Пазарджик в екстаз - Хебър с историческа волейболна купа

Пазарджишкият Хебър постигна исторически триумф в турнира за Купата на България. Момчетата на Атанас Петров се наложиха над четирикратния носител на трофея Нефтохимик 2010 (Бургас) с 3:2 (27:25, 18:25, 23:25, 25:22, 15:7) в големия финал, изигран в зала "Васил Левски" в Пазарджик.

Двубоят бе проследен на живо от председателя на БФВ Данчо Лазаров и членът на УС на федерацията Борислав Кьосев. На трибуните в зала "Васил Левски" бяха и неиграещият заради травма за бургазлии Теодор Тодоров, както и треньорът на футболния Хебър Николай Митов и редица спортни личности.

Двубоят стартира с предимство за волейболистите на Найден Найденов. Доминацията не продължи дълго, след което Хебър показа стабилна игра и се залепи за противника. Впоследствие и двата тима демонстрираха волейболни аргументи и си разменяха лидерството. В крайна сметка "тигрите" поведоха и задържаха предимството си. От пазарджишкия тим направиха редица промени, които дадоха своя резултат. След 3 геймбола Хебър поведе в мача с 1:0 гейма. Посрещането, началният удар и блокадата бяха ключови за успеха в частта.

Вторият гейм тръгна силно за шампионите. За разлика от първата част, тук бургаският тим бе лидер и запази темпото през по-голямата част от времето. Домакините отново направиха няколко смени - на терена за пазарджиклии влезе и Спас Байрев. Единствено в края на гейма "тигрите" имаха проблясъци и успяха да скъсят дистанцията, но не бе достатъчно и момчетата на Найден Найденов изравниха 1:1 гейма. Нефтохимик имаше по-добри показатели на елементите и допусна по-малко грешки от опонентите си.

Третата част тръгна равностойно за двата тима, след което четирикратният носител на трофея дръпна в резултата. Георги Чалъков се появи на терена вместо Стойко Ненчев. В следващите минути играта бе доста драматична - отборите се бореха за всяка точка и топка. Това продължи до 14:13 за Нефтохимик, записвайки серия от 3 точки. Амплитудите в играта на опонентите продължи до самия край на гейма. Атаката и блокадата бяха предимствата на Нефтохимик, което доведе до оформянето на аванса на 2:1 гейма след минимална преднина.

Четвъртият гейм предложи доста емоции на зрителите. Двата тима отново си разменяха лидерството и вкараха интрига отначало. Два аса на Стойко Ненчев обърнаха играта в полза на Хебър, чийто играчи записаха серия от шест поредни точки. Серия от атаки на Венцислав Рагин увеличиха преднината за пазарджишкия тим. 16-годишният Денис Карягин замени капитана Георги Петров, но смяната не даде резултат. Пазарджиклии продължиха да трупат разлика. Последваха обаче опити за връщане в гейма от страна на шампионите, които стопиха част от преднината. Не се случи нищо повече и домакините вкараха срещата в тайбрек.

Домакините започнаха ударно решителната част - с 3 точки преднина. Нефтохимик намали дистанцията, но това вдъхнови още повече момчетата на Атанас Петров. Превъзходството на "тигрите" бе пълно и те триумфираха с трофея за първи път в историята си.