Откриват изложба посветена на Олимпийските игри

снимка: SPORTA.BG

На 19.07.2012 г. от 12.00 ч. в Зала "Архиви" на ул. "Московска" 5 в сградата на Държавна агенция "Архиви" ще бъде открита изложба на тема "От Атина до Лондон. България на летните Олимпийски игри (1896-2012)".

 

Съвместната инициатива на ДАА и БОК, със съдействието на Министерството на спорта, е посветена на XXX-ите Летни олимпийски игри в Лондон. Изложбата ще бъде открита от Стефка Костадинова, председател на БОК, и от доц. д-р Мартин Иванов, председател на ДАА.

 

В експозицията ще бъдат показани документи, снимки и материали, отбелязващи българското участие в съвременните олимпийски игри, зараждането и развитието на българското олимпийско движение и връзките му с международните олимпийски организации.

 

Някои от представените от ДАА документи, съхранявани в дирекция "Централен държавен архив" се показват за първи път пред широката публика. Особен интерес представлява Постановлението на Министерски съвет от 5 април 1896 г., с което се разрешава на Министерство на народното просвещение да командирова за участие в Олимпиадата в Атина учителите Тодор Йончев, Шарл Шампо, Димитър Илиев и Панайот Белев, и студента Иван Пенчов.

 

То недвусмислено доказва мястото на България, като една от малкото държави съучредителки и участнички във възстановените Олимпийски игри. Атмосферата на Атинската олимпиада е много сполучливо илюстрирана с изключително ценния фотоалбум (изработен само в толкова броя екземпляри, колкото са страните участнички), подготвен и подарен от германеца Алберт Майер, официален фотограф на немската делегация на игрите, на княз Фердинанд I.

 

Очертани са образите на видни български политици, държавници и общественици, допринесли за създаването и развитието на олимпийското движение в България, като Димитър Цоков, пълномощен министър в Лондон, член на МОК от 1906 до 1912 г., Димитър Станчов, министър-председател и министър на Външните работи и изповеданията, член на МОК от 1913 до 1929 г., председател на БОК, Стефан Чапрашиков, индустриалец, пълномощен министър във Виена и Москва, избран за член на МОК през 1929, почетен председател на БОК от 1929 до 1944 г., генерал Велизар Лазаров, председател на БОК от 1929 г. до 1941 г., организатор на Първата балканиада през 1931 г. и генерал Рашко Атанасов, вътрешен министър и председател на съюза "Юнак" от 1935 до 1940 г. и председател на БОК от 1941 до 1944 г.

 

Допълнени са и с фигурите на генерал Владимир Стойчев, български военен, дипломат, олимпийски състезател, от 1952 г. до 1987 г. член на МОК, председател на БОК от 1952 г. до 1982 г., а до 1990 г. негов почетен председател, Иван Славков, избран за председател на БОК през 1982 г., а на МОК през 1987 г.

 

Галерията завършва със Стефка Костадинова, председател на БОК от 2005 г. За първи път архивите показват документи, свързани със създаването на БОК през 1923 г., отношението и действията на държавата за подготовката на българските олимпийци за олимпиадите в Париж 1924 г., Амстердам 1928 г., Балканиадата през 1931 г. и Олимпиадата в Берлин 1936 г., както и зимната в Гармиш-Партенкирхен през същата година.

 

Включени са документи и спомени на български олимпийци, отличаващи се с колорита и емоцията на преживяното, какъвто е Васил Венков, проявил изключително мъжество при участието си на Олимпиадата в Париж 1924 г., предизвикало възхищението на официални лица и журналисти.

 

Поучително и актуално звучи запазен текст, показващ отказа на председателя на БОК Ефтим Китанчев да пътува до Париж за олимпиадата през 1924 г., за да може с определените за него пари да заминат състезатели.

 

Участието на България в Олимпиадите от Хелзинки през 1952 г. до Пекин 2008 г., видно и от документите и снимките в изложбата, е повлияно от засиленото участие на държавата чрез нейните институции - Министерски съвет, Народно събрание и др.

 

Архивът на БОК предостави за експозицията богат снимков материал за участието на България на Олимпийските игри, събран в албуми, официални доклади на организационните комитети на отделните страни, домакини на олимпиади (Париж, Амстердам, Берлин, Хелзинки, Мелбърн, Сеул, Барселона, Атланта, Сидни, Атина и Пекин.