Панама направи чудо и е на световно, САЩ тъне в мъка

снимка: twitter.com/FOX Soccer

Панама сътвори невероятна драма в последния кръг от световните квалификации на зона КОНКАКАФ. Централноамериканската държава обърна вече класиралата се Коста Рика като домакин и спечели с 2:1, за да си гарантира директно участие на Мондиала в Русия. Голямата издънка на вечерта сътвори САЩ. Янките няма да играят на световно първенство за пръв път от 1986 година насам. Те изпуснаха златен шанс да вземат гостуването си на последния Тринидад и Тобаго, но загубиха с 2:1 и останаха на пета позиция.

Американците събраха актив от 12 точки, а това е с една по-малко от 4-ия Хондурас. Футболистите на Хорхе Луис Пинто направиха пълен обрат срещу Мексико като домакини и спечелиха с 3:2. Това ги класира за бараж, където съперник ще бъде Австралия. Иначе при победа снощи САЩ щеше да измести Хондурас и да ги спре от участие на Мондиал. Мексиканците пък отдавна се класираха като лидер с 21 пункта.

Иначе драмата в Панама бе невероятна. Гостите от Коста Рика поведоха в 36-ата минута чрез Джонатан Венегас, който бе изведен на чиста позиция и не пропусна да прехвърли вратаря на домакините.

В 52-ата минута Габриел Торес върна паритета, като топката едва влезе във вратата на Коста Рика след огромно меле в наказателното поле. Все пак, попадението бе отсъдено, а чак в 87-ата минута дойде златният шанс за Панама, който домакините не пропуснаха. Роман Торес бе изведен очи в очи със стража Патрик Пембертон и го разстреля с неспасяем удар, като така хвърли в екстаз привържениците по трибуните.