Няма требъл – уникална драма с Байерн прати Дортмунд на финал (ВИДЕО)

Байерн (Мюнхен) се провали в стремежа си да преследва златен требъл през този сезон, след като отпадна по най-нелепия, драматичния и вълнуващ начин от Борусия (Дортмунд) в класическото дерби от полуфиналите в турнира за Купата на Германия.

Редовното време и продълженията приключи при равенство 1:1, въпреки че до 70-ата минута Байерн имаше тотално надмощие, повече положения и основателни претенции за неотсъдена дузпа.

Рулетката на дузпите обаче се оказа пагубна за Баварската машина, която показа изумителна и незапомнена немощ – 0:2. И четирите опита на футболисти на Хосеп Гуардиола да се разпишат от бялата точка бяха неуспешни – Филип Лам и Шаби Алонсо по невероятен начин се подхлъзнаха един след друг и не намериха очертанията. Марио Гьотце не можа да преодолее вратаря Мичел Лангерак, а Мануел Нойер разтресе напречната греда.

Така попаденията на Илкай Гюндоган и Себастиан Кел се оказаха достатъчни, за да може Борусия да попречи на съперника си да защити трофея от миналата година. Въпреки че от 108-ата минута играеше с човек по-малко заради изгонването на Кевин Кампъл, Дортмунд продължава да мечтае за трофей в последния сезон на Юрген Клоп начело на тима.

Байерн се намираше в серия от 12 успеха за Купата, когато е трябвало да решава съдбата си в турнира за Купата след края на редовното време. В пет от тези случаи е ставало въпрос за изпълнение на дузпи, но днес се случи нещо изключително и баварците не реализираха нито веднъж.

След сравнително равностойно развитие на двубоя през първия половин час не бяха създадени чисти голови положения. Борусия обаче пострада от амбициозната си идея да играе с високо изнесена защитна линия, когато тимът владее топката и се стреми да атакува.

Шинджи Кагава загуби топката в половината на Байерн в 30-ата минута и това доведе до катастрофални последствия за гостите, защото само централните им бранители бяха в собствената част от терена.

4139798

Великолепно извеждащо подаване на около 30 метра предостави огромно пространство отляво на Левандовски, който си поведе топката и се озова очи в очи с вратаря Лангерак. Полският нападател опита технично да прехвърли стража на Борусия, но топката се отби в гредата. За щастие на домакините обаче тя се върна в обсега на Левандовски, който елегантно по земя от малък ъгъл осъществи успешна добавка и даде аванс на Байерн - 1:0.

Неприятно впечатление направи радостта на Левандовски, който не се посвени да отпразнува гола срещу бившия си клуб. Дортмунд обаче не промени поведението си след инкасираното попадение и продължаваше да разчита на дълги подавания към Обамеянг и триото зад него, вместо да изнася топката с подавания по земя. Джером Боатенг и Мехди Бенатиа обаче не позволяваха изобщо кълбото да застраши вратата и бяха господари на втория етаж, като Мануел Нойер нямаше никакви поводи да се намесва.

4139802

В крайна сметка до края на почивката не бяха създадени повече положения и домакините се оттеглиха с крехък аванс. В самото начало на второто полувреме Мичел Вайзер изведе отлично Томас Мюлер на стрелкова позиция пред малкия пенал, но стражът на Борусия Лангерак се намеси навременно и скъси ъгъла.

4139800

Байерн трябваше да поведе с 2:0 в 57-ата минута, когато великолепно отиграване на Хуан Бернат предостави топката на Левандовски на отлична позиция в пеналтерията сам срещу вратата. Полякът отново нацели гредата с прехвърлящия си удар, а опитът на Томас Мюлер да направи успешна добавка бяха спрени с игра с ръка на Марсел Шмелцер.

Всички от Байерн бурно протестираха срещу непозволеното действие на защитника, но дузпа така и не бе отсъдена. Натискът на домакините продължи, но те не се възползваха от шансовете си да увеличат аванса си.

4139799

Така с течение на втората част Борусия продължаваше да се намира "в мача", въпреки че изобщо не затрудняваше Мануел Нойер и отстъпваше значително на терена срещу шампионите.

В 74-ата минута нелогичното се случи - секунди след като отправи първия си точен удар в мача Борусия стигна до изравнителен гол. Хенрих Мъхитарян проби в пеналтерията, възползвайки се от грешка при позиционирането на защитниците. Последва центриране на далечна греда за Обамеянг, който пък бе забравен от Боатенг, като националът на Габон с плонж прати топката зад голлинията преди Нойер да може да я избие - 1:1.

Борусия тотално се преобрази след изравнителния гол и създаде още три стопроцентови положения, но бе спрян към пълен обрат от фантатичния Мануел Нойер. Първо опасен шут на Мъхитарян от десетина метра бе отклонен блестящо от вратаря на Байерн, после Марко Ройс засече добро центриране отляво и провокира нова отлична проява на рефлекс от страна на Нойер. В 86-ата стражът отново опази равенството, след като се хвърли самоотвержено преди Ройс да завърши с шут добър рейд през средата.

4139810

Освен че трябваше да се примири с равенство в редовното време, Байерн получи още една лоша новина в края на 90-те минути - Ариен Робен осъществи дългоочакваното си завръщане на терена, само за да бъде сменен принудително малко по-късно от Марио Гьотце заради все още неясна травма.

4139811

В 101-ата минута след центриране от фаул на Шаби Алонсо защитата на Борусия остана статична и Бастиян Швайнщайгер с глава отблизо отправи опасен изстрел, но не можа да намери очертанията.

В 108-ата минута гостите останаха с човек по-малко, след като Кевин Кампъл направи необмислен технически фаул и получи втори жълт картон, оставяйки съотборниците си с човек по-малко във финалните акорди на игровото време.

4139812

Шест минути преди края Левандовски с глава засече центриране отдясно, но единствено провокира внушителна намеса с крак на Лангерак. В 115-ата минута Гуардиола отново побесня, защото вратарят на гостите удари с лявата си ръка Левандовски в опит да изчисти топката, но сигнал не последва. Опитът за добавка на Бастиан Швайнщайгер обаче се оказа неуспешен, въпреки че вратата бе опразнена. Така след повече от 120 минути спорът трябваше да бъде решен след дузпи.

Дузпите

Филип Лам се подхлъзна точно преди да нанесе първия удар от 11-те метра и прати кълбото над горната греда. Илкай Гюндоган нямаше такива проблеми и хладнокръвно даде аванс на Борусия (Дортмунд)- 0:1.

По безкрайно комичен, но и жесток начин, Шаби Алонсо също се подхлъзна в най-неподходящия момент и отново не намери очертанията. Дортмунд поведе с 2:0 след елегантно изпълнение на Себастиан Кел.

Марио Гьотце внимаваше да не направи грешката на съотбнорниците си, но пък Лангерак спаси удара му. Матс Хумелс можеше да изпрати Борусия на финала, но Мануел Нойер хвана посоката и отрази - все още 2:0.

Байерн не можа да вкара и четвъртата поредна дузпа, въпреки че Мануел Нойер изпълни най-добре от всички, но нацели горната греда и така закопа тима си, след като през 120-те минути направи фанстатични спасявания.