9c-ae8b-4439-80af-9d10fe3b6457

Световният шампион Рони О'Съливан също участва в турнира, като започна с победи над аматьора Люк Гарланд с 4:1 и над 120-ия в света Робин Хъл с 4:3. Ракетата обаче бе спрян на 1/16 финалите от световния номер 1 Нийл Робъртсън, който спечели звездния дуел с 4:2 и елиминира шансовете на О'Съливан за втора титла от РТС сериите (Рони триумфира в Пол Хънтър Класик по-рано през сезона).

Самият Робъртсън обаче не можа да прескочи четвъртфиналите – след успеха си над Ракетата той надви с 4:1 Кърт Мафлин, когото победи и в зала „Универсиада“ на PTC Victoria Bulgaria Open.

На четвъртфиналите обаче Робъртсън отстъпи на Марк Алън с 2:4, като за Пистолета това бе поредния тежък мач. Преди да срещне Гръмотевицата представителят на Северна Ирландия се разправи с Матю Селт (4:1), Гари Уилсън (4:3) и Джоел Уокър (4:1).

96582f69-98ab-f0e2-f820-0e7519686242Пътят на Алън към финала мина през завързан двубой с намиращия се в подем Греъм Дот, като Пистолета спечели с 4:2.

Джъд Тръмп имаше далеч по-лесна програма и се възползва от нея максимално, за да стигне първия си финал през сезон 2013/2014 и изобщо през календарната 2013-та. Последният финал изобщо на Асото бе в миналогодишното издание на Висшата лига, когато той бе сразен със 7:2 от Стюарт Бингам веднага след като бе станал историческия първи шампион на РТС Victoria Bulgaria Open в София. Оттогава започна и сериозният спад в представянето на Тръмп.

Един от по-качествените противници на Асото по пътя му към финала на 6-тото РТС бе Дейвид Гилбърт, когото той победи с 4:0 и на когото отмъсти за една неприятни загуба през този сезон. Тя дойде при защитата на титлата му в София, когато Тръмп бе елиминиран във втория си мач след 1:4 в зала „Универсиада“.

Най-добрият брейк на Асото бе от 128 точки и му спечели единствения фрейм във финала срещу Алън, който пък отново блесна като великолепен брейк билдър и се отчете с 4 стотици – 137, 136, 116 и 102. Най-високата точкова серия в надпреварата реализира ветерана и световен шампион от 1997-ма година Кен Дохърти – 140.