Нюкасъл оцеля като по чудо на "Гудисън Парк" и спаси точката срещу Евертън

снимка: Guliver/Getty Images

Евертън и Нюкасъл направиха зрелищно 2:2 в последния мач от четвъртия кръг на Висшата лига на „Гудисън Парк" в Ливърпул.

Двата тима изиграха много стойностен мач, в който паднаха четири гола, а още три бяха отменени. Домакините на два пъти излизаха напред в резултата чрез Фил Ягиелка в 15-та и Виктор Аничебе в 88-та минута, но две попадения на Демба Ба в 49-та и 90-та минута спасиха „свраките" и поделиха точките.

Така Евертън записа първо равенство в Премиършип през новия сезон и се изкачи на седмо място с актив от 7 точки, докато Нюкасъл е 11-ти с 5 пункта.

Преди първия съдийски сигнал домакините от Евертън почетоха жертвите на трагедията от Хилсбъро преди 23 години.

Срещата започна по-добре за „карамелите" и още във втората минута Никица Йелавич вкара топката във вратата на Стийв Харпър, но попадението правилно не бе зачетено заради засада, а нападателят без малко да се контузи сериозно.

Все пак добрият старт на домакините бе материализиран от Фил Ягиелка в 15-та минута. Ягиелка и Стивън Пиенар направиха страхотна двойно подаване, което матира защитата на „свраките" и бранителят откри резултата - 1:0.

След попадението Евертън натисна още по сериозно и на няколко пъти можеше да вкара втори гол. Лейтън Бейнс и Кевин Миралас обаче не успяха да преодолеят Харпър.

В 27-та минута дойде и първата по-сериозна опасност пред вратата на Тим Хауърд. След едно центриране от фаул и разбъркване в наказателното поле на „карамелите" топката отиде в Папис Сисе, който не се поколеба да стреля по диагонала, но кълбото премина на сантиметри от левия страничен стълб на вратата на домакините.

Четири минути по-късно Ягиелка се пребори за една висока топка, свали я за Йелавич, той от своя страна върна на бранителя, който стреля опасно, но топката облиза гредата на вратата на Нюкасъл.

В 37-та минута Лейтън Бейнс за втори път се изяви като герой за Евертън, след като изби топката от голлинията при удар на Върнан Анита, а след това Пиенаар проби много добре след грешка на защитата на гостите и стреля от границата на наказателното поле малко не му достигна за да вкара.

Така полувремето завърши с аванс за „карамелите", но неговият край дойде с негативна новина за Дейвид Мойс, след като Никица Йелавич трябваше да бъде заменен принудително.

Втората част започна страхотно за Нюкасъл. В 49-та минута с отлично подаване Йоан Кабай разсече отбраната на домакините и намери влезлият на почивката Демба Ба, който без затруднения прониза Хауърд за 1:1.

След гола двубоят стана още по-интересен и положенията за гол започнаха да се редят при всяка атака и пред двете врати.

В 59-та минута Пиенаар изведе Маруан Фелайни зад защитата на Нюкасъл и белгиецът вкара третото си попадение в Премиършип. Страничният съдия обаче бе вдигнал флага за засада и попадението бе отменено, въпреки че повторенията като че ли показаха, че засада няма.

Двата тима продължиха да търсят пълния успех и в 75-та минута игралият отлично в този мач Стивън Пиенаар изведе Леон Осман на стрелкова позиция, но ударът му не намери очертанията на вратата.

В 78-та минута дойде може би най-спорната ситуация в срещата, когато след удар с глава на Виктор Аничебе топката се отби в Харпър и бе изчистена от Майк Уилямсън едва след като премина голлинията на вратата на „свраките". За ужас на феновете на „Гудисън парк" обаче трето попадение на „карамелите" бе отменено.

Драмата в последните минути на срещата бе пълна. Първо Хатем Бен Арфа излезе сам срещу вратаря на домакините, но не успя да го преодолее, а две минути преди края на срещата Аничебе все пак вкара втори гол за Евертън и направи резултата 2:1.

И когато изглеждаше, че въпреки всичко трите точки ще останат в Ливърпул, в последната минута на редовното време Шола Амеоби асистира на Демба Ба и нападателят реализира своето второ попадение в срещата, измъквайки победата из под носа на Дейвид Мойс и неговите футболисти.