Най-титулуваният български сумист Петър Стоянов и най-големият му конкурент в света Уламбайар Биамбайар не успяха да определят кой е по-добър. Вожда и Биамба си поделиха по един златен медал на Първия международен турнир БОНИ ОБОРОТ СУМО МАСТЪРС в НСА, съобщиха от БФСумо.
Двамата гиганти по традиция се срещнаха на финалите при най-тежките на суперкласната надпревара. Българските участници в надпреварата, включваща и 15-тото Държавно открито първенство взеха 15 златни, 15 сребърни и 24 бронзови медала в различните категории.
Официални гости на Първия международен турнир БОНИ ОБОРОТ СУМО МАСТЪРС в НСА бяха председателят на ДАМС Весела Лечева, ректорът на спортната ни академия проф.Лъчезар Димитров, завеждащият катедра „Сумо" в НСА проф.Петър Киров, директорът на спортното училище на Левски Георги Стоичков, посланиците на Сърбия, Египет и Монголия.
Първия международен турнир БОНИ ОБОРОТ СУМО МАСТЪРС стартира сутринта със схватките от категория +115кг. Отриващият сбълъск бе между Петър Стоянов и сърбина Бошко Рафайлович. Вожда нямаше проблеми срещу представителят на най-новата федерация, след което се справи с египтянина Ел Сайед Мустафа и очакваше Биамба в схватката за златото. Двукратният световен шампион от Монголия отстрани сърбина Душко Богданович, 170-килограмовия българин Христо Христов и още по-тежкия представител на Египет Хани Салех. В титаничната схватка за златото в +115кг. Вожда надви Биамба и заслужи бурните аплодисменти на зрители и участници. Битката не бе лесна защото двамата класни сумисти непрекъснато се надлъгваха и до последно не се знаеше, кой кого ще победи.
В най-очакваната битка между 16 супер силни и известни сумисти в категория OPEN на Първия международен турнир БОНИ ОБОРОТ СУМО МАСТЪРС с награден фонд 5 000 долара, не се стигна до изненада и очаквано финала бе между Петър Стоянов и Уламбайар Биамбайар. След като повали на дохиото в НСА двама египетски тежкоатлети, Вожда трябваше да отстрани и сънародника си Николай Николов, за да отиде на финал. От своя страна монголецът, който има е участие в холивудската продукция „Бандата на Оушън 3", срещна по пътя си българина Драгомир Генов и сумисти от Египет. След сериозна концентрация, як захват и множество опит за изтласкване, победител в спора Вожда - Биамба излезе гостът, който получи и 2000 долара. Представителят на Сумо клуб Левски трябваше да се задоволи със среброто и да очаква следващото Световно първенство или международен турнир, за реванш от Биамба. Бронзовите медали и премии отидоха при Николай Николов (Титан) и Рами Белал (Египет).
При връчването на отличията от доц.Николай Димитров и проф.Петър Киров всички позираха с усмивки, купи, медали и парични премии. Веднага след това Вожда изненада председателя на Българска федерация Сумо доц.Николай Димитров като му връчи еднометровата купа от Първия международен турнир БОНИ ОБОРОТ СУМО МАСТЪРС.
Два медала взеха българите в категория до 115 кг. Димитър Дунчовски (Левски Елит) и Драгомир Генов получиха съответно сребърен и бронзов медал, златото отиде при Рами Белал от Египет, сънародникът му Хосам Фатхи Омар Мисбах заслужи също бронз.
При до 85-килограмовите сумисти Николай Николов от Титан напълно заслужи титлата, след като надви всичките си конкуренти. Втори остана Мохамед Мустафа Ел Саид, а до двете трети места стигнаха Георги Заяков (Атлетик Пловдив) и Георги Цанков (Титан).
Титаничният спор България - Египет завърши с успех за гостите в отборната надпревара при мъжете.
При дамите най-добра в абсолютна категория е Анна Методиева от НСА Академик, която взе златото и при до 65-килограмовите. В кат.над 80кг на първо място завърши Цветана Божилова (Левски Елит), а шампионка при до 80-килограмовите стана Галина Иванова.
Много интрига имаше в схватките между бъдещите национални сумисти на България - кадети, кадетки, юноши и девойки.
В това се убедиха председателят на ДАМС Весела Лечева и ректорът на НСА Лъчезар Димитров, които приветстваха публиката в многофункционалната зала и многократно определиха международните схватки, които наблюдават, като най-атрактивните и тежки.
„НСА и сумото са неизменно заедно от 1997 година. Изминаха 12 години откакто в спортната ни академия бе открита специалност сумо, а през 2001 година се дипломираха първите български специалисти по този древен японски спорт. Радвам се, че НСА е единственото учебно заведение в света извън Япония, включило в учебната си програма този труден и атрактивен спорт. И сега когато отново НСА е домакин на Държавното първенство и схватките от силния международен турнир Бони Оборот Мастърс, пред всичките 160 участника искам да припомня, че на 11 януари 2007 година тук открихме новата зала по сумо. Радвам се, че в НСА днес гостуват толкова силни и класни сумисти, част от тях многократни световни шампиони. Сигурен съм, че ни предстоят приятни моменти и тежки схватки, които ще видим за първи път у нас", каза пред гостите ректорът на НСА проф.Лъчезар Димитров.
Атракция на Първия международен турнир БОНИ ОБОРОТ СУМО МАСТЪРС бяха момичетата от балет ФИОРЕ, които освен с атрактивни танци изненадаха публиката и с подаръци фланелки и шапки от спонсора на турнира.
По време на схватките не липсваха и моменти, в които бе необходима лекарска помощ. Няколко от гигантите получиха неприятни контузии, като най-запомняща се бе тази на огромният Хани Салех от Египет, който остана няколко минути да лежи на дохиото и да се държи за коляното след като бе повален от Николай Николов (Титан) в спора за третото място в категория OPEN. Наложи се почти всички негови съотборници да му помага да слезе от дохиото.
КоментариНапиши коментар
ОЩЕ КОМЕНТАРИ